Felhívjuk a természetjárók figyelmét, hogy a Magas-Bakony egyik kedvelt turistaútja, a Pénzesgyőrből a Ráktanya-Augusztintanya(-Hajag) felé felvezető piros kereszt (P+) turistaút kerteskői, kb. 2 km-es szakasza NEM JÁRHATÓ.
Illetve járható, csakhogy kerítéssel le van zárva, és sem kapu, sem létrás átjáró nincs rajta.
A terület a turistautak.openstreetmap.hu térképén. A bordó színnel jelölt köröknél zárja el kerítés a P+ turistautat.
Az eddigi információk alapján a terület tulajdonosai előzetes egyeztetések és bejelentés nélkül kerítették körbe a Kerteskő körüli hatalmas, 400 hektáros területet. Nem csak a jelzett turistautat zárták el, hanem a területen átvezető összes erdei utat is, és ezeken sem létesítettek kapukat.
Azért fontos ezt az információt minél szélesebb körben terjeszteni, mert a P+ lezárt szakaszának ma nincs értelmes alternatívája. A Pénzesgyőrből indulók még megtehetik, hogy visszafordulnak a faluba és lemondanak a túráról, azonban a Ráktanya felől jövők vagy visszafordulnak a hegyre, vagy átmásznak a drótkerítésen (ami itt még nem villamosított, viszont Pénzesgyőrnél, ahol ki tudnának mászni a kerítésen kívülre, már igen (nem beszélve arról, hogy magánterületet sértenek). Megtehetik még, hogy elindulnak a kerítés mentén, bokatörő, járatlan terepen, és hatalmasat kerülve esnek be Pénzesgyőrbe.
A MapSource (OMP Hungary 3D) térképén is bordó körök jelölik a P+ turistaút kerítéssel elzárt pontjait (itt az útvonal betűjelzése az angol jelölések miatt R(ed)+). A kék színű vonal a nem villamosított, a piros a villamosított kerítésszakaszt jelöli a március 15-i állapotnak megfelelően. Aki Ráktanya felől jön, és mégis kerülni akar, akkor délkelet felé induljon el a kerítés mentén - itt azonban van egy szakasz, ahol a kerítés összeér a telekszomszéd kerítésével, ez utóbbin átmászva lehet továbbhaladni.
*Időközben megtörtént a teljes bekerített terület felmérése. A kép a március 25-i állapotot mutatja.
A kerteskői bekötőútról ennél a villanyoszlopnál kellene balra fordulni, mert itt kezdődik a P+.
De nem tudunk, mert az ösvényt elzárja a villanypásztor, amelyik a P+ felvezető útvonalának külső oldalán fut.
A villamosított szakaszokra táblák is figyelmeztetnek, de jól felismerhetők a kívül, belül és felül húzódó vezetékek is. A bejáráskor valószínűleg nem voltak még feszültség alatt.
Több vízmosáson, kisebb völgyön is keresztül húzódik a kerítés.
Az évtizedeken keresztül használt erdei utakat átjárhatatlanul lezárták.
A bejárás során jól megfigyelhettük, ahogy a kívül vagy belül rekedt őzek hasztalan kerestek átjárót.
Ahol a két szomszédos telek kerítései összeérnek, ott az egyiket mászni kell, ha meg akarjuk kerülni a területet.
Inkább azt válasszuk, amelyik nem tűnik villamosítottnak. De ahogy az egyszeri vicc is mondja: vigyázat, mert a feszültség alatt lévő vezeték pont ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram.
Az utóbbi években az ország egész területén egyre többször tapasztalja a túrázó, hogy a jelzett turistautakat kerítés zárja el. Azt nem lehet kifogásolni, ha valaki a magánterületét kerítéssel zárja el, azt azonban igen, ha ez az adott turistaút fenntartásáért felelős szervezettel történt előzetes egyeztetés nélkül épül. Így esély sincs arra, hogy kompromisszumos megoldások szülessenek, és az esetleges változásokat, korlátozásokat időben kihirdessék és a térképeken átvezessék. Manapság, amikor országos jelentőségű ügyekben egy hét alatt születnek magasabb rendű jogszabályok, igazán születhetne erről is egy kormányrendelet.
Arra is felhívjuk a túrázók figyelmét, hogy a zöld sáv jelzés a kerteskői bekötőúttól a kerteskői szurdok felé haladva egy kb. 600 m-es szakaszon igen kalandos, mert ugyanez az ingatlantulajdonos itt is villanypásztort telepített gyakorlatilag a Gerence medrének szélén. Csak egy keskeny, egy nyomon járható ösvényen tudunk haladni. Itt nincsenek jelzések, de más út sincs.
Kérjük azokat a természetjárókat, akik útjaik során hasonló helyzeteket tapasztalnak, írják meg tapasztalataikat a legközelebbi természetjáró, környezetvédelmi egyesületnek, vagy a megyei természetbarát szövetségnek (vmtsz@citromail.hu).
Koós Gábor