Még egy utolsó segélykiáltás
„Korábbi éves beszámolóimban mindig kitértem arra, hogy a gazdasági hátterünk szerény és bizonytalan. Hogy újabb szponzorok visszalépésével a gazdasági háttér bedőlhet. Ez az utóbbi feltételezésem sajnos bekövetkezett. A gazdasági környezet és a helyi lehetőségek nem teszik lehetővé a további munkánkat” – mondta Heinrich József, a Football Club Zirc elnöke az egyesület november 29-ei közgyűlésén, a polgármesteri hivatalban.
A klubvezető – fenti okokra hivatkozva – bejelentette lemondását, s ugyanígy tett Petrovics Gábor elnökségi tag is. A közgyűlésen bemutatták a jelenleg külföldön tartózkodó Hardy Zoltán alelnök e-mail-jét, amely szintén a lemondásról szólt. A klubvezetők még egy segélykiáltás erejéig időt adtak, s december 31-ei hatállyal jelentették be lemondásukat. Döntöttek arról, hogy január 10-én rendkívüli közgyűlést hívnak össze, amennyiben meghallja valaki addig a segélykiáltást, s bedob egy mentőövet a süllyedő hajón rekedt zirci labdarúgásnak.
A klub, működését saját forrásokból, pályázati pénzekből és nagyon jelentős szponzori támogatásból biztosítja. Költségvetésük ebben az évben három és négy millió forint között alakult. A 2 300 000 forintos szponzori pénzeknek az őszi szezonban csak 25-30 százaléka jött be, a többi a klubelnök személyes támogatása volt. Így tudta csak végigversenyezni az őszt a megyei első osztályban szereplő, egy felnőtt és hat korosztályos csapatot működtető, nem kevesebb, mint 110 sportolót számláló futballklub. A tavaszi folytatáshoz 1-1,5 millió szponzori támogatásra lenne szükség. Heinrich József szerint ennek 15, legfeljebb 20 százalékára van reális esély. A klubelnök elmondta, s egyik hüvelykujjával nyomatékosította, hogy az FC Zircnek jelenleg egyetlen olyan szponzora van a nagyobb tételben támogatók közül, amely évek óta, rendszeresen utalja az összeget, s még könyörögni sem kell érte. A teremben ülő alapító és elnökségi tagok között több egyéni vállalkozó is volt, akik egyrészről megértették a helyzetet, tisztában voltak vele, hogy a vállalkozások is nehéz helyzetben vannak, ráadásul Zircen és környékén inkább csak kisvállalkozások működnek. „Hiába a kilincselés, egyszerűen nem tudnak adni”, „Vannak olyanok, akiknek esetleg jobban megy, de ha nem érdekli a futball, nem lehet mit tenni” – hangzott el a teremben, ahol a beszédeket időnként hosszú, döbbent csend szakította meg. Az elszomorító példák azonban még csak ezután következtek. A vállalkozóknál maradva: van olyan egykori szponzor, amely sokadszori megkeresést követően sem veszi fel a telefonját. A hazai mérkőzéseken elméletileg hazai nézők nem kis része tudatos bliccelő, amit még egy Napló-cikk is érintett a közelmúltban. (A szerző is szemtanúja annak, hogy egy néző a jegyszedők érkezésekor az öltözőépület mögé húzódott.) Tehát egyesek még a belépőjegy árával sem támogatják a csapatot, ellenben a szórakozás lehetőségét nem vonják meg maguktól.
Heinrich József a klub válságos helyzetét ismerteti. A klubtagok előtt persze már nem voltak teljesen ismeretlenek a problémák
Heinrich József elmondta: a sporttörvényben rögzített és egyesületi alapszabályban előírt tagdíj beszedése is komoly nehézségekbe ütközik. Szinte a gyerekfocisták, illetve azok szülei az egyedüliek, akik eleget tesznek a kötelezettségnek. Az egyesületnek 130 tagja van, ha az összes tag befizetné havonta az 1000 forintot, akkor már nem lenne ennyire kiábrándító a klub gazdasági helyzete. A szankciókat – egyesületből való kizárást – a korlátozott létszám miatt lehetetlen alkalmazni. A legjobb példa erre az a fiatal, aki azért keresett magának másik egyesületet, mert a klubelnök kérte tőle a tagdíjat. Az elnök hangsúlyozta: a díj beszedését törvény és alapszabály írja elő. Azok a támogatók is elfogytak az elmúlt időszakban a klub körül, akik társadalmi munkával, például pályahengerezéssel vagy az öltözőépület kimeszelésével tudták támogatni a zirci labdarúgást.
Nem csak helyi problémákat érintettek a közgyűlés résztvevői: elhangzott, hogy megyei szinten amatőr bajnokságról beszélünk, ehhez képest rendkívül magasak a költségek. Ez a falusi futballcsapatok működését is ellehetetleníti, van több példa erre a környékben. Éppen ezért a csapat alacsonyabb osztályban való szerepeltetése sem járna jóval kevesebb kiadással. Az egyik hozzászóló szerint olyan nincs, hogy megszűnjön a zirci labdarúgás, a városnak igenis segítő kezet kell nyújtania. Vörös Kálmán alpolgármester ugyan klubalapítóként volt jelen a közgyűlésen, de válaszolni tudott az önkormányzat képviseletében a felvetésre. Egyetértett a felszólalóval, de elmondta, a városvezetés nem tud többet felvállalni a sporttelep üzemeltetési és a pályázati támogatásnál. Heinrich József szerint nem várható el az önkormányzattól, hogy megoldja a problémát. Azzal, hogy a városvezetés a sporttelep üzemeltetési támogatását 1 300 000 forintról 2 millió forintra emelte, megtett minden tőle telhetőt. Hozzátette: ennek köszönhető, hogy a klub meg tudott felelni a megyei első osztály követelményeinek. Beszélt arról is, akárhányszor ment a polgármesteri hivatalba, mindig megértő fülekre talált, s ott próbáltak segíteni, ahol lehetett. Hosszú tárgyaláson vannak túl a polgármesterrel, állandó egyeztetések voltak az alpolgármesterrel és az önkormányzati sportfelelőssel.
Mint az alább kiderül, a klub fel tud mutatni eredményeket is, de ezúttal az alelnöki lemondólevelet mutatja fel a szintén lemondó elnök, Heinrich József. Másfajta papírra lenne szükség…
A klubelnök leszögezte: attól, hogy a vezetőség lemondott, a klub még nem szűnik meg. Bárki felvállalhatja az elnöki és vezetőségi munkát, de attól tart, hogy a körülményekre való tekintettel nem sok jelentkező lesz. Ha a klub továbbra is működik, de visszalép a tavaszi szerepléstől, az FC Zirc-et két osztállyal lejjebb sorolják. Heinrich József elmondta: azért vágott bele a munkába hat és fél évvel ezelőtt, hogy megyei első osztályú csapata legyen a városnak, ő egy megyei negyedosztályú klubnak nem szeretne az élére állni. Felvetődött az is, hogyha felnőtt csapata nem is lesz az egyesületnek, legalább a gyerekfocit mentsék meg. Csak mellé is rakták gyorsan a kérdést, hogy egy esetleges utánpótlásbázisba fektetett munka hogyan térülne meg? Neveljék ki a focistapalántákat más kluboknak? Van ennek értelme? A hét, kilenc, tizenegy, tizenhárom évesek önszerveződő jelleggel talán részt vehetnek továbbra is a megyei első osztályú bajnokságban a felnőtt, ifjúsági és serdülő csapatok nélkül, de ehhez a labdarúgó szövetség engedélyét kell kérni. A bizonytalanság miatt megkezdődött a játékos-fogyás is, a csapat ősz-záró bankettjén már sejteni lehetett, hogy egy-két labdarúgónak megvan, merre folytatja tovább pályafutását. A legtragikusabb az egészben, hogy a klub gazdasági helyzete fordítottan arányos az eredményekkel. A jelenlegi elnök, Heinrich József 2005-ben vette át az akkor még Zirc Városi Sportegyesület labdarúgó szakosztályát. Bizonyára sokan vannak még, akik emlékeznek az akkori csapatra: a bajnokság pofozógépe volt, az ellenfelek általában gólarányt javítani jöttek Zircre. Csak azért nem estek ki a megyei másodosztályból, mert éppen nem volt kiesője a megyei másodosztálynak. A 2009-től több más zirci sportszakosztályhoz hasonlóan önálló klubként továbbműködő FC Zirc tavaly feljutott a megyei első osztályba, ahol óriási meglepetésre a felnőtt csapat a negyedik helyen végzett, az ifjúsági csapat pedig felkapaszkodott a képzeletbeli dobogóra. A város a felnőttek szereplését ebben az évben az „Év Csapata” díjjal méltányolta. Az U19-es korosztály pedig azt a bravúrt hajtotta végre, hogy egy éven keresztül nem szenvedett vereséget a bajnokságban. A 2011–2012-es bajnokság őszi szezonját is szépen zárta a Football Club Zirc. A felnőtt csapat ugyan visszacsúszott a 8. helyre, az ifjúsági csapat viszont megtartotta harmadik helyét a tabellán. A legjobban ezúttal a serdülők (U16) szerepeltek, Balatonfüred mögött másodikak a bajnokságban. A focistapalánták eredményei is biztatóak, az eddig már meglévő U7, U9, U11-es korosztályok mellett a tizenhárom évesekből is szerveződött egy csapat a nyáron. Ők tornarendszerben versenyeztek, s mint ahogy Heinrich József fogalmazott, nagyobb csapatoknak is borsot törtek az orra alá a zirci gyerekfocisták.
Ha nincsenek az FC Zircnek a város hírnevét öregbítő, szép eredményei, talán az a bizonyos utolsó segélykiáltás sem hangzik el a novemberi közgyűlésen…
Kilátástalan a zirci labdarúgás jövője
A cikk szerzője és beküldője:
Kelemen Gábor sajtóreferens
Kapcsolódó anyagok:
Nem akarják, hogy megszűnjön a foci Zircen