Zirc - Kezelhető mértékben adósodott el a város, ezért is gondolkodhatnak újabb fejlesztésekben. A megyénkben kisebb csodának számít a járóbeteg-ellátás bővítése, ami jelentős kiadást kívánt a 7000 lakosú településtől. A változásokról, az elképzelésekről kérdeztük Ottó Péter polgármestert.
- Amikor 2008-ban 300 millió forint értékben kibocsátottuk a kötvényt, úgy döntöttünk, s ehhez a mai napig tartjuk magunkat, csakis fejlesztésekre használhatjuk fel. Sokak előtt már ismert, hogy a járóbeteg-szakellátást a következő év elejétől sikerül bővítenünk, az ellátást magasabb szintre emeljük. Még 2007-ben írták ki a pályázatot azoknak a kórházaknak - nyolc ilyen volt akkor az országban -, ahol megszűnt az aktív kórházi ellátás, ezért indokolt volt a szakellátás bővítése. Akkoriban lekértük az Országos Egészségpénztár adatbázisáról, hogy a térségünkben milyen jellegű betegségekkel keresik fel az emberek - nem név szerint! - leggyakrabban a veszprémi, de akár a székesfehérvári kórházat. Így jutottunk arra, hogy létjogosultsága lenne Zircen a gyermekgyógyászatnak, az urológiának és az aneszteziológiának. Ez utóbbi a már 2007 augusztusától működő egynapos sebészethez kapcsolódik. Az új épületszárnyban helyet kap majd egy 12 ágyas, úgynevezett nappali kórház, ahol elsősorban kúraszerű kezeléseket nyújtanak majd, ez alatt például az infúziós ellátást kell érteni. A pályázaton nyert 800 milliós támogatáshoz 89 milliós önrészt vállalt magára az önkormányzat. Jelenleg az orvostechnológiai berendezések, műszerek, bútorok beszerzése zajlik, várhatóan decemberben adjuk át az épületet, ezt követően kezdődhetnek bővített óraszámban a rendelések.
- A kötvény milyen terhet ró a városra? Mire jutott még pénz?
- Tavaly december óta törlesztjük a 300 milliót, amit 16 év alatt kell visszafizetnünk. Ebből idén 25 milliót törlesztünk, jövőre hasonló összeget utalunk át a banknak. A kötvénykibocsátás összegéből még 28 millió forint szabad forrás áll rendelkezésünkre, amit szintén fejlesztésekhez - pályázati önrészekhez - használunk fel a képviselő-testület jövőbeni döntései alapján. Itt jegyzem meg, hogy az előző testület jóváhagyásával útfelújításra, a szennyvíz-elvezetési és -kezelési rendszer fejlesztésére, a városi könyvtár és művelődési ház felújítására összesen 142 millió forintos fejlesztési hitelt vettünk fel még 2006 előtt. Ebből még 111 milliót kell visszafizetnünk 2025 végéig.
|
- Nyár végén hivatalosan lezárult a Reguly áltanos iskola informatikai fejlesztése: a pályázaton nyert 28 millió forintból 19 tantermi csomagot vásároltak.
- Igen, digitális táblák és számítógépek kerültek az iskolába, ahol 678 diákot oktatnak. Jut a korszerű eszközökből a két tagiskolába is, a lókútiba és a bakonybélibe is. A zirci épületekre ráférne a hőszigetelés, a fűtési rendszer korszerűsítése és a nyílászárók cseréje, de ezeket is csak pályázatok támogatásával tudjuk megvalósítani. A napokban adtuk át ugyanakkor az óvoda épületéhez kapcsolódó, a XXI. század követelményeinek megfelelő bölcsődei szárnyat, ahol a korábbi kettő helyett már három csoportban foglalkoznak a kicsikkel, szükség esetén akár 20 hetes koruktól. A beruházás 87 millióba került, önrészként 8,6 milliót kellett fizetnünk. Bizonyára jó néhány szülő örül, hiszen 14 aprósággal többet tudnak felvenni a jövőben. A gyerekek létszáma így majd eléri a negyvenet, s ezzel, reményeink szerint, megszűnik a korábban kialakult várólista.
|
- Nemcsak a helybelieket, hanem a turistákat is érinti a Rákóczi tér átalakítása, ahol jó néhány fa áldozatul esett.
- Természetesen sokaknak nem tetszett a százéves fák kivágása, mert érthetően érzelmileg kötődtek hozzájuk. Csakhogy a munkálatok megkezdése előtt, még 2008-ban egy szakértő kimondta: a műszerrel megvizsgált 43 fából 40-et ki kell vágni, mert balesetveszélyesek. Így közel 110 árnyat adó fa maradt, de természetesen a kivágottakat is pótoljuk. A 111 milliós be- ruházás része a parkosítás mellett egy diáksziget kialakítása színpaddal, pergolával, valamint egy kisméretű kosárlabdapálya és egy játszótér. Ebből az összegből - az önrész 10 százalék volt - valósul meg a Reguly múzeum külső felújítása is: lecserélték a tetőt, folyamatban van a homlokzat felújítása, új nyílászárókat építenek be. Noha a kivitelezés csúszik, idén mindenképpen átadjuk az újjávarázsolt tér egy részét, míg a másik felét az apátsággal közös pályázaton nyert pénzből valósítjuk meg. Az elnyert 590 millióból 75 millió forint tartozik az önkormányzati projektelemekhez: új térburkolatot kap az Országzászló előtti terület, felújítjuk a Király-kutat, s lesz térvilágítás is. A munkálatok következő év elején kezdődnek, s várhatóan a nyárra fejeződnek be. Az elmondottakból nyilván kiderül, Zirc nemcsak a helybelieknek, a turistáknak is vonzó, kedves város szeretne maradni a jövőben is.
A város a Bakony Volánnal közösen azon dolgozik, hogy a buszvégállomáson legyen zárt váróterem, forgalmi iroda és mellékhelyiség is. Az épülettől indulna egy kerékpáros-gyalogos út, amely a Hosszúréten át az Alkotmány utcáig épülne ki.
forrás. http://www.naplo-online.hu