Csesznek - Szorgos önkéntesek munkájának köszönhetően a közelmúltban megújult a településhez közel található Ördög-gát.
Az Ördög-árok a Bakony egyik leglátványosabb szurdoka, sok-sok természetjáró kedvelt kirándulóhelye. A földtani felgyűrődés mentén keletkezett patakmeder meredek sziklafalak között kanyarog mintegy három kilométer hosszan. Igazi, érintetlen mesevilág ez, amit keletkezése óta csak a természet alakít, az ember csak az utóbbi évtizedekben avatkozott be, szerencsére csak kis mértékben. A szurdok legizgalmasabb része az Ördög-gát, más néven Gizella átjáró, ahol az átkelés csak az 50 évvel ezelőtt beépített és alaposan elöregedett létra és korlát segítségével volt lehetséges.
A turisztikai látványosságokat népszerűsítő Cseszneki Falufejlesztő Egyesület évek óta figyelemmel kíséri az Ördög-árok sorsát, 2009-ben jelentős társadalmi munkával új lépcsőfokokat és kapaszkodó sodronyt építettek be a sziklafalba az átkelés megkönnyítésére. Tavaly májusban a természet megmutatta, hogy ki az úr: a mederben, amelyben hosszú évek óta alig csordogált víz, hatalmas árhullám söpört végig, kidőlt fákat, leszakadt faágakat, köveket, sarat sodorva magával.
Az áradat öles rönköket tört ketté, ezzel eltorlaszolta, járhatatlanná tette az átjárót, részben elsöpörte, részben megrongálta a beépített lépcsőket, kapaszkodókat. Az Ördög-gát járhatóvá tételét az egyesület képtelen volt megoldani saját erőből. Idén viszont sikert értek le az önkéntesek hete pályázaton a Bakonyerdő Zrt.-vel, Csesznek, Bakonyszentkirály és Bakonyoszlop önkormányzatával együttműködve. A sikerhez, a kész tervek és a gyors pályázatbeadás mellett, talán az is hozzájárult, hogy remek címet találtak ki az akcióhoz: Az ördögbe is!
|
A dolgos kezek a szurdokban futó turista ösvényre rádőlt fákat eltávolították, az ösvényt járhatóvá tették. Az Ördög-gátnál a hordalék eltávolítása után felszabadították a korábban beépített fém lépcsőfokok nagyobb részét. Az új, erősebb kapaszkodó sodrony és az acél lépcsők a sziklafal védettebb oldalára kerültek. Az így létrejött lépcső, kapaszkodó együttes Magyarországon az első ilyen megoldás, a külföldön már elterjedt "via ferrata", azaz vasalt mászó út mini változata. Ezt egy átlagos fizikai képességű kiránduló minden különösebb biztonsági felszerelés nélkül használhatja. Azokra, akik inkább a kerülőt választották, eddig már pár csepp esőtől is veszélyesen csúszóssá váló meredek ösvény várt.
Az önkéntesek a balesetek megelőzése érdekében az erdészet által biztosított faanyagból tereplépcsőt építettek, illetve az adottságokat kihasználva a fák gyökereit egyes helyeken megtisztították, kapaszkodásra alkalmassá tették. Ugyanilyen tereplépcső készült az Ördög-gát fölötti meredek hegyoldalban megbúvó Gizella barlanghoz vezető ösvényen is. Az elvégzett munka nyomán az Ördög-árok és az Ördög-gát újra biztonságosan járhatóvá vált a természetjárók örömére. Külön átadó ünnepségre nem volt szükség, mert az arra járó turisták már a munkavégzés napjain azonnal igénybe vették az elkészült szakaszokat.
A harminchat önkéntes több mint négyszázötven önkéntes munkaórát teljesített. Megszólították a helyi és távolabb élő civileket, így önkéntesek érkeztek Csesznekről, Bakonyoszlopról, Budapestről, Tatabányáról, Veszprémből, valamint Győrből.
forrás: http://www.naplo-online.hu