A február 14-ei bejegyzésben szereplő, Életbe vágóan találós kérdés-re (Ki fogja elvinni a balhét akkor, ha a képeken látható kivágott, de el nem fektetett fák valakit agyoncsapnak?) a valószínű válasz: 1. Aki kivágta azokat.
Március 19-én örömmel fedeztük fel, hogy az E.ON gallyazási vállalkozója, a Presidente Kft munkatársai ismét megjelentek a helyszínen, és a 20 kV-os vezeték mentén a biztonsági övezet gallytalanítását végezték. Amit egyébként már tavaly év végén is elvégeztek, csak most még szélesebben gallytalanítottak. Másnap pedig örömmel láttuk, hogy a korábban kidöntött, de otthagyott veszélyes fák is feldarabolva hevernek a helyszínen.
És mert érdemes körbenézni, ezért még fényképeztünk:
Mivel mi konkrétan NEM LÁTTUK, hogy az E.ON gallyazó vállalkozója darabolta volna fel a veszélyes fákat, CSAK AZT LÁTTUK, hogy gallyaztak ott, ahol nem kellett volna, mert már tavaly bőven elvégezték a biztonsági sáv gallytalanítását, viszont semmi jel nem utal arra hogy ne ők szüntették volna meg a veszélyhelyzetet (sőt, minden körülmény arra utal, hogy ők tették), ezért KÖSZÖNET ILLETI ŐKET AZ INTÉZKEDÉSÉRT.
Annak ellenére, hogy az E.ON ügyfélszolgálat, az erre vonatkozó kérdésünkre a március 21-én kelt válaszában ezt írta:
"Az Ön által lefényképezett és megjelentetett fák eltávolításának módja és körülményei nem vezethetők vissza az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. által megbízott vállalkozó munkájára mert a fák a vezeték biztonsági övezeten kívül helyezkedtek el."
Sajnos, ki kellett ábrándítanom az E.ON ügyfélszolgálatát, ugyanis - idézet a nekik küldött válaszunkból - "- ellentétben az Önök által tudott vagy vélt állapottal - a gallyazást végző vállalkozóik igenis következetesen a biztonsági távolságot jóval meghaladó gallyazásokat hajtanak végre."
Hogy ezt egy friss ténnyel is alátámaszthassuk: a fentebb dicsérettel illetett intézkedéssel időben kivágtak például egy fát, amely a vezeték nyomvonalától 10 méterre, tehát jóval a biztonsági övezeten túl (amely a 20 kV-os légvezetéknél 5 m) helyezkedett el:
Az ember csak áll és néz.
Ha nem az E.ON gallyazó vállalkozója döntötte ki tavaly a veszélyes fákat, miért jöttek vissza, hogy a biztonsági övezet egyébként valószínűleg szükségtelen szélesítésének ürügyén a veszélyes fákat is feldarabolják (amiért köszönet illeti őket)?
Ha ők voltak azok, akkor miért nem lehet egy céges nyilatkozatot kiadni, hogy mi voltunk, elnézést kérünk, megoldjuk (ami minden bizonnyal növelné a cég tekintélyét)?
Miért van az, hogy - különösen az egy-egy területen monopolhelyzetben lévő szolgáltatók, hatóságok, intézmények - annyira elterjedten élnek a sok évtizedes, ám az utóbbi egy-két évben különösen divattá vált gyakorlattal, hogy ami problémáról nem beszélünk, az nem is létezik, amilyen nyilvános észrevételre nem reagálunk, azt az ügyet előbb-utóbb elfelejtik? Újabb helyi, friss példákkal rövidesen szolgálunk.