Ez ma a helyzet Zircen
2010. májusában született az első képviselő-testületi döntés a Hoffer-földekre tervezett külszíni mészkőbánya ügyében: ekkor a testület elutasította az erre irányuló kérelmet. Később hozott egy támogató döntést. A kőbánya-üggyel legutóbb a 2013. december 16-i ülésén foglalkozott (az események összefoglalása elolvasható pl. itt.). A ma érvényes állapot szerint "A város teljes közigazgatási területén külszíni bányatelek nem létesíthető, új bánya nyitása nem engedélyezhető. (2003. évi XXVI. törvény 11. § alapján)" (Zirc Városi Önkormányzat Képviselő-testületének ... 6/2005.(IV.5.) rendelete a helyi építési szabályzatról és szabályozási tervről 8.§. (10)).
Friss események a legújabb eljárásban
A kőbánya környezet- és természetvédelmi engedélyeztetését lefolytató hatóság, a korábbi nevén Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Fekügyelőség (amely azóta megszűnt önálló hatóság lenni, és 2015. április 1. óta a Fejér Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályaként működik tovább) 2014. szeptember 11-én indította el az újabb, immár ötödik előzetes vizsgálati eljárást (erről egy évvel ezelőtt itt számoltunk be).
Ehhez az eljáráshoz ("Zirc külterületén tervezett mészkőbányászati tevékenység végzésének előzetes vizsgálati eljárása tárgyában ismételten eljárás indult.") a Hatóság honlapjára feltöltött dokumentumok között megtaláljuk a már a korábbi eljárásokhoz is benyújtott Előzetes Vizsgálati Dokumentációt változatlan tartalommal, és megtaláljuk a Hatóság által tavaly előírt Natura2000 hatásbecslést.
A kőbánya közvetlenül nem érint Natura2000 területet, de a határa csak kb. 80 méterre van a legközelebbi Natura2000 területtől.
(A kép forrása: Esküdt Péter Nándor: Zirc 0197/10, 0197/13-16 hrsz-okon tervezett bányatelekkel kapcsolatos Natura 2000 hatásbecslés. 65797-15_1444985586.pdf)
A szakértői tanulmány a tervezett kőbánya hatását a szomszédos Natura2000 területre így foglalja össze:
Mégis robbantás?
Van a tanulmánynak egy rendkívül figyelemre méltó része. A kőbánya Előzetes Vizsgálati Dokumentációja a kőzet kitermelésére gépi jövesztést irányoz elő. A környezeti terhelést jelentő különböző hatások (por, zaj, hulladék, vízszennyezés, stb.) vizsgálatakor ezt vették figyelembe a dokumentációk. E sorok szerzője az egyik korábbi eljárás közmeghallgatásán rákérdezett a robbantásra. A kérdésére kapott választ és a válaszról alkotott véleményét így foglalta össze:
"A követ maró-fejtőgéppel termelik ki vagy hasítják. Amikor a Lakosság a közmeghallgatáson feltette a kérdést, hogy esetleg robbantás, akkor az volt a válasz, hogy az a Bányakapitányság hatásköre, de ő is csak olyan fejtési módra adhat engedélyt, ami a mostani előzetes vizsgálati dokumentációban szerepel. A Lakosság azonban nem hiszi el, hogy néhány év-évtized működés után ne állhatna elő az a helyzet, hogy egy megváltozott jogi és gazdasági környezetben robbanthassanak is a Bányában." (lásd itt).
Nos, a Natura2000 hatásbecslés 6. oldalán ezt olvashatjuk:
Ha ez elírás, és a szakértői szándék ellenére, véletlenül került bele a dokumentációba, akkor legalább is sürgős helyesbítésre szorul. Azonban ha ez egy freudi elszólás, akkor azt a meglévő gyanút erősíti: ha egyszer megnyílik a kőbánya, akkor senki és semmi nem akadályozza meg akár a robbantásos jövesztés bevezetését, akár a termelési mennyiségek többszörösére növelését (ami a környezetterhelések ennek megfelelő megugrását eredményezi).
A folytatás
A Környezetvédelmi Hatóság ebben az újabb eljárásban is kiírta a közmeghallgatást:
"...a Zirc 0197/10, /13, /14, /15, /16 hrsz. alatti ingatlanokon tervezett mészkőbányászati tevékenység előzetes vizsgálata tárgyában 19795/2014. ügyszámon folyamatban lévő megismételt előzetes vizsgálati eljárásban
közmeghallgatás tartását rendelem el.
2.00 A közmeghallgatás helye:
Fejér Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály
8000 Székesfehérvár, Hosszúsétatér 1.
3.00 A közmeghallgatás időpontja: 2015. november 25. (Szerda) 1000 óra"
Az eljárás dokumentumai letölthetők a Hatóság honlapjáról (lásd fentebb), vagy betekintésre rendelkezésre állnak a Közös Önkormányzati Hivatal Városüzemeltetési Osztályán.
A kilátások
Sajnos nem nagyon rózsásak.
Az I. fokú Környezetvédelmi Hatóság legutóbbi elutasító határozatának indoklásaként táj- és természetvédelmi szempontok szerepeltek. A természetvédelmi szempontok - a fentebb is hivatkozott Natura2000 hatásbecslés alapján - valószínűleg már nem szolgálhatnak elutasítási alapként (lassan úgy néz ki, hogy az Előzetes Vizsgálati Dokumentáció és a Natura2000 hatásbecslés megállapításai alapján nem csak hogy semmilyen kár nem éri a környezetet a bánya teljes élettartama során, hanem a környezet és a természet jobb állapotban lesz a kilencven év múlva esedékes bányabezárás után, mint most.
(A kép forrása: RPM Kft: Előzetes Vizsgálati Dokumentáció. 65797-15_1444985534.pdf)
Ha ez az újabb előzetes vizsgálati eljárás sikeres lesz, és a Tulajdonos megkapja a Környezetvédelmi Hatóságtól a természetvédelmi és környezetvédelmi hozzájárulást a bányanyitáshoz, akkor a Tulajdonos újra be fogja nyújtani a rendezési terv módosítására irányuló kérelmét a zirci önkormányzathoz. Azzal, hogy az előző képviselő-testület igen korrekt módon felülvizsgálta korábbi álláspontját és kihátrált a bányanyitás mögül, most itt helyben erős bástya áll a bányanyitás útjában. Az egy évvel ezelőtti, választások előtti állapothoz képest ez a bástya fontos választási ígéretekkel is erősödött.
(Részlet Ottó Péter polgármester választási kiadványából a 2014. évi önkormányzati választásokra)
(Részlet Horváth László képviselő, tanácsnok választási bemutatkozásából a 2014. évi önkormányzati választásokra)
Hivatkozások
1. A kőbánya-üggyel kapcsolatban eddig a Zircinfo blogon megjelent összes bejegyzés egyben megtalálható a https://sites.google.com/site/civil8420/home/temak/a-kobanya-uegy internet címen.
2. A kőbánya-ügyben indított petíció aláíróinak száma a mai napon 1045. A Hozzászólások fülön tanulságos véleményeket és ellenvéleményeket olvashatunk a petíció támogatóitól és ellenzőitől (eddig minden hozzászólás teljes terjedelmében megjelent, reméljük, később sem lesz ok hozzászólás törlésére).
3. A civil összefogás erejét szemléltető bejegyzések olvashatók a következő címeken:
- Széljegyzetek a kőbánya-ügyhöz 3. - A várpalotai eset
- Széljegyzetek a kőbánya-ügyhöz 2. - A gánti eset
- Széljegyzetek a kőbánya-ügyhöz 1. - A bicskei eset - frissítés
Koós Gábor
(Az esetleges pontatlanságok, tévedések nem szándékosak; a helyesbítéseknek postafordultával helyt adunk.)