Pannon Csillagda Látogatóközpont – Bakonybél / Sajtóközlemény 2011. 11. 17
Csütörtökön beemelték a Pannon Csillagda obszervatóriumának robotvezérlésű kupoláját, ezzel a Balaton-felvidéki Nemzeti Park beruházása a finisébe érkezett.
Előzmények
A BfNPI az Új Széchenyi Terv 358 millió forintos pályázati támogatásából, továbbá 63 millió Ft., a szakminisztérium által biztosított önrészből valósítja meg egyedülálló csillagászati élményközpontját Bakonybélben, a Magas-Bakony Tájvédelmi Körzetben. A 421 milliós projekt feladata egy tudományos színvonalú, ugyanakkor korszerűen szórakoztató, csillagászati ismeretterjesztésre épülő turisztikai bemutatóhely kialakítása. Világszerte számos nemzeti park érzi feladatának a csillagos ég bemutatását, ismeretterjesztését, hiszen általában a nemzeti parkok kezelésében vannak azok a területek, melyek a nagyvárosoktól távol helyezkednek el, és csekély közvilágítással rendelkeznek, így az abból eredő fényszennyezettség nem hiusítja meg a csillagászati megfigyelést.
A kupola
A Bakonybélbe telepített kupola, az
Bakonybél településén szinte ismeretlen fogalom a fényszennyezés, mely a nagyvárosokban teljesen ellehetetleníti a csillagászati ismeretterjesztést. Ennek ellenére, a Pannon Csillagda távcsövei olyan fénygyűjtő képességekkel rendelkeznek, melyek a település apró fényforrásainak képét is zavaró mértékben erősítenék fel. A csillagda főműszere, az emberi szem érzékenységéhez képest, mintegy 4500 szorosára erősíti fel a távoli csillagok fényét, ezzel együtt azonban a távcsőbe jutó, „kalóz” fényeket is. Ezért a kupola másik nagy feladata, e fényszennyezés kizárása.
A Bakonybéli robotok
A kupolarésen át látható csillagok azonban, az égbolt látszólagos mozgása folytán, egyszer csak „kimásznának” a távcső látómezejéből. Ezért mind a távcsövet, mind a hatalmas kupolát folyamatosan forgatni kell az égbolttal, hogy a kiválasztott égitestek állandóan megfigyelhetőek legyenek. A Pannon Csillagda távcsöveit és kupoláját számítógép vezérelt robot-motorok irányítják, melyek egyrészt folyamatosan a kívánt irányba pozícionálják azokat, másrészt kapcsolatban állnak a csillagda saját meterológiai állomásával, és eső, hó, továbbá viharos szél esetén, automatikusan bezárják a kupolát! Ha mindehhez hozzáképzeljük, hogy a hófehér kupolából, időnként zöld lézernyaláb vetül majd az égre, hogy mutassa a látogatók számára, a távcső éppen megfigyelés alatt tartott területeit, akkor joggal mondhatjuk, hogy a Nemzeti Park a tudományos-fantasztikus világba repíti el látogatóit.
Kupola – van másik!
A Pannon Csillagda hamarosan egy másik kupolával is gazdagodik, mely a digitális planetáriumba kerül beépítésre. Ez a kupola egyenesen Amerikából érkezett, a világhírű SPITZ Planetárium gyárából. A kupola
Tavaszi nyitás
A Pannon Csillagda beruházási ütemét tartva, várhatóan április közepén nyitja meg kapuit. A csillagászati műszereken és a digitális planetáriumon kívül, a csillagászat történetét és az űrkutatás kiemelkedő eseményeit mutatja be. A komplex programcsomagok célja, hogy időjárástól függetlenül, stabil programkínálattal fogadja a látogatókat, hogy egy felhős időjárás, amikor a hagyományos csillagászati programok meghiúsulnak, ne riasszon senkit el attól, hogy Bakonybél felé vegye az irányt.
További információ: www.csillagda.net
Kérdésekkel, kérésekkel kérjük, keressen minket:
Somlai Szilárd, projektmenedzsment
+36 87 555 290, + 36 30 49 10104 somlai@bfnp.kvvm.hu
Bárány László, kommunikáció és média
+36 70 655-3676 info@oliveart.hu
Az információt beküldte:
8420 Zirc, József A. u. 1.
Tel.: 88/416-816 Fax: 88/593-810
E-mail: zirc@tourinform.hu