Országos Széchényi Könyvtár Ciszterci Műemlékkönyvtára Zirc az új név
Reguly Antal neve helyett a ciszterci szó kerül a város egyik legnagyobb értékének a tulajdonnevébe. A település neve is ott szerepel majd az új névben, tehát a leírásakor ne feledkezzünk meg a végén Zircről!
A könyvtárat Németh Gábor vezeti, aki mint az Emberi Erőforrás Bizottság tagja fogalmazta meg előterjesztését a képviselő-testület felé, annak támogatását kérve a névváltozáshoz. Nem anyagi támogatásról van szó, de mivel Zirc városában található az Országos Széchényi Könyvtár fenntartásában működő intézmény, vezetője úgy gondolta, szükséges, hogy a városvezetés is hozzájárulását adja az átkereszteléshez.
Németh Gábor úgy gondolja, az új név egyértelműsíti a könyvtár történetét, hagyományát. A 18. század elején alapították a Zircre visszatérő ciszterciek, de 1950-ben az államhatalom elrendelte a zirci apátság feloszlatását, tulajdonának államosítását. A könyvtár néhány évvel később az Országos Széchényi Könyvtár gondozásába került, kapuit 1955-ben nyitotta meg újra a nagyközönség előtt, Reguly Antalról elnevezve. Érdekesség, hogy a könyvtár volt az első intézmény, amelyet városunk leghíresebb szülöttjéről neveztek el. Az előterjesztő azonban rávilágított: a névadásnál figyelembe vették az adott politikai helyzetet, így a könyvtár szerzetesi jellegét igyekeztek elfeledni. A mai kutatások szerint Reguly Antal nem járt a könyvtárba, megmaradt írásait is a Magyar Tudományos Akadémia Kézirattára őrzi.
A ciszterci szerzetesek a rendszerváltással térhettek vissza a városba, 1993-ban az egyházi kárpótlás nevében megkapták az apátsági épület tulajdonjogát, így a műemlékkönyvtárét is. Még ebben az évben együttműködési megállapodást kötöttek az Országos Széchényi Könyvtárral, melynek értelmében a könyvtárat továbbra is a nemzeti könyvtár működteti – ismerhetjük meg az előterjesztésből. A műemlékkönyvtár vezetője úgy érzi, a névváltozás megkönnyítené Zircen a Regulyról elnevezett intézmények közti eligazodást is.
A képviselő-testület egyhangúlag támogatta a javaslatot, a jövőben Országos Széchényi Könyvtár Ciszterci Műemlékkönyvtára Zirc-nek hívjuk a múzeumként és szakkönyvtárként egyaránt működő intézményt.
Felveszi alapítójának és tulajdonosának nevét a könyvtár