Nagyon beletalált a Veszprémi Bridzs és Tájékozódási SE a november 12-re kiírt teljesítménytúráknál: az utóbbi évek egyik legszebb őszét éljük meg, és az egyik legszebb késő-őszi hétvégéjét is megélhettük.
A késő-ősz különös vonzereje, hogy a levelek lehulltával sokkal messzebbre, magasabbra látunk, és olyan terepi alakzatokat is felfedezhetünk, amelyeket tavasztól őszig zöld lombok fednek el a szemünk elől. Ezért aztán az esetleg sokszor bejárt, jól ismert útvonalak is rengeteg élménnyel újdonsággal szolgálhatnak.
(Fotó: Kaszás Béla)
A fagyos hajnal után ragyogó kék égre ébredtünk, a szél- és felhőmentes időjárás egész nap kitartott. Nyolc fős csapatunk a 16 km-es távon indult, Porva-Csesznekre a reggeli vonattal ki, majd onnan a Vinye-Ördögrét-Kenyeri-hegy-Csesznek útvonalon teljesítettük a távot. Elképesztően gyönyörű őszi tájak (ilyet tényleg el kell kapni, egy héttel előtte-utána már nem biztos, hogy ugyanezt kapjuk). A Porva-Csesznek-Vinye táv nem túlságosan nagy kihívás, viszont az Alsó-Cuha-szurdok a Vinye alatti Zsidó-réttől az Ördög-rétig (ez utóbbin számos céges buli szokott rendeződni, csak hát ide ugye a bakonyszentlászlói bekötőútról szokás betérni) csapatunk többsége számára meglepően új élmény volt. Tudni kell, hogy itt bizony ilyen esőszegény időszakban a Zirc és Vinye között még úgy-ahogy csörgedező Cuha is teljesen elszivárog a hegységbe, vagyis száraz lábbal lehet haladni a meder sziklatömbjein. Ennek ellenére még száraz medernél sem ajánljuk kisgyermekekkel bejárni, csúszós időben, vízzel telt medernél pedig a szurdokoldalban vezető meredek ösvényeken kellene haladni, ami nem veszélytelen mutatvány.
(Fotó: KoósG)
Az Ördög-réttől a Zörög-hegy alatti sárga sáv jelzésig (amely a Dornyay Béla Emlékút része) vezető, az útvonalleírásban szereplő sárga kereszt jelzést nem ismertük, és egyetlen korai vagy újabb kiadású térkép sem tartalmazza (sőt, nincs rajta a www.turistautak.hu -n sem, ami pedig ott nincs meg, az nem is létezik). A 3 km-t meghaladó hosszon kb. 15 jelzéssel találkoztunk, ami ugye nem igazán turistabarát gyakorlat. A szervezők viszont narancssárga fóliacsíkokkal jelezték, tehát jól tudtuk követni, Ennek a szakasznak a nem-ismertségét az is jól mutatja, hogy az Ördög-réti Cuha-medertől a Kenyeri-hegyig tartó, vízmosás-menti kapaszkodón gyakorlatilag nincs kitaposott ösvény. Mivel a Bakony északi oldalán, a Bakonyszentlászló-Fenyőfő-térségi utakat jellemzően győri egyesületek tartják karban, érdemes lenne odafigyelniük erre a szép, de ma gyakorlatilag jelzetlen, és így használhatatlan túraútvonalra.
(Fotó: KoósG)
Szóval, egy igen kellemes napunk volt. A szervezőknek megadtam az elérhetőségemet, ha a résztvevőkről elkészítik a statisztikát, elküldik és közzé tesszük a ZircInfo oldalain.
Azért van megjegyzésünk a szervezéssel kapcsolatban. A szervező honlapja igen bőséges aktivitásról ad számot, tehát nem kezdőkkel van dolgunk. Ezért is elgondolkoztató, hogy a teljesítménytúrát szervezők megszokott színvonalát nem igazán érte el ez a program, pedig igazán nem kívánt különösebb ötletgazdagságot. Kezdve azzal, hogy a meghirdetett (és a Teljesítménytúrázók Társasága honlapján is közzétett, a Tourinformok által is népszerűsített) programban a 14 km-es távhoz a 16 km-es útvonalát írták be, amit jeleztünk a zirci Tourinformnak, amely továbbította a szervezőnek. A 14 és 25 km-es táv zirci indítását nem néztük meg, de a 16 km-es rajtnál Porva-Cseszneken a kedves szervezők igen idő- és teljesítményzavarban voltak. A túrázók a kicsit szikkadt zsíroskenyeret biztos, hogy nem tették szóvá a Vinye.hu ellenőrzőponton, de a Zörög-hegy alatti ellenőrzőponton adott, félbevágott Sport-szelet több mint snassz. Cseszneken az útvonalleírás szerint a Kőmosó-szurdokban vezető út helyett a kiszalagozás (miért kellett Cseszneken szalagozni???) a faluban vezetett (persze, a Kőmosó, bár kicsit nehezebb, de sokkal látványosabb és izgalmasabb is).
Az is életszerű, hogy a szervező által tavaly indított ugyanilyen túrán nagyon kevesen vettek részt, ezért nehéz volt kiszámítani, hogy mennyien jönnek most (az indulásnál nyolcan egyetlen túralapra iratkoztunk fel, nehogy a később vonattal Győrből jövőknek ne jusson nyomtatott túralap), de azért ha egy szervező komolyan veszi és sok évre tervezi a programját, akkor valamit be is fektet, nehogy azt a látszatot keltse, hogy alkalmi, megélhetési túraszervezésről van szó. Érdemes lenne a részvételi díjakat is átgondolni: a 25 km-es 1100 Ft-os díja, figyelembe véve pl. a Bakonyi Barangolás 55 km-es távjának 1100 forintját és az ez utóbbihoz tartozó szolgáltatásokat, nem igazán ár/értékarányos.
Copyright ©Zircinfo.
A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.