Május 1: "Ha hideg ez a nap, szűkös lesz a termés, ha meleg, bőséges (népi jóslat)" Hideg??? 28 fokot ígérnek!
Erre a négynapos, keményen előnyárias hétvégére pazar kínálatot nyújtanak a túraszervezők.
Egy geotúra-programmal kezdjük. Azért ezzel, mert a geotúrázás nem csak a lábat és a tüdőt, hanem a fejet is edzi: rengeteg érdekes ismeretet hallunk a túravezetőtől, és olyan helyekre is eljutunk, amelyeket a jelzett turistaútvonalak messze elkerülnek.
A tiszafák erdejében - Geotúra Bánd környékén
Találkozó 2012. április 29-én (vasárnap) 9-kor Bánd főterén, a templomnál.
Futó János geológus, túravezető: "A hosszú hétvége verőfényes vasárnapjára invitálom egy – történelmi ismeretekkel is fűszerezett – köves-gyaloglós túrára a természet titkai iránt érdeklődőket a védett „Szentgáli tiszafáshoz” és környékére. A túravezetés során minden egyes látnivalónál elmondom az adott hely érdekességeit, így a résztvevők az egészséges testmozgás mellett ismeretekben is gazdagodhatnak. Az útvonalat úgy állítottam össze, hogy a térség „klasszikus látnivalóin” kívül számos olyan helyet is felkeressünk, ahová normál túrázáskor nem juthat el a kiránduló.
A részletes program az alábbiakban olvasható:
A falu utcáin sétálva néhol még láthatjuk a helyi népi építészet jellegzetes régi lakóházait. Az egyik udvar végén, a jókora sziklafal tövében a Bándi 2.sz. barlang sötét kapuzata tátong. A várat hordozó dolomitrög oldalában látványos sziklaalakzatok mutatják a hegységképző erők és a kőzetpusztulás állandó harcának formakincsét.
A sáncárokkal védett hegytetőn magasodik Esseg-vár romja. A közelmúltban megkezdett munkálatok eredményeként megújult a torony és több alapfal is kezd kibontakozni a földből. A hegy északi pereméről remek kilátás nyílik a Hajag és a Papod erdőkkel borított hegytömbjeire. Itt szót ejtünk a Herendi-medence kialakulásáról, és megnézzük a vörös homokkőből faragott kálváriát is.
Ezután átkelünk a bővizű Séd hídján, és elballagunk a Cinca-patak időszakos medréig. Az erdészeti kerítés kapuja mögött jókora emelkedő következik a Miklós Pál-hegy meredek oldalában. A szélvihar által kidöntött bükkfák mellett megmutatom a Róka-lyuk bejáratát (igény esetén a bátrabbak be is kúszhatnak). A szerpentinező ösvényen rövidesen megpillantjuk az első tiszafákat. Egyedülálló élmény a sűrű, sötétzöld lombok alatt járni, Európa leghíresebb ilyen fafajból álló erdejében.
(Képek: Futó János)
A turistaútról leágazva felkeresünk két további, réteglap mentén képződött sziklaereszt. A nagy esésű völgyfőket kerülgetve egy kiugró szirten álló romos faházikónál hosszabban megpihenünk. Innét nyugat felé nyílik jó kilátás. Az Alinca-völgyön felkapaszkodva érkezünk a Vércse-kő impozáns sziklatömbjéhez. A Balog-szeg tetején át egy keskeny dolomitgerincen ereszkedünk a Cinca árterének síkjára. A széles völgytalpon ligetek és füves tisztások váltogatják egymást; kedvelt élőhelyei a színpompás lepkéknek. Visszafelé a már ismert úton érkezünk a faluba, de ha „bírja” a társaság, akkor zárásként még egy murvabánya látványos rétegeit is megnézzük.
A programhoz a szokásos terepi felszerelésen kívül a barlangászkodni szándékozó túratársaknak lámpa is szükséges. Az útvonal hossza 10 km körüli. Az összesített szintemelkedés mintegy 200 méter lesz. Visszaérkezés Bándra 6-7 óra tájban várható.
Részvételi díj nettó 2000,- Ft/fő. Minimum létszám: 10 fő. A jelentkezéseket a janosfuto@gmail.com e-mail címen mielőbb, de legkésőbb április 27-ig kérem. Érdeklődni a 30/446-7759-es számon is lehet."
Zirctől Bánd Hárskúton keresztül 25 km. Busszal Veszprémen keresztül mehetnénk, de vagy nagyon korán érnénk Bándra, vagy lekésnénk az indulást.
***
És most nézzük a teljesítménytúra-kínálatot időrendben.
Újra és újra elmondjuk, hogy a teljesítménytúráktól ne ijedjenek meg a kezdő, vagy gyakorlatlan, vagy magukat erőnlét szempontjából bizonytalannak tartó természetkedvelők. A 10-15 kilométeres távokat gyakorlatilag bárki teljesíteni tudja, kortól, erőnléttől függetlenül, hétköznapi sportfelszerelésben. Még az ennél hosszabb távokon is rendszeresen találkozunk családokkal, kisgyermekesekkel. Aki egyszer belekóstol a túrázás élményébe, hamarosan hosszabb távokra is vállalkozik majd. 30 kilométeren felül azonban már ajánlatos komolyabb túrafelszerelés (mindenek előtt jó cipő), és rövidebb túrákon szerzett tapasztalat.
Április 28, szombat: Igazán kedves, barátságos, "lájtos" éjszakai túra Balatonalmádiban. Nem egészen 9 km, mérsékelt szintemelkedés, 3,5 óra szintidő. A kezdő éjszakai túrázóknak nagyon tudjuk ajánlani, már csak azért is, hogy beleszagoljanak az éjszakai túrázás varázsába. Szinte biztos vagyok benne, hogy járóképes gyermekekkel is teljesíthető, hiszen ennél hosszabbat is bejártunk már csemetékkel. Közösségi közlekedés híján az autót ajánljuk, Zirctől 35 km a távolság.
Április 29, vasárnap: Másnap szinte a szomszédban, Csopakon indul a Mandulavirág 35/15/7 teljesítménytúra. A Rákóczi térről 7:07-kor indul a busz, 8:13-kor szállhatunk le Csopak vasútállomáson. Ott van az indulás, és bőségesen benne vagyunk az indulási időben. Visszafelé - a választott távtól függően - számos járat indul, de mind veszprémi átszállással, az utolsó 19:38-kor Csopak Gyógyszertártól, és ezzel 20:55-re vagyunk Zircen.
(Forrás: Wikipedia)
Április 29, vasárnap: A Balaton-felvidék varázslatos tájegysége a Káli-medence. Ezen a napon a Káli 60/30/15, illetve a kerékpáros 50/40 szerepel a kínálatban. Közösségi közlekedést Zircről nem tudunk ajánlani. A legcélszerűbb (és kipróbált) megoldás, hogy autóval lemegyünk Révfülöpre (mert ott van minden táv célja, Tótvázsonyon keresztül 66 km), leparkolunk, majd pedig átvonatozunk Ábrahámhegy vasútállomásra (8 perc vonatút), innen indul minden táv. Ehhez el kell érnünk a 6:35-ös vonatot Révfülöpön. De ha a 7:45-öst elérjük, még akkor is el tudunk indulni, de a 60 km-es táv már húzós lesz a beérkezés miatt.
(Forrás: a Káli-medence honlapja)
Április 30, hétfő: Itt barangolhatunk az Öreg-Bakonyban a budapesti a CATS egyesület szervezésében: Odvas-Kő-ris-túra 30/20/15. Gyermekeseknek inkább a 15 km-est javasoljuk. Zircről a 7:33-kor induló buszt ajánljuk, ez 8:25-kor van Bakonybélben (a 30, 20 km-es távok indulása és érkezése); sajnos, Odvaskőre (15 km-es táv) nem megy ki. Odvaskőről Zircre vissza csak 15:37-kor lenne közvetlen járat, de ezt nyilván nem várják meg a 15 km-es távon indulók. Bakonybélből Zircre 12:31, 14:22, 15:44, 17:21-kor indulnak a buszok.
(Képek: KoósG)
Április 28-30, szombat-hétfő: Csemege a bringásoknak! Tavaszi Tókerülő Kerékpáros Túra, 3 rajt-céllal: Balatonalmádi, Balatongyörök, Balatonlelle. A zircieknek nyilván az első starthelyszín jöhet számításba, és mert a drótszamarat is cipelni kell, közösségi közlekedés szóba sem jöhet. A rajthelyek egyben a szálláshelyek is (ügyes!), és ezek előzetesen foglalhatók és fizetendők, javasoljuk a túrakiírást figyelmesen elolvasni. Ha a várható napi hőmérsékletet nézzük, akár nyári túraélménynek is felfogható! A valamivel több mint 200 km három részletben, pihenőnap nélkül így tavasztájt kisiskolásoknak talán még kemény, de nagyobbacskák már biztosan bírják, tehát családosan is neki lehet vágni.
(Kép: KoósG)
Bármelyik hétvégén, bármelyik napon: a csak bakonyi vagy a kiterjedtebb, de a Bakonyt is érintő túramozgalmak azoknak kínálnak programokat, akik nem szeretik a kötöttségeket. Itt mindenki a saját tempójához, a rendelkezésére álló időhöz, pénztárcájához, hangulatához, érdeklődéséhez igazíthatja a túramozgalom teljesítését. Csak kedvcsinálóként: 2010 szilveszterén, egy szép, havas napon kicsiny baráti társaságunk elindult egy Zirc-Lókút-Hárskút-Pénzesgyőr gyalogtúrára, és ez annyira megtetszett a résztvevőknek, hogy együtt maradtunk, és 2011-ben bejártuk a Rómer Flóris Emlékutat, a Dornyay Béla Emlékutat, és most járjuk az Öreg Bakony Bakancsosát (április 30-án pl. a Pénzesgyőr - Zoltay-forrás - Kerteskői szurdok - Oltárkő - Judit-forrás - Bakonybél szakaszt) Legutóbbi, már más településről is kibővült tagsággal teljesített túránkon közfelkiáltással létrehoztuk az egyelőre virtuális Ösvénytaposó Klubot, és már tervezgetjük a következő kihívásokat.
Mindezt csak azért említjük, hogy bárki bármikor nekiindulhat a zöldnek, ha akar, mehet a saját feje (tájolója, térképe) után, mehet vezetett és teljesítménytúrákra, csak egy a fontos: ki a természetbe!
Mottó: Ne feledjük, hogy a természetjárás az egészségkarbantartás legjobb ár-/értékarányos módja!