Első alkalommal került megrendezésre Zircen Önkéntes Nap a „Kőketánc” Kulturális Alapítvány szervezésében.
Az 1989-es alapító okiratban megfogalmazott céloknak – hagyományőrzés és ápolás, kultúra – megfelelően állt össze a program. A szervezők maguk is kötődnek az önkéntes mozgalomhoz, Müller Anikó a Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégium könyvtárosaként már több akciót is szervezett, lánya, Ring Júlia pedig az önkéntesség népszerűsítését egyik fő céljának tekintő Csalán Egyesület munkatársa. Zagyva Richárd, a Veszprém – Főegyházmegye Karitász igazgatójának előadásából megtudhattuk: újra szeretnék építeni az önkéntesség stratégiáját, arra várnak, hogy jogszabály készüljön róla. Hangsúlyozta, hogy az önkéntes munka szabad elhatározásból, a közjó érdekében történik, éppen ezért ellenszolgáltatás nem jár érte. Az önkéntesek az élet több területén is ténykednek, vannak környezetvédelmi, szociális, kulturális megmozdulásaik, s komoly szerepe van a Karitásznak, amelyet a hívő lét motivál az önkéntességre. 720 településen – közöttük Zircen is – működik a szeretetszolgálat több mint 8000 állandó önkéntessel. Az igazgató kiemelte Ulrich Józsefné, a szervezet helyi vezetőjének tevékenységét, a vörösiszap-katasztrófában vállalt közreműködését. A tragédiáról egy döbbenetes kisfilmet is levetített Zagyva Richárd, s elmondta: egészen mostanáig teljesítettek szolgálatot az önkéntesek a katasztrófa sújtotta térségben. Ugyanígy számíthattak a segítségükre a vihar és árvíz okozta pusztításnál, amely szintén 2010-ben következett be. A bútorozástól az élelmiszer-ellátásig különböző módokon segítették a bajba jutott embereket, a vörösiszap kiömlésének havában közel ezer önkéntes képviseltette magát Devecserben és Kolontáron. Az igazgató arra biztatta az embereket, hogy vállaljanak önkéntes munkát.
Az estet a bakonynánai lakásotthonban élő Juhász testvérek nyitották erdélyi népdalcsokorral, az önkéntességről szóló információkat és a vetítést követően pedig egy fergeteges előadás következett a Veszprémi Petőfi Színház művészeinek – Terescsik Eszter és Szűcs László – tálalásában. A Vígságok és balgaságok után Müller Anikó megosztott a vendégekkel egy Albert Schweitzer-idézetet, amely így szól: „Időt kell szakítanod embertársaidra, tégy valamit másokért, ha még oly apróságot is. Valamit, amiért fizetséget nem kapsz, csupán a kitüntető érzést, hogy megtehetted.”
A zirci önkormányzat által is támogatott rendezvény kellemes társalgással zárult „batyus” vendéglátással párosulva: a vendégek hozták a süteményt, a szervezők szolgáltatták a teát és Piller András pékmester jó szívvel felajánlott kalácsát.
Vidám hangulatot teremtett a színészpáros
A cikk szerzője és beküldője:
Kelemen Gábor sajtóreferens