Akik kedvelik a sakkot, felkaphatják a fejüket e cím hallatán, s talán nem okozok csalódás nekik sem, ha előrebocsátom, hogy ebben a játszmában mi magunk leszünk a „gyalogok”, s a tábla is több négyzetkilométer kiterjedésű lesz.
Túra információk
Időpont: 2012. április 1.
Találkozó: Köveskál, „felső templom”, 9.45 óra Indulás a találkozó-helyről: 10.00 óra
Visszaérkezés: Köveskál, „felső templom”, 16.00 és 17.00 között Amit ne hagyj otthon: szendvics, innivaló, meleg réteges ruházat, zárt (lehetőleg vízálló) kényelmes cipő, csomagoló anyag (újságpapír, zacskó, doboz, vödör stb.) a „kincseknek”.
Túra nehézsége: közepes (gyermekekkel is teljesíthető)
A túra díja: 1200 Ft/fő, 14 éves kor alatt 600 Ft/fő (6 éves kor feletti gyermekek felnőtt kíséret nélkül is jöhetnek, vigyázunk rájuk), 6 éves kor alatt ingyenes, családoknak 1500 Ft.
Jelentkezés: a youlee2011@gmail.com vagy gabordas1@gmail.com e-mail címen, facebookon (Geotúrák És Jurta-tábor), illetve a 06 20 962 3378 telefonszámon.
(Zircről a Veszprém-Tótvázsony-Mencshely-Tagyon útvonalon jutunk el a legszebb és legrövidebb úton a Káli-medencébe. A távolság 62 km, bő egy óra).
A nyitólépést a Káli-medence sarokbástyájánál tesszük meg: a Balatonhenye fölé tornyosuló Magyal-tető lábánál csörgedező Dobogó-patak fűzfaligetében veszünk búcsút autóinktól, hogy meghódítsuk a fehér és fekete kövek országait. Kezdetben (földtörténeti-) középkori környezetben vezet minket a patakmeder, maga az „ országút” azonban „fiatal” Pannon homok és jégkorszaki lösz, így, míg az időutazó lába 8-10 millió éves utat tapos, addig szemeit 230 millió éves hófehér sziklákon legeltetheti.
Fél óra sem telik el, s már el is hagyjuk a fehér kövek birodalmát, az árnyas patakmedret, s vele a „sötét” középkort, hogy abban a tágas, termékeny, napfényes medencében melegedjünk fel, ami a múlt századig hatalmas erdőséget nevelt, s tiszteletünket tegyük a hajdani „erdő ország” több mint 100 éves utolsó tanúja előtt. A Henyei ősbükk még lábon áll, holtában is tiszteletet parancsol, s törzsének üregében egyszerre többen is elférünk.
Innen már a fekete kövek birodalmába vezet az út, a földtörténet újkorába, az alig 5 millió éves bazaltmezőre.
Gyönyörű, hólyagos és tömör bazaltkövek és bazaltban kialakult lefolyástalan tavak között, alig 1 óra alatt elérjük az „ország” északi bástyáját, a Királykő bazaltoszlopait, megismerhetjük kialakulásuk különleges történetét, majd felkapaszkodunk a tetejükre, ahonnan már egy másik világ, a Déli Bakony tárul szemünk elé. Ott állhatunk éppen a 2 táj határán, lábunk elé borul a Művészetek Völgye, Kapolcs, Taljándörögd, Öcs, miközben felidézzük a történelem egy néhány pillanatát: a Via Magnát, Atilla földvárának sáncait, az Eger-patak vízimalmait.
Visszafelé haladva, az időben is visszamegyünk: a lemenő Nap fényt derít a” Henyei Márvány” titkára, s ebben a bányában igazán stílusosan zárhatjuk a geotúrát, mert a valószínűtlen pozícióban levő rétegek nemcsak lebilincselő látványt nyújtanak, hanem kezünkbe is vehetjük, és közvetlen közelségből is megcsodálhatjuk a különleges rajzolatú, kristályoktól csillogó kőzetdarabokat.
Az autókhoz való visszajutás kissé meredek lesz, de egyetlen lépéssel átlépni egy vonalszerű mészkő-dolomit kőzethatárt, leereszkedni egy szigetről a hullámverési zónán át a Pannon-tó medrébe, és 8 millió évet 10 perc alatt leküzdeni, nem adatik meg mindenkinek… de aki eljön, annak igen!!!
A kő ott mesél nekünk legtöbbet, ahol született.®
Szeretettel várok mindenkit a múlt és jelen ösvényein való egyidejű csatangolásra!
Sárdy Julianna
Bakony-Balaton Geopark geotúra vezetője
Tel: 06209623378