Többféle néven is hallottuk már: barlang, bánya van valahol a Kokas oldalában. Volt, aki sok-sok évvel ezelőtt járt is ott. De hogy nem sokan látogatják, arra egyrészt a viszonylag kevés széthagyott szemét utal, másrészt viszont félig-meddig biztosíték az, hogy csak kalandosan lehet megközelíteni. Éppen ez utóbbi miatt is lehet egy közeli, ám izgalmas, "férfias" kirándulás célpontja.
Igazából akit kérdeztünk, az utóbbi években-évtizedekben senki nem járt a "bányánál", így ha kísérővel is, de csak tapogatóztunk volna a sötétben. Mígnem egy véletlen folytán rábukkantunk a geoládások honlapján, hogy két éve a veszprémi illetőségű anettnori geoládát telepített a "bánya" közelébe.
A Kokas-környéki kirándulásainkon a csemetékkel be-benéztünk a különösen nyáron áthatolhatatlannak tűnő kökényes-galagonyás-csipkés bozótba, amely a Kokast borítja. A tüskés ágak között vadcsapások bújnak a sűrűbe, de mi magunk nem merészkedtünk beljebb.
Ebből először is megtudtuk a "bánya", vagyis táró pontos helyét. Aztán megtudtuk a történetét és fő adatait: "Az 1960-as évek végén kőzettani kutatásokat végeztek az ország számos pontján. Itt szerencsére semmilyen, gazdaságosan kitermelhető ásványkincset nem találtak. Maga a járat 65-70 méter hosszú és 3 méter magas, egyenesen és vízszintesen helyezkedik el."
A geoláda elrejtője maga is többgyermekes családapa, nem javasolna olyan programot, amelyet gyerekekkel ne lehetne teljesíteni. Mi is azt tapasztaltuk, hogy megfelelő elővigyázatossággal és csak felnőtt kíséretében! izgalmas - és a választott útvonaltól függően - néhány órás kalandban lehet része a gyerekeknek.
A Google Föld műholdfelvételére jelölve két lehetséges útvonalat ajánlunk.
A felvételen kékkel jelzett útvonal választása esetén autóval le tudunk állni a 82-es mellett az olaszfalusi felső kijáratnál, az Eperjes-tanösvény kezdeténél. Innen figyelmesen átkelünk a 82-esen, egyenesen lemegyünk a vasúthoz, itt is figyelmesen átkelünk, és már ott is vagyunk a bozótos sarkánál. Itt kicsit felfelé, majd rögtön jobbra fordulunk egy alig követhető szekérútra, amely hosszú trágyarakat mellett vezet, majd rövidesen bal felé fordulva, rövid bozótos után érünk el a célunkhoz (lásd a geoláda leírásában a megközelítésre vonatkozó részt is!) Ez egy kényelmes, kb. egy órás sétaút.
A felvételen pirossal jelzett útvonalon elindulhatunk a János-tanyai utcán, és a János-tanya előtt elfordulunk balra a kocsiútra. Innen már vezet minket a földút. Tehetünk egy kitérőt a kokasi kőbánya felé, ez is izgalmas mászóterep a gyerekeknek (vigyázzunk, hogy ne a sziklafal legmeredekebb részén próbálkozzanak...). A kőbányát elhagyva balra ráfordulunk a Kokas-hegy gerincén vezető földútra, ahonnan vadcsapásokon, helyenként guggolva-térden csúszva ereszkedhetünk le a táró bejáratához. Visszaúton lefelé ereszkedünk a "kék" útvonalon a bozótos sarkáig, majd balra fordulva az erdőhatáron vezető földúton jutunk vissza a 82-esre a kőkeresztnél, és itt a forgalom miatt nagyon figyelmes pár száz méter után elérjük Zirc határát és a járdát. Erre a körútra érdemes három órát szánni.
A táró nincs biztosítással kiépítve, jól járható. Kőpergést bent nem tapasztaltunk, de a bejárat felett, ahol ki van téve az időjárás hatásának, jól láthatóan mozdulnak el a kőzettömbök egymástól, előbb-utóbb biztos megindulnak és leesnek. Ezeket semmiképpen nem szabad piszkálni, mozgatni! A táró végében még megtaláljuk az utolsó, már el nem lőtt robbantólyukakat is.
Közvetlenül a bejáratán belül tűzrakóhely van kialakítva, száraz fa is bekészítve, de tűz nyomát nem láttuk. A geoláda rejtekhelye mellett viszont a hó alól egy szabadtéri tűzrakóhely nyomai bukkantak elő, tehát van alkalom a magunkkal hozott elemózsia elfogyasztására.
A táró megtalálását megkönnyíti, ha van nálunk GPS (a tárótól kissé távolabb lévő geoládához pedig biztosan kell), de egy kis keresgéléssel anélkül is odajutunk.
(Fényképek: KoósG.)
Copyright ©Zircinfo.A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.