2011. augusztus 13. (szombat) 15.00 Helyszín: Cseszneki Vár
Belépőjegyek: 6 éves korig ingyenes, 6-14 éves korig 1 000 Ft, 14 éves kortól 1 500 Ft
HHGF ERŐS EMBEREK SKÓT FELFÖLDI JÁTÉKOK CSESZNEK KUPA 2011
Ezen a napon nem mindennapi esemény szemtanúi lehetnek azok, akik ellátogatnak a cseszneki várba. Hazánk 8 nagyon erős embere méri össze tudását, nem is akármiben, hanem a modernkori erős ember versenyek ősének számító skót felföldi játékokban.
öt különböző feladat vár a résztvevőkre: kalapácsvetés, szikladobás, súly magasra ill. távolságra dobása és a legemblematikusabb szám a póznadobás is természetesen a program része.
A Felföldi Játékok (Highland Games) eredete több mint 1000 évre nyúlik vissza, mikor is az angol hódítók elfoglalták Skóciát és az ott élőknek megtiltották a fegyverhasználatot, a skót felföldön a ma már sportággá szelídült gyakorlatokkal tartották edzésben magukat a harcosok, a legügyesebbekből pedig a nagy presztízzsel bíró klán vezetőjének testőrsége állt össze. A felföldi játékok a világ legrégebb folyamatosan megrendezésre kerülő kulturális és sport eseménye, Skóciában óriási hagyományai vannak, ahol a skót és a kelta hagyományokat ünneplik évről-évre. A játékok rendkívül népszerűek világszerte, felvonultatják Skócia összes emblematikus ismertetőjelét, mint például a skót szoknyát, dudákat, dobokat, táncokat, ételeket, italokat és természetesen a heavy games-t, az erős emberek viadalát. (A heavy gamest báró Pierre de Coubertain is tanulmányozta a modernkori olimpiák újra szervezésekor és szerepeltette az 1889-es párizsi világkiállításon...) Az eddigi legnagyobb versenyt 2009-ben rendezték, Gatheringben, ahol 50.000 néző vett részt, a díjakat pedig maga Erzsébet királynő adta át személyesen. A brit nemzetközösség területén alig van olyan hétvége az évben, amelyen nem rendeznek versenyt.
Magyarországon 2002 óta rendeznek skót felföldi játékokat, eddig évi egy versenyen mérhették össze tudásukat a versenyzők, ez most 2011-től megváltozik, a lehetőségek is kiszélesednek.
Első lépésként felvettük a kapcsolatot a nemzetközi szövetséggel (International Highland Games Federation www.heavyathletics.com), szövetségünk regisztrálása és több levélváltás után 2010 decemberében megkaptuk a 2011 évi Felföldi Játékok Európa Bajnokságának rendezési jogát (Július 2 - Bük), melyen 10 ország atlétái képviselik majd magukat. Felvettük a kapcsolatot természetesen a környező országok szövetségeivel is, szép számmal kaptunk meghívásokat is, ezek közül kiemelkedik az Spokaneben, az USA-ban megrendezésre kerülő VB. Az osztrák szövetséggel 2011-ben közös bajnokságot indítunk, 3-3 osztrák és magyar versennyel, a Forma1-hez hasonlatos pontszerző-ranglistás rendszerben. A kiegyenlített erőviszonyok nagyon izgalmas versenyt ígérnek, amit még az eredeti skót népviseletben a versenyt skót dudáján kísérő Kéri György játéka is igyekszik felejthetetlenné tenni. Mit is lehet erre még mondani?
Mindenkit szeretettel várunk és egy remek délutánt ígérünk!!
forrás: http://www.csesznekinyar.hu