...több mint egymillió forint jut a kékkör minden kilométerére"
A Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által felügyelt Országos Kékkör túraútvonal az Országos Kéktúra (OKT, 1118 km), a Dél-Dunántúli Kéktúra (DDK, 550 km) és az Alföldi Kéktúra (AK, 849 km) által alkotott, az országot körbeölelő túraútvonal.
A Zircinfo-n a DDK bejárásáról itt, az AK bejárásáról itt foglaltuk össze élményeinket. Jól emlékszünk arra, hányszor, de hányszor gondoltunk és gondolunk nem nagyon hízelgően azokra a turisztikai egyesületekre, amelyek egy-egy túraútvonal karbantartásáért, a jó és megbízható turistajelzésekért, egy esőház, pihenőhely fenntartásáért felelnek.
Így hát a rendszeres vagy alkalmi túrázónak az egyik szeme nem csak hogy nevet, hanem egyenesen kacag, amikor azt olvassa, hány milliárd forint közpénz és adomány került mindössze két-három év alatt a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére. Ezekről többnyire csak részletekben szerezhettünk tudomást a napi sajtóban (a Zircinfo-n pl. itt, ugyanez más forrásból itt, aztán itt). Egyszer aztán jön egy újságíró, aki érdeklődik, adatokat gyűjt, összerakja a részinformációkat, és megjelenteti az eredményt. És akkor a természetjáró másik szeme a cikket elolvasva elsírja magát.
Az Országos Kéktúra útvonala Zirc közigazgatási területét kb. 5100 méter hosszon szeli át Borzavártól Nagyesztergárig (kék pontokkal jelölve)
Az Átlátszó május elején tette közzé ezt az ismét nagyon tanulságos esetet: elég, ha egy civil szervezet vagy egy egyébként autonóm testület elfogadja a hatalom által kijelölt helytartót, azonnal megnyílnak számára a pénzcsapok (ha nem, akkor pedig kiéheztetik, kivéreztetik, agyonellenőrzik, ellehetetlenítik). Országos érdekképviseleti szervezetek, kamarák, tudományos és sportszervezetek, egyetemek, szakmai testületek százával, helyi szervezetek, testületek, iskolák ezrével estek és esnek el. A hatalom jóindulatát elnyerve sütkérezhetnek a kétes dicsőségben, élvezhetik az odavetett aprópénzt, közben nem veszik észre (vagy nem akarják észrevenni), hogy ők csak statiszták egy sokkal nagyobb játszmában. Rajtuk keresztül folynak ki óriási közpénzek az igazi kedvezményezettekhez, az ezer szállal egymáshoz kötődő hatalomközeli érdekcsoportokhoz.
A teljes írás elolvasható itt: http://atlatszo.hu/2015/05/12/dol-a-kozpenz-garancsi-termeszetjaroihoz-tobb-mint-egymillio-forint-jut-a-kekkor-minden-kilometerere/
"A fő nyertesnek az állami tulajdonú Pilisi Parkerdő Zrt. tűnik, amely 154,8 millió forintért információs táblákat szerezhet be és telepíthet a kékkör régióiban. A Pilisi Parkerdő felügyelő-bizottságát – mint az akkori tulajdonos, az állami Magyar Fejlesztési Bank Zrt. ügyvezetője - 2012-ig erősítette Seregi János, aki az első Orbán-kormány idején a földművelésügyi tárca helyettes államtitkára is volt, jelenleg pedig az MTSZ alelnöke.
Több mint negyvenmilliós elnyert beszerzéseivel – galyatetői kivitelezési munkákkal – szépen szerepelt a Kolontár-devecseri iszapkatasztrófa utáni felújítási munkákat, illetve az ócsai devizahiteles lakópark - sokat vitatott árazású - kivitelezését korábban végző Veszprémber Zrt.* is.
A Veszprémberben Garancsi István nővére, a Veszprémben élő Garancsi Mária is tulajdonrésszel rendelkezik. A cég szárnyal: a csúcsév – a 2010. októberi iszapkatasztrófát követő – 2011. év volt 5,5 milliárdos árbevétellel, 2013-ban 2,2 milliárd forint árbevétel mellett 328 milliós nyereséget termelt, amit az utolsó fillérig besöpörtek osztalékként a tulajdonosok.
Az illetők pontos szavazati/tulajdonosi aránya nyilvános adatbázisokból csak 2011-ig nyomon követhető: a cégjegyzék szerint addig a veszprémi Fehérváry István volt a fő tulajdonos, aki jelenleg is az igazgatóság (it) tagja. A kezdetektől, 1992. óta it-tag Garancsi Mária részvényesi szerepére a helyi közélet hírei engednek következtetni: a veszprémi Petőfi Színház honlapján például tavaly szeptemberben tudósítottak a Színházpártoló Alapítvány megalakulásáról, az alapítvány kuratóriumában a városi elit szereplői kaptak helyet, köztük Garancsi Mária, akit „a Veszprémber Zrt. tulajdonosaként” aposztrofáltak.
A Victorism blog minapi remek posztja egyéb összefüggésekre is fölhívta a figyelmet. E szerint jutott munka – kedvezményezettenként néhány millós-tízmilliós tétel – a Café Next Kft.-nek, amelynek közvetett résztulajdonosa Nagy György. Őróla az Átlátszó derítette ki, hogy Garancsi Istvánnal együtt érdekelt a MET Holding nevű, szuperrentábilis, offshore-hátterű gázkereskedőben.
Hivatalos fotódokumentátor a Burger és Fia Kft., amelynek fő tulajdonosa, a hobbilabdarúgó Burger Barna, Orbán Viktor személyes fényképésze. A tulajdonos erdőgazdálkodókkal (vagyis a MTSZ konzorciumi partnereivel) a felfestésekhez, táblázásokhoz szükséges engedélyek ügyében a Dávid László és Társai Ügyvédi Iroda egyezkedhet. Az iroda korábban Garancsit is képviselte a 444.hu elleni sajtó-helyreigazítási eljárásban."
*A Veszprémber Zrt. közbeszerzések nyerteseként, ill. önkormányzati partnerként Zircen sem ismeretlen.
A témához kapcsolódó helyi vonatkozások:
Az Erdélyi Baráti Kör Egyesület a Zirc30 turistautak nyomvonalának végleges festésére benyújtott pályázata alapján 2014-ben 75.000 Ft közpénzt (önkormányzati támogatást) nyert el és használt fel (2.500 Ft/km); az ezen felüli költségeket az Egyesület, az egyesületi tagok és nem egyesületi közreműködők maguk állták.
Az Egyesület az erdélyi (erdővidéki) turistaút kijelölési és festési kezdeményezése során 2014-ig teljesített 165 km hosszúságú úthálózat költségeire 2008-ban 320 ezer forint támogatást kapott a Nemzeti Civil Alapprogramból, 2011-ben 40 ezer, 2013-ban 30 ezer forint támogatást az önkormányzattól. Ez összesen 390.000 Ft közpénz a program eddigi 7 éve alatt (2.363 Ft/km). A program eddigi teljesítése összesen 14 utazás alatt történt (amely utazások egy része a jelzésfestésen túl egyéb kulturális, testvérvárosi, környezetvédelmi, stb. programokat is tartalmazott). Egy személy utazása, szállása, ellátása az eddigi tapasztalatok szerint utazásonként átlagosan 50 ezer forint volt, így a program összköltsége eddig meghaladja a négymillió forintot. A pályázatokon elnyert közpénzeken, magánszemélyek és vállalkozások eseti támogatásain túli költségeket (amelyek az összköltség döntő részét teszik ki) a program résztvevői maguk állták (és állják).
Az Egyesület az erdélyi és hazai turistaút hálózat fejlesztéséhez az elérhetőség, megismerhetőség javításával is hozzájárul már meglévő útvonalak felmérésével, internetes térképészeti alkalmazásokba feltöltésével, adatok pontosításával. Eddig 712 km útvonalat, számos érdekes pontot és egyéb új és pontosító információt töltött fel, amelyek nyilvánosan is elérhetők internetes térképeken (pl. itt, itt, itt). Erre közpénzt nem igényelt és nem is kapott.
Koós Gábor