Száz éve is ünnepelték március 15-ét, igaz nem központilag, hanem a különböző civil szervezetek összejövetelein. A beszámoló szerint minden nagyon hazafias volt.
Választás 1967-ben, nagy részvétellel a nem kimondott, de ajánlott volta miatt. A Napló a zirci tudósításként egy érdekes szösszenetet hozott össze, egy írásban szerepel a Népfront és a templom.
Képes riport a Vegyesipari Szövetkezetről 1977-ből, majd a 800 éves Zirc éves programjának leírása 1982-ből.
A 800. évforduló tiszteletére kiadott levelezőlap és bélyeg
Tovább ►
100 éve
Hazafias ünnepélyek. A zirczi kaszinó, mint rendesen, ez évben is megünnepelte március 15-dikét. E magasztos ünnep estéjén a Kaszinó tagjai szép számmal jelentek meg a Kaszinó helyiségében. Az ünnepi beszédet Magyarász Ferenc zirczi cisztercita tanár tartotta. A költői szárnyalatokban gazdag, lendületes, mélységesen hazafias beszéd valósággal magával ragadta az ünneplő közönséget. – A zirczi polgári olvasókör, dalosegylet, kath. legényegylet pedik március 17-én tartotta meg a március 15-diki ünnepélyt. Az ünnepi beszédet itt is Magyarász Ferenc úr tartotta a tőle megszokott magvas és tartalmas formába öntve. A beszédet mélységesen hazafias érzésekkel hallgatta a hálás közönség. Az ünnepi beszéd után a Daloskör meleg érzéssel és megkapó precizitással adta elő a kitünően betanitott Pósa-Lányi-féle hazafias dalt: Tavasz elmult. Min a betanitás, mind az izléses előadás Arató Andor karnagy érdeme. Ezt követte egy kis alkalmi hazafias darab, Árpád látomása, ki nagy vonásokban látja a magyar történelm szomorubbnál szomorubb képeit, a török hódoltságot (Szpáry Péter), Zrinyit a költőt, a bujdosó kurucot, de végül földerül a márciusi ifjaknak, élükön a Talpra magyart szavaló Petőfinek s a szentesitett negyvennyolcas törvények láttára. Árpádot Kaufmann Imre játszotta komoly bensőséggel. Kliót a történelem muzsáját, kedvesen adta Gróf Annus. Kis szerepében is jót nyujtott Ivanyics Pál (Bujdosó kuruc). Lelkes, kiváló Petőfi volt Wéber József. A néma szerepek (szabó József, Kaufmann Imre, Szemmelweisz Lajos, Fiskál Vilma, Lichtblau Boriska) szintén igen jó kezekben voltak, a tömegjlenetek is hatásosan illeszkedtek az egész darabba. A közönség lelkes tapssal honorálta a szereplők derekas munkáját és a darabba szőtt énekszámokat.
Zircz és Vidéke 1912. évi március 23-i Hírek rovatából
45 éve
( A szerkesztő előzetes megjegyzése: Országgyűlési és tanácstagi választásokat rendeztek 1967-ben. A Veszprém megyei lefolyásáról a Napló számolt be, amelyen a Népfront delegáltjai a szavazatok 99%-t szerezték meg a maximum két jelölt közül. A zirci beszámolót közöljük.)
Igaz, hogy csak felnőtt állampolgároknak van szavazati joguk, de a zirci Bakonyi Csaba
azonban hároméves kora ellenér engedélyt kapott a szavazatszedő bizottságtól,
hogy bedobja a borítékot az urnába – igaz, az édesapja nevében és segítségével.
ZIRC:
Népfrontpolitika
Két idősebb, fekete fejkendős, ünneplőruhás parasztasszony lép be a zirci községi tanácsház szavazóhelyiségébe. Igazolják magukat, megkapják a szavazólapokat. be sem mennek a fülkébe. csak egymásra néznek, s mind a ketten az urnához lépnek.
Nincs szégyellnivalójuk, megmutatják ők nyíltan is, hogy a Népfront jelöltjeire szavaznak, gondolják magukban, minek menjenek be a fülkébe. Joguk van természetesen ehhez is, mindenki úgy szavaz, ahogyan jónak látja.
Kifele indulnak, amikor egyikük megszólal:
– Maga is a misére megy innen, szomszédasszony?
– Oda indultam volna.
– Akkor menjünk már oda is együtt.
– Menjünk.
És lassan. komótosan lépkedve oda is együtt mennek.
Napló 1967. évi március 21-i számából
35 éve
Hagyományőrző szövetkezet
Zirc nagyközségben és környékén 1951-ben öt kisszövetkezet alakult. Valamennyi tevékenységében benne volt a vidék jellegzetes nyersanyagának, a fának a megmunkálása. Aztán az idő múlásával az öt kis szövetkezetből 1964-ben megszületett az életképes nagyobb, a Vegyesipari Szövetkezet. Tevékenységüknek két fő ága van, az építőipari és a faipari részlegek. Az építőipari részleg elsősorban lakossági szolgáltatásokat végez. A faipari ezen túl már jelentős árutermeléssel is foglalkozik. A fatömegcikk gyártás az árutermelésük alapja, melyet a hagyományos foglalkozási ág, a famegmunkálás kínál. Az évek során néhány termékükkel felküzdötték magukat a „nagy szállítók” közé, jelentős mennyiséget exportra is eladnak. Ettől az évtől kezdve pedig méginkább fokozzák az export termelésüket. Döntően három fajta termékük szerepel a programban: vadászszékek és kétfajta konyhai ülőke. Ezeket Svédországba, Angliába és Franciaországba exportálják. Az idei export bevételük meghaladja majd a 8 millió forintot, melyhez a piacot már jó előre szerződésekkel biztosították. A hazai vásárlókra is gondolnak a zirciek, 30 ezer darab gyermek etetőszéket és 70 ezer darab „Bakony” gyermekszéket, valamint konyhai ülőkéket adnak a kereskedelemnek. A Bábolnai Állami Gazdaságnak előre gyártott istállóelemeket és berendezéseket szállítanak, az iskolabútorgyárnak pedig iskolai ás kollégiumi asztalokat készítenek.
Bemutatjuk néhány képben a zirci faipari üzemet.
Napló 1977. évi március 19-i számából
30 éve
Zirc 800 éves
Első írásos emlék 1182-ből – Kiállítások, nemzetközi lovasjátékok – Tudományos konferenciák – Országos autóverseny
Az idén ünnepli fennállásának 800. évfordulóját Zirc nagyközség. A Bakony közepén levő település első írásos emléke 1182-ből való. A nagyközség ipari, mezőgazdasági, kulturális, egészségügyi, idegenforgalmi központ. Ezt mutatja be az a program, amely április 3-án kezdődik és augusztus 20-án fejeződik be.
Április 3-án a zirci művelődési központban nyitják meg azt a fotókiállítást, amely a nagyközség életét képekben tárja a látogatók elé. Ugyancsak április 3-án — a szovjet hősi emlékmű megkoszorúzása után — ünnepi nagygyűlést rendeznek a művelődési központban hazánk felszabadulásának 37. évfordulója tiszteletére.
Április 17-én rendezik meg a pedagógus újítók megyei kiállítását a zirci úttörőotthonban. Május elsejét, a munkásosztály nemzetközi ünnepét felvonulással és majálissal köszöntik. A zirci gimnázium emlékünnepségét pedig május 8-án tartják.
A nagyközségi közös tanács nagytermében a Bakonyi Természettudományi Múzeum május 8-án tart megemlékezést a 800. jubileumról. Zirc bányásztelepülés, ezt mutatja be az a képzőművészeti kiállítás, amelyet május 26-án, a helyi művelődési központban „Bányászmúlt, bányászsors” címmel nyitnak meg. Ugyanezen a napon „A Bakony bányászata” címmel bányászati tudományos konferenciát rendeznek.
Az általános iskolások is bekapcsolódnak a gazdag, egész éves programba. Május 3-án rendezik meg az úttörőavatást, a gyermeknapot o zirci Rákóczi téren. Az úttörőotthonban pedig a II. Rákóczi Ferenc Úttörőcsapat első táborozóinak találkozójára kerül sor.
A zirci földtani napokat június 4-5-én rendezik meg. Címe: A tudományos és gyakorlati földtani kutatás újabb eredményei az északkeleti Bakonyban. Ezen a napon leplezik le Bakonyi Pantheonban — az apátsági épület udvarán — Telegdi Róth Károly emléktábláját.
Bizonyára sok érdeklődőt vonz majd a Bakony közepébe a nemzetközi lovasjáték, amelyet június 11-12-13-án rendeznek. A látványosság előzménye, hogy a Dunántúli Lovas Szövetség 1980-ban már rendezett a n agyközségben lovasjátékot több ezer résztvevővel. Az idei lovasjátékokon csehszlovák lovasok is részt vesznek.
Az úttörő művészeti csoportok megyei találkozóját június 13-án tartják a szakmunkásképző intézet udvarán. Majd június 18-án erdészeti tudományos konferencia kezdődik „Erdészet a Bakonyban” — címmel. Ehhez kapcsolódik az erdészeti témájú fotó- és bélyegkiállítás, valamint a lepkegyűjtemény bemutatása a művelődési központban. Ugyanezen a napon leleplezik dr. Tallós Pál emléktábláját a Bakonyi Pantheonban.
A finnugor nyelvészeti konferencia Reguly Antal munkásságát mutatja be június 20-án a nagyközségi közös tanács nagytermében. A konferencia témája „Az ősi szó nyomában”. Ezen a napon leplezik le Reguly Antal emléktábláját a Pantheonban. A nap programját gazdagítja a vegyeskarok találkozója a szakmunkásképző intézet udvarán.
Nagy érdeklődésre tarthat számot Bér Júlia, prágai grafikusművész kiállítása június 5- én a zirci művelődési központban. A pávakörök találkozóját július 11-én rendezik meg a szakmunkásképző intézet udvarán, a nagyközség főterén pedig cserép- és néprajzi tárgyak vására várja az érdeklődőket. A Bakonyt fotókiállítás mutatja be a művelődési központban.
Látványosságot és izgalmat ígér az országos autóverseny augusztus 14-15-én. A résztvevők a „800 éves Zirc Kupáért” állnak rajthoz a helyi sportpályán.
A burgonyatermesztés jövőjéről rendeznek tudományos konferenciát augusztus 19-én a „Bakony” Mezőgazdasági Termelőszövetkezet tanácstermében.
Az igen gazdag program augusztus 20-án alkotmánynapi megyei megemlékezéssel, ünnepi tanácsüléssel zárul.
Napló 1982. évi március 25-i számából
Copyright ©Zircinfo.
A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.