A „Költözik a városi tévé” című írás olvasása közben merült fel bennem egy-két gondolat illetve kérdés. Az, hogy a két szem állandó tévés feladatköre kibővül konferenciaszervezéssel, iskolán kívüli oktatással, közművelődési intézmények, közösségi színterek működésével az csak a fedő sztori. Itt egyáltalán nem a városi tévéről, hanem az Ifjúsági Ház intézményesítéséről szól szerintem a történet.
Az Ifjúsági Ház (MHSZ) kapcsán mindig az volt az érzésem, hogy lóg a levegőbe, feladatköre, költségvetése, státusza, kusza, rendezetlen. Azzal, hogy a Városi Művelődési Ház telephelyeként működött nem tudott egyik fél sem élni, nem tudták az előnyöket kihasználni és a helyzettel sem tudtak mit kezdeni. Legalábbis nekem ez volt az érzésem. Nem járhattam messze az igazságtól, hiszen a városatyák is próbálták gatyába rázni a dolgokat, igaz mindezt átlátszó módon a StúdióKB ürügyén. A véres verítékkel megszült strukturális átalakítás viszont nem életszerű, és ismét megosztást eredményez. A képviselő testületi ülés közvetítéséből kiderült, hogy ez már egy-két bizottsági tagnak is feltűnt. (igaz, hogy ők „csak” külsős tagok)
Ezt profiltisztításnak nem lehet nevezni - ahogy ezt a polgármester úr is megjegyezte. Ezenkívül téves a Műemlék könyvtár vagy a Természettudományi Múzeum közművelődési feladatstruktúráját összemosni a most létrehozott szegregált közművelődési feladatstruktúrával. A hasonlat akkor lenne helyén való, ha lenne egy Műemlékkönyvtár az időseknek és lenne egy Műemlékkönyvtár a fiataloknak. Az átláthatóság biztosításának leghatásosabb eszköze a tiszta feladat meghatározás - átmosások nélkül.
Mit is kap a város? Egy művelődési házat, könyvtárral és tourinform irodával (Békefi Antal Városi Könyvtár , Művelődési Ház és Tourinform Iroda Zirc) az idősebb korosztály részére, és nicsak, még egy művelődési házat, városi tévével (StúdióKB –Közösségi és Ifjúsági Ház), a fiatalabb korosztály számára
Ez matematikailag 2 db Művelődési Ház, mindkettő Intézmény, Vezetővel, Költségvetéssel. Most akkor kinek mi lesz a feladata? Meg lesznek osztva a feladatok, vagy mindenki csinálja, ahogy gondolja? Ki lett dolgozva rövid-, közép-, és hosszútávú stratégia ezekre a közművelődési intézményekre? A válaszok hiányába ezt az intézkedést nem nevezném átgondolt probléma megoldásnak. Feladat meghatározásnak pedig nem nevezném azt az ötletet, hogy a tévések majd nyári szünetben bábszínházat tartanak a szünidős gyerekeknek, mert úgysincs dolguk.
A cikket olvasva és közvetítést nézve elgondolkoztam, hogy mely irányelvek alapján születhetett meg a fenti döntés.
1.variáció (összeesküvés elmélet)
A művelődési ház visszaszorítása. Ezt rögtön elvetettem, hiszen erre már lett volna mód az intézményvezető választáskor. Egyébként is mi értelme lenne? Nem reális.
2. variáció (rosszmájú verzió)
Valakinek kellett kreálni egy pozíciót. Ennek ellentmond, hogy a megbízott intézményvezető csak decemberig kapott megbízást– bár elődje is majdnem 6 évig látta el a StúdióKB vezetését (meg egyébként is, láttunk már karón varjút.)
3. verzió (pesszimista verzió)
Valamit kellett kezdeni az Ifjúsági Házzal, és így sikerült. Azon azért elgondolkodnék, hogy miért pont a külsős bizottsági tagok szavaztak a döntés ellen. Mindamellett kíváncsi lennék, hogy nekik mik voltak a kifogásaik.
4.verzió (optimista verzió).
Egyszer valamikor talán a kibővített és felszerelt Ifjúsági Ház lesz a Békefi Antal Városi Könyvtár , Művelődési Ház (szándékosan írtam Tourinform nélkül)? A jelenlegi művelődési ház épületének eladásából talán még finanszírozható is lenne a bővítés. Létrejönne egy közművelődési központ Zircen ahol minden egy helyen van. Egy olyan intézmény, amely helyet ad a könyvtárnak, városi tévének, civil szervezeteknek - nem specializálódik egyes korosztályokra, megfelelő humán erőforrással és technikai berendezésekkel működik. Rendelkezik egy olyan színházteremmel, illetve előadó teremmel, ahol nagyobb létszámú nézőközönség kulturált módon elfér. Földrajzi elhelyezkedése is optimális, hiszen közel a sportpálya, sportcsarnok, és van még tér bőven körülötte, egy kellemes közösségi tér létrehozására. Arról, hogy erről az egészről a Tourinformot le kellene választani nem is beszélek.
Lehet, hogy van ilyen szándék a városatyák döntésében, vagy csak álmodom?
Dogan Sahin