Látványos részéhez ért a belváros -Rákóczi téren zajló- turisztikai fejlesztése. Igaz, ez még nem túl szemet gyönyörködtető látvány, hiszen egyenlőre az látszik, hogy a buszmegállóból eltűnt a várakozóknak árnyékot adó hársfasor, a téren megritkultak a fák, a színpad helyén feldúlt földkupacok és árkok éktelenkednek, a Reguly Antal Múzeum pedig bontott tetővel, kopaszon, törmelékkel teli konténerek társaságában őrzi termeiben a múlt értékeit.
Rákóczi tér, 2011. szeptember 12-én.
Talán bosszankodva néznek páran körül, hogy a megszokott környezet mivé lett. De ez, amit most látunk, korántsem a vége. Az önkormányzat szerint inkább a kezdet, méghozzá a fejlődés kezdete. A fejlődés egyik alapját - jelen esetben- a turizmus képezi, hiszen olyan turisztikai fejlesztések zajlanak, melyekhez európai léptékű remények fűződnek. A stabil alap megteremtéséhez pedig elengedhetetlen a megfelelő körülmények biztosítása, a felújítások, a funkcionális terek, lehetőségek létrehozása.
Sokan, sokat dolgoznak azon, hogy a megfelelő forrásokat megkeresve, előteremtve biztosítsák az ehhez szükséges anyagi feltételeket. A fejlesztések megvalósítása kapcsán több pályázati projekt is fut, az önkormányzat részről összesen 221 millió, az Apátság részéről pedig közel 600 millió forint értékben . A beruházások az alábbi változtatásokat célozzák:
A Rákóczi téren: - támfal építése - nagyobb feltáró utak építése - világítás, lámpatestek elhelyezése - Királykút és medence kialakítása - gyalogos átkelők kialakítása - teret övező utak,és parkoló építése - zöldterület-rendezés (meglévő zöldterület megújítása) - közlekedési elemek aszfalt burkolattal: sportpályaépítés - diákpavilon és pergolaépítés - járda rekonstrukció kőburkolattal - játszótér kialakítás
| Az Apátságban megvalósuló projektelemek: -Ciszterci Látogatóközpont létrehozása -Látogatási útvonal kialakítása az apátságban -Oktatási és filmvetítő kabinet kialakítása -Apátság főhomlokzatának, valamint díszudvari mellékszárnyainak felújítása (díszkivilágítással) -Apátság díszudvarának helyreállítása, növények telepítése, díszburkolat létesítése, padok és kerékpártároló elhelyezése - Díszlépcsőház helyreállítása - Középkori kolostor romjainak feltárása, helyreállítása (2. ütem) - Ajándékbolt kialakítása - Turisztikai információs pont kialakítása (érintőképernyős terminállal) - Vizesblokkok kialakítása - Akadálymentes látogatás biztosítása, lift beépítése |
Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház: Homlokzat felújítása, nyílászáró és tetőhéjazat cseréje | Alkotóház műhelyei: - teljes belső felújítás, padlóburkolat cseréje, központi fűtés kiépítése |
A pályázati anyagokból az is kiderül, hogy az önkormányzat nem csupán a turizmusból származó előnyökre számít, hanem konkrét elképzelései vannak a helyi kulturális igények kiszolgálását szolgáló helyszínek kialakítására is. Ilyen például a belvárosi játszótér és sportpálya, az új színpad.
Mivel több pályázatról van szó, és a munkálatok menetét külső körülmények is befolyásolhatják, ezért a felújítások befejezésének időpontja nem nevezhető meg biztosan. De a munka szemmel láthatóan folyik, bízzunk abban, hogy jövő ilyenkor büszkén kísérhetjük városnéző sétára a Zircre érkező vendégeinket.
Forrás: www.zirc.hu , www.abakonyert.hu
A Városüzemeltetési Osztálytól kapott látványtervek megtekinthetők itt.
Copyright ©Zircinfo.
A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.