Tizennegyedik alkalommal került megrendezésre a Bakonyi Turisztikai Konferencia a Zirci Polgármesteri Hivatal nagytermében 2011. november 25-én. Hevesiné Németh Mariann a szervező Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Tourinform Zirc nevében köszöntötte a jelenlevőket, név szerint az előadókat, a szakma kiemelt képviselőit, majd felkérte Ottó Péter Polgármester Úrat, hogy nyissa meg a konferenciát. A házigazda elmondása szerint a zirci önkormányzat megtette az első lépéseket, komoly kötelezettségeket vállalva csatlakozott a Bakony-Balaton Térségi Turisztikai Desztinációs Menedzsmenthez és elszánta magát a helyi TDM megalakítására is. Polgármester Úr közös célként a turizmus szervezett működtetését és fejlesztését nevezte meg.Tovább ►
A konferencia megszervezésének előkészítésekor a pár évvel korábbi emlékezetes zirci delegáció admonti látogatása apropóján felmerült, hogy hívjunk meg Ausztriából turisztikai szakembereket, akiktől tanulhatunk.
Az ötletet gyors kapcsolatfelvétel követte és így kerülhetett arra sor, hogy az Alpesi Régió Gesause Nemzeti Park és Stájer Természetvédelmi Terület ügyvezető igazgatója, valamint munkatársa megtisztelte jelenlétével és előadásával konferenciánkat. Az Igazgató Úr „Stájerország legöregebb turisztikai régiójától a legfiatalabb turisztikai desztinációjáig”címmel prezentált. Thomas E. Drechsler és Sylvia Hofbauer turizmusban megélt eddigi tapasztalataik és a saját térségük turisztikai fejlődésének sarkallatos pontjai ismertetése révén olyan jól hasznosítható szellemi tőkével ajándékoztak meg bennünket, amelyet a jövőben mindenképpen kamatoztatni tudunk. Vendégeink megismerkedtek Zirc nevezetességeivel és szép élményekkel feltöltekezve vettek tőlünk búcsút. Még aznap érkezett tőlük egy e-mail, amelyben közölték, hogy szerencsésen hazaértek, hogy még egyszer köszönik a meghívást, a kedves fogadtatást és most már nemcsak Piroschka jut eszükbe Magyarországról, hanem Zirc is, amit nagyon a szívükbe zártak. A jövőben is szeretnék ezt a kapcsolatot ápolni. Többen úgy véltük, ha az egész konferenciának más hozadéka nem is lenne, csak egy jó stratégiai szakmai partnerkapcsolat kialakítása, már csak ezért is megérte a megszervezése.
Aztán szintén a szakma egyik nagy öregjétől hallhattak hasznos előadást a jelenlevők. Szalóky Jenő, aki a Gyenesdiási Turisztikai Egyesület tiszteletbeli Elnöke, ezen a napon az Országos TDM Szövetséget képviselte. Ismertette a hazai TDM szervezetfejlesztés történetét, felhívta a figyelmet a buktatókra, életszerű tanácsokkal szolgált. A rendezvény végén, záró felszólalásában kiemelte, hogy arra kell törekedni, hogy Zirc ne csak egy kis része legyen egy csomagnak, hanem maga a csomag legyen Zirc.
A kávészünet előtti utolsó előadó Lencsés Tamara, a Bakony-Balaton térségi TDM képviselője volt. Kiderült, hogy voltak a jelenlevők között olyanok is, akiknek még az a hír is új volt, hogy Zirc Városi Önkormányzat alapítóként belépett idén tavasszal a térségi TDM szervezetbe, hogy a hamarosan létrejövő helyi TDM szervezetnek átadhassa tulajdonjogát. Tamara ismertette magát a térségi szervezetet, tevékenységét, működésének hátterét és összefoglalta a benyújtott térségi TDM pályázat lényegi elemeit, tartalmát.
A ciszterci rend gazdasági igazgatója, Grónai G. Damján O.Cist.,- aki a helyi TDM szervezet leendő ügyvezetői cím várományosa-előadásában elmondta, hogyha a kevés érdeklődőre, különösen a szolgáltatók távolmaradására gondolunk, akkor akár úgy is fogalmazhatna, hogy a zirci turizmus temetésére gyűltünk össze. Kifejezte, hogy a város és az apátság között kiváló az együttműködés, de ez önmagában még nem elég a hosszútávú sikeres turizmusfejlődéshez, a többiekre is szükség van. „Nincs sikeres apátság sikeres önkormányzati működés, boldog, jómódú lakosság és sikeres vállalkozók nélkül.”-fogalmazott.
Zátrok Attila, a ciszterci rend műszaki vezetője a helyi TDM desztinációfejlesztési stratégiájának leglényegesebb elemeit boncolgatta, kiemelve, hogy jelenleg Zirc sajnos többnyire az egynapos turizmus városa és ezért véleménye szerint elsősorban ebből kiindulva kell a stratégiát kialakítani.
A zárást megelőzően volt lehetőségük a részt vevőknek, hogy véleményüket megosszák egymással, kérdéseket tegyenek fel, javaslatokat fogalmazzanak meg.
Ottó Péter Polgármester Úr zárszójában azt kérte mindenkitől, hogy szakítsák meg az eddigi gyakorlatot és ne csak évente egyszer, hanem már másnap folytassák az eszmecserét, vitákat, amely előrébb vihet bennünket a fejlődésben.
Készítette és beküldte:
Hevesiné Németh Mariann
Tourinform Zirc
Zirc, 2011. november 30.