A Hely, Ahová A Busz Sem Jár - az egykori Nádasdy-birtok erdő- és vadgazdálkodási központja, Alsópere, már a tavalyi Közép-Dunántúli Piros túránk alkalmával tapasztaltakhoz képest is igen látványos változásokon esett át (Alsópere a KDP egyik ellenőrző pontja). A hírekben is megjelent fejlesztések eredményeként ma egy tökéletesen rendezett, látványos hely, üdítő kivétel a lakott helyektől távol eső, egykor jelentős gazdasági szerepet betöltő, ma már részben vagy teljesen lepusztult településrészek sorában. Ez persze a vadászatnak köszönhető, ami nem igazán tömegsport.
Az előző két alkalommal Lókútról indultunk jelzetlen utakon, most Alsóperéből Eplény felé. Az induláshoz célszerűen segítő családtagjaink fuvarozhatnak el minket, mert busz csak Felsőperéig jár, de az is csak hétköznap kétszer.
Az alsóperei "főtér". Nagyon szépen rendbe téve, egyértelmű tájékoztató táblákkal. Tavaly még murvahalmok szegélyezték.
Tovább az útvonal leírásához ►
Alsóperéből dél felé indulunk a murvás úton, és ez az útminőség kísér minket egészen a Malom-völgyi aszfaltos útba csatlakozásunkig. Vagyis rossz időben sem kell dagonyáznunk, a kisebb pocsolyákat könnyen kikerüljük. Az egész útvonal legsárosabb szakasza - ha olyan az idő - a sípálya aljától felkapaszkodni a hegytetőre a tanösvényen, de ez sem nagyon vészes. Végszükség esetén persze kigyalogolhatunk az aszfaltos úton a sípályától az eplényi temetőhöz, és onnan be a 82-esen a faluba a buszmegállóig.
Az utat elvéteni nem nagyon lehet, térkép nélkül sem. Arra kell figyelni, hogy Alsópere után kb. ezerkétszáz méterrel jön egy útelágazás, ahol a murvás út ketté válik: itt az éles kanyarral jobbra vezető utat kell választani. Egyébként mindig a murváson maradni, amíg el nem érjük az aszfaltos út kezdetét, ahol 360 fokban (nem vicc) balra visszafordulva az aszfaltoson kell tovább menni. Ettől függetlenül a térkép (Bakony Északi rész) igen ajánlatos, a Garmin-készülékhez pedig emailben szívesen elküldjük az útvonal műholdas felvételét .gdb formátumban.
Alsóperéből az eplényi faluközpontig (felső buszmegálló) 11 km kényelmes sétára számítsunk. Az indulástól a Malom-völgyig lefelé, innen enyhe emelkedővel felfelé a sípálya aljáig, majd egy 15-20 perces meredek emelkedő a sípálya mellett fehér szalagokkal jelzett tanösvényen, utána a régi vasút nyomvonalán ("Panoráma és élménypálya") az eplényi focipályáig és onnan a buszmegállóig ereszkedünk.
Gyermekekkel is könnyen járható, kényelmes útvonal. Útközben megnézhetjük a bakonyi bauxitbányászat születésének helyét Alsópere alatt, élvezhetjük a ritkán látott panorámát Hajmáskér, Veszprém felé, megcsodálhatjuk, hogyan vágta be magát a Malom-patak a völgytalp hordalékába, megkereshetjük a Malom-völgyi Tobán-szikla geoládát (ez volt eddig az egyetlen geoládánk, amit nem találtunk meg, anno 2006). Most a terület be van kerítve, de örvendetes módon egy átjárót is építettek a kerítésre, a nyomok alapján ezen járnak át a ládakeresők. Ha pedig síszezon van, akkor irigykedhetünk az ország (az egyik internetes hírportál összeállítása szerint) legdrágább síparadicsomának láttán.
A bakonyi bauxitbányászat kezdetének ipartörténeti jelentőségű maradványai: az egykori táró bejárata. A helyet az út mellett tábla jelöli, onnan kell 50-100 métert begyalogolni az erdőbe.
A homlokzaton a bányászjelvény igencsak megkopott maradványa
A "vörös föld" a táró környékén
Ez valamilyen derítő lehetett, most vízzel tele, és jól befagyva
Jó minőségű murvás út vagy aszfalt szinte végig
Átjáró a kerítésen a Tobán-szikla felé, ha a geoládához akarunk felmenni. Nem egyszerű!
Plusz tíz fokban február közepén. Rengeteg látogató a sípályán.
Az útvonal Garmin MapSource OMP Hungary 3D térképen
Extrák:
Ha nincs arra kapható rokon vagy ismerős, akkor busszal mehetünk ki Olaszfaluba, és onnan gyalogolhatunk. Alsóperéig 8 kilométer az út, végig aszfalton. Forgalom alig, kényelmesen élvezhető a látvány.
Olaszfaluban megnézhetjük az iskola alapításának emléktábláját ("...A nevelésnek emelte Villax Ferdinánd zirci apát 1837"),
felfedezhetjük, hogy - az általánosan elterjedt szokással ellentétben - a Váci Mihály utca számozása nem a faluközpontban, hanem a falu végén kezdődik,
megnézhetjük a felsőperei és az alsóperei temetőt (itt a képen Nádasdy Pálné szül. Augner Antónia 1914-2006 emléke Alsóperében).
Szöveg és kép: KoósG
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.