Egy olvasónk hívta fel a figyelmünket az alábbi cikkre. Úgy gondoljuk mindenkinek fontos lehet (Zircblog):
2011.10.17. | Halmi Lukács
Múlt héten a következő levél érkezett az Ötvenentúl.hu postaládájába: „Telefon: gázóra-ellenőrzés mikor? Éppen itthon vagyok, most jó. Beengedem őket, ketten vannak. Körülbelül 1 m távolságból szemrevételezi a gázórát, majd ezt mondja: »A következőt fogjuk tenni, a gázórát levesszük, és kontrollmérést csinálunk.« Kiderül, a kontrollmérés tűréshatáron belül marad. Miközben az egyik matat a gázórával, fényképezi, a másik papírokat tölt ki, kérdéseket tesz fel, aláírat, jegyzőkönyvez. Majd a következő mondat: »Ezt a gázórát szakértői vizsgálatra küldjük, mert a plomba nem eredeti.«
– Mi van? Gyorsan szemügyre veszem a gázórám és a kontrollgázóra plombáját, ránézésre teljesen egyformák! Amikor ezt szóvá teszem, a következő választ kapom: a plomba hátulja nem olyan, mint az eredetié. A 8 aláírandó papír egyike, »a számláló melletti OMH plomba az eredetitől eltér« – természetesen ezt nem írtam alá.
Miután elmentek, rossz érzésem támadt, az interneten rákerestem. Két másodperc múlva rádöbbentem: bajban vagyok, védekeznem kell. A gázóra levétele arra utal, hogy gyanúba keveredtem: lopom a gázt! Ha a szakértő hibás gázórát állapít meg, kifizettetik a 32 000 Ft-os szakértői díjat és az 500 000 Ft büntetést. A szigorúság nem véletlen, a gázszolgáltatónak 9 milliárdos kára van a gázlopásokból, ezért minden módszer megengedett ennek csökkentésére. Azt ajánlják, erre a szakértői vizsgálatra vidd a saját független szakértődet, akit a bíróság is elfogad, és ügyvédet!” – eddig az olvasói levél, amely arra ösztönzött bennünket, hogy mi is utánanézzünk a dolognak.
A feladat meglepően könnyűnek bizonyult, kiderült, hogy mások is hasonló panasszal fordulnak a hatóságokhoz. A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete már július végén is foglalkozott a témával, ami arra utal, hogy nem új keletű problémával állunk szemben. „Az elmúlt napokban egymásnak adják az ajtót a kétségbeesett emberek a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének (FOME) debreceni tanácsadó irodájában. A panaszosok szinte kivétel nélkül ugyanazt a történetet mesélik: a szolgáltató munkatársai a gázórát leszerelik, majd szabálytalan vételezés gyanújával jegyzőkönyvet készítenek, az órát pedig lezárt dobozba helyezik” – összegezték a lényeget.
Az igazságügyi szakértő ezután megvizsgálja a jogi zárakat (jó esetben itt még nem talál semmilyen problémát), majd a mérőórát szétbontja, és célirányosan azt vizsgálja, történhetett-e mágneses befolyásolás. Ez legtöbbször mágnesfólia, vagy felületi mágnesesség kimutatására alkalmas műszer alkalmazásával történik, és szinte kivétel nélkül megállapítják, hogy a burkolaton visszamaradó mágnesesség mutatható ki. Ilyenkor a szakértői vélemények egyöntetűen kimondják – a jogi zárak sértetlensége, illetve bármilyen más külsérelmi nyom hiányában is –, hogy az órát befolyásolták, tehát a fogyasztó szerződésszegést követett el. Innen már csak egy lépés, hogy a szolgáltató kiküldje a félmilliós kötbér fizetésére felszólító csekket – tájékoztatja az olvasókat a FOME, miközben arról a tényről is beszámol, hogy bizonyos mérőórák burkolata pusztán attól is felmágneseződhet, hogy éveken át áramlik rajta keresztül a gáz.
A FOME persze elítéli a szerződésszegő gázvételezést, illetve a mérőműszerek befolyásolásának minden formáját, azt a tisztességes fogyasztók és a szolgáltató elleni súlyos, elítélendő magatartásnak tekinti. Ugyanakkor meggyőződésük, hogy a hatályos jogi háttér és szolgáltatói gyakorlat alkalmas az ártatlan fogyasztók „meghurcolására”. A szolgáltató megrendelésére készült szakértői vélemény nem „perdöntő”, a szolgáltató nem hatóság, és a fogyasztónak van lehetősége jogorvoslatra. Azt javasolják, hogy akik nem lopták a gázt, így nem értenek egyet a szolgáltató kötbérkövetelésével, keressék fel a FOME tanácsadó irodáját, illetve forduljanak bírósághoz az ügy mielőbbi tisztázása céljából.
Mit tehetsz, hogy ne kerülj ilyen helyzetbe?
- Csak előzetes egyeztetés után engedd be a szolgáltató munkatársait!
- Kérd el a munkalapot, igazolványt, megbízási szerződést!
- Rövid időre se hagyd magukra őket. Az ellenőrzést végző nem kérhet a felhasználótól olyat, ami az ellenőrzés helyszínének elhagyására irányul. (Ez utóbbi azért is fontos, mert több fogyasztó azt is sérelmezte, hogy különböző kérésekkel elküldték őket a szerelők, akik akár – jutalék reményében – maguk is megrongálhatták az órát.)
- A gázóra levétele és a bedobozolás között egy másodpercre se vedd le a szemed a gázóráról, papírok kitöltése csak utána.
- Fényképezd le a gázórádat úgy, hogy a plombák jól láthatók legyenek, a hátsó, illetve alsó részét tükörből!
Végig legyen nálad a fényképezőgéped vagy videód, és minden részletet dokumentálj. - Az ellenőrzés eredményét minden esetben írásban kell rögzíteni (jegyzőkönyv, munkalap stb.).
- A fogyasztó jogosult a jegyzőkönyvben feltüntetni az ellenőrzéssel, illetve annak körülményeivel és eredményével kapcsolatos véleményét.
Ha nincs probléma, akkor is figyelj a következőkre!
- Gyűjtsd össze a levágott plombákat!
- Jegyzőkönyvbe kell venni a levett óra sértetlen állapotát.
- A lecserélt óránál figyelni kell az új plombák épségére és a zárófóliák épségére!