emlék-műemlék
emlék a műemléken: 2011. április 16-án, a bakonyvasút napján gőzvontatású szerelvény érkezett a zirci vasútállomásra. a vasút akkor még csak ideiglenes műemléki védettség alatt állt, mára megkapta a végleges védettséget a vinye (bakonyszentlászló)-Veszprém közötti szakasz. A 11. számú vasútvonalat a nemzeti erőforrás miniszter 53/2011. (VIII.25.) NEFMI rendeletének 3. §-val nyilvánította műemlékké.
a műemlékké nyilvánítást elősegítő civilek célja az volt, hogy az 1895–97 között épült magas-bakonyi vasútvonal építészeti, technika- és ipartörténeti értékeit és táji szerepét megőrizzék.
nem csak a vasútat, néhány épületet is védetté nyilvánítottak. így például a képen látható porva-csesznek vasúti megállóhelyet. nem véletlen, hogy itt ünnepelték meg október 9-én a végleges műemlékké nyilvánítást.
2004 és 2010 között több törekvés is volt magyarország legszebb, közlekedésileg, ipartörténetileg és turisztikailag is felbecsülhetetlen értékű vasútvonalán a személyszállítás korlátozására, megszüntetésére, de jelenleg is közlekedik a vonat Győr és veszprém között.
civil a vasúti pályán! berki zoltánnak, a cuha-völgyi bakonyvasút szövetség turisztikai ügyekért felelős ügyvivőjének nagy szerepe van abban, hogy műemléki védettséget kapott a vasút, ő volt ugyanis az egész történet kezdeményezője.
ugyanaz, csak kicsiben! Németh Ferenc eplényi lakos elkészítette a 11. számú vasútvonal makettjét.
Kelemen Gábor sajtóreferens
régi fotók, képeslapok: facebook/bakonyvasút