Zirc - Szabad-e egy kisvárosban haszonállatot tartani, ha igen, hol, milyen övezetben és mennyit? Milyen mértékben kell figyelembe venni az állattartók és az állatot nem tartók érdekeit?
2012. április. 02. hétfő | Szerző: Varga Domokos Péter
Ezek a fő kérdések merültek fel Zircen a legutóbbi testületi ülésen is, mikor a témát érintő kérdéskörről tárgyaltak.
Az állattartási rendelet megváltoztatását előkészítő napirendi pontot Sümegi Attila aljegyző terjesztette a testület elé, aki hozzászólásában hangsúlyozta, a központi jogszabályváltozások miatt szükséges a rendeleten módosítani. Kasper Ágota az állattartás lehetőségeit szűkítő rendelkezések enyhítését javasolta, többek között azt, hogy a városias területeken is lehessen 2020 darab kisállatot (például nyulat, baromfit) tartani, annál is inkább, mivel ez egybevág a jelenlegi kormányzat törekvéseivel.
Egy jelen lévő lakos konkrétan arról érdeklődött, hol, melyik övezetben milyen állat tartható, illetve ő személy szerint meddig tarthatja a lovát?
Ottó Péter polgármester válaszában hangsúlyozta, az állattartók érdekei mellett az állatot nem tartók érdekeit is figyelembe kell venniük. Az állattartási rendelet lakóövezeti besorolásokat tartalmaz, ebben határozzák meg, hogy hol milyen állat tartható. A rendelet kétéves türelmi időt engedélyez azoknak az állattartóknak, akik olyan övezetben tartanak állatot, ahol azt a rendelet tiltja. A rendelet 2011. június 1-jén lépett hatályba, így most nagyjából a türelmi idő felénél tartanak. Az állattartási rendelet és a helyi építési szabályzat összhangjának megteremtése érdekében csak ott lehet állatot tartani, ahol az állattartás céljára szolgáló építmények is elhelyezhetőek. Ezen építmények elhelyezésének a jog által biztosítható lehetőségeit a helyi építési szabályzat (hész) legutolsó módosítása során már kihasználták.
Arra viszont ígéretet tett a polgármester, hogy hírlevélben tájékoztatják a lakosságot a lakóövezeti besorolásról. Ebben mindenkivel konkrétan közlik, a saját lakókörnyezete milyen besorolás alá tartozik, az adott helyen milyen és mennyi állatot tarthat.
Az előterjesztést az elhangzott javaslatokkal kiegészítve a testület egy tartózkodással fogadta el.
Az érdeklődő lakónak az aljegyző elmondta, a lovát a rendelet hatálybalépését figyelembe véve legfeljebb 2013 júniusáig tarthatja az általa megnevezett ingatlanon.
A lakó azt válaszolta, ő ezt tudomásul veszi, de arra kíváncsi lesz, az önkormányzat hogyan fogja a rendeletet egységesen betartatni.
A polgármester a vita folyamán hangsúlyozta, a napirend csupán előkészítése az állattartási rendelet módosításának, és kérte a lakosokat a további javaslataik, problémáik megfogalmazására. A tárgyalt előterjesztéshez összesen három darab írásos vélemény, javaslat érkezett be a polgármesteri hivatal hónapokkal ezelőtt közzétett felhívására. Április hónapban egy kérdőívvel is megkeresik a lakosokat a vélemények megismerése érdekében.
Öröm és hasznos is háziállatot tartani
Dobróka Ferenc kisállatokat tart a város egy olyan részén, ahol a helyi rendelet ezt lehetővé teszi. Mivel 903 négyzetméteres a telke, összesen hat kis testű haszonállatot tarthat. Ezt a lehetőségét ki is meríti, három kecske és három hízódisznó él most is a ház mögött lévő ólakban. A hízókat minden
évben levágják, az anyakecskék szaporulatait eladják. A kecsketejből túrót, sajtot készítenek, eladásra ilyen kis mennyiségnél nem jut. Mivel fűtőként dolgozik, van ideje az állatokkal való törődésre. Noha a takarmány drága, mégis úgy gondolja, sokat tud spórolni az állattartással. Régebben az utcájukban is sokan tartottak állatot, de ma már talán egyedül csak ő foglalkozik vele.
forrás: http://www.naplo-online.hu