Kuruc nótákat énekeltek a végén
46:46-os végeredménnyel zárult a Rákóczi Szövetség zirci szervezete által megrendezett történelmi verseny, ahol a fejedelemmel és a szabadságharccal kapcsolatos feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak. A III. Béla Gimnázium és a házigazda Reguly Szakképző Iskola tanulói mérték össze tudásukat az intézmény könyvtárában.Tovább ►
Puskásné Fürst Judit igazgatóhelyettes asszony köszöntötte a megjelenteket, elmondta, nem véletlenül lett a szakképző iskola a helyszíne az első alkalommal kiírt, hagyományteremtő szándékkal létrehozott vetélkedőnek: a szervező Rákóczi Szövetség zirci csoportjának két tagja – a zsűri soraiban is helyet kapó Holecz Tibor elnök és Petrovics Vince alelnök – az iskola dolgozója. A versenyt több szempontból is hasznosnak találta az igazgatóhelyettes, úgy vélte, ezáltal erősödhet a tanulók hazaszeretete, elmélyülhet történelmi tudásuk, és nem utolsósorban szorosabbá válhat a két középiskola kapcsolata. Örömét fejezte ki, hogy egy közös vetélkedőn üdvözölheti a gimnázium és a szakképző iskola diákjait. Holecz Tibor történelemtanár a Rákóczi Szövetséggel kapcsolatban elmondta: az ország legnagyobb civil szervezetei közé tartozik, sokrétű programokkal, mintegy 170-180 millió forintos éves költségvetéssel. Iskolák is tagjai a szövetségnek, de Zircen egyelőre még csak a városi szervezetet sikerült megalapítani. Az elnök ismertette jövőbeni terveiket is, szeretnének hasonló vetélkedőt a másik két szabadságharcból, 1848-ból, 1956-ból, sőt a trianoni tragédiát megidéző tudáspróba is az elképzelések között szerepel.
A versenyt Oláh Zsolt vezette fel Petőfi Sándor Rákócziról szóló versének felolvasásával. A bélások csapata a zsűri elnöki székét elfoglaló Kovács Csilla földrajz-történelem szakos tanárnő osztályára, a 12.A-ra épült, Gulyás Kitti, Ponrácz Dorottya és Tasnádi Bálint képviselte a vendégiskolát. Obermayer Gellért, Győri Jimmy és Kovács Gergő alkotta a szakképző gárdáját, akiket szépszámú közönség buzdított. Persze érkeztek a Köztársaság utcából is nézők, de az ő hangjukat kevésbé lehetett hallani, amit egy hazai néző azzal magyarázott: „Mi vagyunk többen, nem mernek szurkolni!” A közönség segítségét egy kereskedelmi televíziós kvíz-játékkal ellentétben nem lehetett kérni, viszont a nézők számára is voltak kérdései Müller Anikónak, a műsor vezetőjének. Míg a tanulók összedugták fejüket az első feladatlapok fölött, a „B-közép” tagjai ajándéktárgyak fejében gondolkodhattak azon, mi minden őrzi a fejedelem emlékét Zircen. Hazai pálya ide, hazai pálya oda, a nyolcfordulós, írásbeli és szóbeli feladványokat is magába foglaló vetélkedő a bélások számára kezdődött jobban, kétpontos előnyre tettek szert. A későbbiek folyamán fej-fej mellett haladt a két csapat, s miután elfogytak a közönség számára a kérdések, nagyobb biztatást kaphattak versenyzők. „Hajrá Reguly!” – hallatszott a közönség soraiból, „Királyok vagytok!” – kiabálta be az egyik fiú, amikor a Rákóczi-szabadságharc alatt uralkodó XIV. Lajos francia király jött szóba az egyik feladványban. A vetélkedő izgalmas végkimenetelű volt. Pontelőnnyel várta a gimnázium az utolsó fordulót, amelyben kuruc nótákat kellett összeírni és azokból egyet elénekelni. A szakképzős fiúk egész dalcsokrot állítottak össze, s itt nőtte ki magát végleg a csapat vezéregyéniségévé a Rákócziból már eddig is szépen referáló Obermayer Gellért, aki a Hajlik a viola című nótát egymaga énekelte el. Nagy ováció követte a produkciót, el is terjedt gyorsan a megasztár szó a nézők között, akik sportszerűen megtapsolták az utolsó fordulóban kórusként közreműködő bélás csapatot is. Nem mondható azonban, hogy elhúzták volna a reguly-sok nótáját, hiszen a házigazda kiegyenlítette az állást a végén.
A vendégcsapat tagjai elhelyezték névjegyüket a Rákóczi Szövetség emlékkönyvében, majd következett a jutalmazás. Egyöntetű volt a zsűri véleménye, hogy a csapatok jól felkészültek a témából, kiemelték a bátor énekprodukciókat. „Szép volt fiúk!” – hallhattuk a végsőkig kitartó közönségtől, amikor a versenyzők átvehették jól megérdemelt könyvjutalmukat.
Több színtéren folyt egyszerre a tudáspróba. Müller Anikó a közönséget is bevonta a vetélkedőbe
A cikk szerzője és beküldője:
Kelemen Gábor sajtóreferens