Az első, jelzetlen utakat ajánló programunkat azzal a szándékkal indítottuk útjára, hogy az erdőinket-mezőinket keresztül-kasul szelő, ám turistajelzéssel el nem látott földutakon túrázás szépségeit és hasznát is bemutassuk. A jelzetlen utak hossza ugyanis többszöröse azoknak, amelyek turistajelzésekkel is el vannak látva, és gyakran előfordul, hogy bizony sokkal egyszerűbben is eljutunk a célunkhoz jelzetlen úron. Ugyanakkor a saját gyermekkorából mindenki tudja, hogy faluja határában melyik dűlőúton tud leggyorsabban eljutni a titkos rejtekhelyére, vagy éppen egy látogatott kirándulóhelyre.
A Lókútról a Papodra felvezető jelzetlen út-javaslatunk után ismét Lókútról indulunk, most azonban egyenesen dél felé. Aki Zircről Veszprémbe vonattal utazik, a lőtér felett két viadukton is áthalad, és nem biztos, hogy sokan vannak, akik gyalogosan is eljutottak már ezekhez a látványos műszaki építményekhez.
Az alsó viadukt (völgyhíd) alatt vezet majd el az utunk
Tovább az útvonal leírásához ►
Lókútra busszal megyünk ki, és a buszfordulónál (a templomnál) szállunk le. Innen egyenesen folytatjuk utunkat a Bem József utcán lefelé. A falu végét elhagyva az utca köves útba, majd földútba megy át. Jobbról hamarosan (a faluvégtől kb. 400 m-re) feltűnik egy kereszt (a térképeken Lókúti emlékhelyként feltüntetve), innen kb. 600 m-re balra egy elágazó hegynek fölfelé, errefelé jártak hajdanán a lókútiak Veszprémbe. Kevéssé ismert, hogy ez ma is az állami úthálózat része, és jóllehet egy ugyanolyan mezei-erdei útnak néz ki, mint a többi, de a 83103-as számot viseli, és ha le lenne aszfaltozva, akkor a lókútiaknak nem kellene Hárskút vagy Zirc felé kerülniük, hanem közvetlenül kijuthatnának a 82-esre a 10-es kilométerkőnél (a Tündérmajor-Pálihálás út száma pl. a 83104-es, és sorompó nélkül, remekül járható...).
Mi azonban egyenesen, a völgyet követve haladunk tovább, és néhány kisebb emelkedőtől eltekintve gyakorlatilag végig lefelé haladva érjük el Gyulafirátótot a felső buszfordulónál, onnan a Zirci utcán sétálunk be a faluközpont buszmegállójába. A túra hossza 11 km, ezen a távolságon 240 métert ereszkedünk lefelé. Könnyű, gyermekekkel is kényelmesen bejárható útvonal, 3-4 óra alatt pihenőkkel is kényelmesen teljesíthető. Gyulafirátótról a hét végén is igen sűrűn járó buszokkal jöhetünk haza.
Érdekességek: Lókúton megnézhetjük a templom-iskola együttest (nagyon szépen felújítva), a Kálváriát, az emlékművet, megkereshetjük a Lókúti kálvária geoládát. Útközben persze a Lókúti emlékhelyet (Kolera kereszt) is érintjük. Zavartalan, hangulatos erdőkben és (a lőállások számából következtetve) intenzíven használt vadászterületeken haladunk keresztül. A viaduktnál megkereshetjük a Veszprémi vasúti hidak geoládát, Gyulafirátóton a Rátóti kolostorrom geoládát (a felsorolt három geoládát 2006-7-ben csemetével már felfedeztük).
Mivel jelzetlen útról van szó, ha nincs helyismeretünk, akkor feltétlenül ajánlatos ránézni a Google Térkép és Google Föld alkalmazásokra, illetve a Bakony Északi és Déli rész turistatérképekre (ugyanis az útvonalunk nagyobbik, északi részét a Bakony Északi rész, a többit a Bakony Déli rész mutatja). Sajnos, a blogszerkesztő nem teszi lehetővé GPS-fájlok feltöltését, ezért csak képet tudunk mutatni.
Lókút a falu alsó (déli) vége felől
A Lókúti emlékhely (Kolera kereszt). Felirata: "Állíttatta 1834-ben a pusztító járvány emlékezetére Lókút község. Felújíttatta 2005-ben Lókút Egyházközség, Lókút Rózsafüzér Társulat, Lókút Önkormányzata"
Előttünk a viadukt
Az útvonal Garmin MapSource OMP Hungary 3D térképen. Kérésre szívesen küldjük emailben a Garmin .gdb fájlt GPS-készülékhez, hogy biztosan ne tévedjen el a túrázó.
Extrák:
Aki tovább kívánja fokozni az izgalmakat, vagy csak egyszerűen edzésben akarja tartani magát, de nincs az aktuális hét végén a közelben komolyabb teljesítménytúra, annak javasoljuk, hogy Zircről indulva tegye meg a távot.
A Bakonybéli-Kossuth utca sarkától indulunk, a János-tanyai utcán megyünk fel, majd a Hoffer-tanya előtt balra fordulva a térképen Nagy-földeknek jelzett terület mellett elhaladva ereszkedünk le az Egyes- és Kettes-tóhoz, onnan földutakon (és részben szántón) tovább kapaszkodunk Lókút fölé. A falut azonban keletről és délről kikerüljük, és a falu végén túl, nem messze a Lókúti emlékhely előtt csatlakozunk be a Lókút-Gyulafirátót (az előzőekben leírt) útvonalba. A Zirc-Gyulafirátót távolság így 19 km. Rengeteg vadat fogunk látni.
Az Egyes-tó 2014. januárjában
A Kettes-tó. A valamikor szépen kiépített pihenőhely (asztal, padok) romjaikban hevernek.
Az útvonal Garmin MapSource OMP Hungary 3D térképen...
... és GoogleFöldben. Itt is érvényes, hogy szívesen elküldjük emailen a Garmin-fájlt GPS-alkalmazáshoz.
Szöveg és képek: KoósG
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.