Ha nem lenne komoly, azt mondanám, ez vicc. Ősidők óta Zircen élőktől hallottam: "Hol van ez?"
Hát, tulajdonképpen itt van a szánkban, és mégsem tudunk róla, nem beszélve arról, hogy még nem is voltunk ott. Ezért céloztuk meg 2014 első hetének szilveszter-levezető túrájaként.
Még fél évezrede sincs, hogy egy hatalmas rablólovagvár állott alig két kilométerre Bakonybéltől a Gerence-völgy felett. Különleges élmény felkeresni!
Útvonaljavaslat: Menjünk busszal Bakonybélbe, és szálljunk le a faluvégen (Bakonybél üdülő). Ballagjunk tovább a Gerence-völgyben a műút mentén, a KRESZ szerint szigorúan a bal oldalon, libasorban, kicsit több, mint 2 km hosszban. (Mehetünk a Gerence bal partján, a kék kereszt turistajelzésen is, ahol nincsenek autók, de akkor problémát okozhat, hogy nem tudunk visszajönni a patakon, amikor le kell térnünk a műútról Bakonyújvár felé. Ezért inkább maradjunk, és figyelmesen kövessük a műutat.)
Gerencepusztánál jobbra letérünk a kék rom jelzésre és megkezdjünk kapaszkodónkat. A Várhegyre vezető út jól jelzett, kb. 1 km-en kb. 170 métert emelkedünk 30-40 perc alatt (jó szuszogós, szép bakonyi út).
Ködben felfelé, ritkán látott sziklaalakzatok között
Ritka időjárási élményekben volt részünk. A teljes szélcsendben a Gerence-völgyben sűrű köd, majd a csúcs felé haladva fokozatosan ritkult, fent sütött a nap, alattunk a Gerence-völgy és Bakonybél mint egy tóban elsüllyedt világ! És mindez január elején, a tél közepén!
Mögöttünk az éppen elhagyott köd, balra fent pedig már a nap süti a hegytetőt. A levegőnek is más illata volt!
Bakonyújvár (a Podmaniczky-vár) romjai lenyűgözőek, a története úgyszintén, ezt tényleg látni kell a környékben élőknek.
Az egykori vár platója
Ilyen információk várnak minket fent
Január eleje...
Csak nem akar kivirulni a boroszlán?
Frissítő pihenő után a nyergen indulunk a Tönkölös-hegy felé a kék háromszög jelzésen. Kb. egy kilométeren emelkedünk még nyolcvan métert, de ez szinte pihenő az előző kapaszkodóhoz képest, húsz perc alatt meg is van.
Pihe-puha mohatakaró a Tönkölös-hegy szikláin
Ködtóban úszik minden, ami alattunk van
A Nap is nehezen szippantja fel
Onnan már lefelé vezet utunk a kék háromszögön (figyeljünk, nehogy a zöld háromszögre tévedjünk, a két szín könnyen összetéveszthető), majd a kék barlang jelzésen kitérővel a Tönkölösi Likas-kő felé (nem tévesztendő össze a Hódos-éri Likas-kővel Vinye és Fenyőfő között!), majd a kék barlang jelzésen tovább leereszkedünk a Száraz-Gerence völgyébe, és már kint is vagyunk a Bakonybél faluvégi (üdülő) buszmegállónál. Ha éppen nem indul busz Zircre, akkor egy kilométert még kibírunk a faluközpontig, ahol a buszindulásig agyoncsaphatjuk az időt valamelyik szórakozóhelyen.
A Bakonybél üdülő buszmegálló - Gerencepuszta - Bakonyújvár - Tönkölös-hegy - Likas-kő - Bakonybél faluközpont útvonal bőven megvan 10 kilométerből, fél nap kényelmes, de nagyon látványos, szórakoztató, és csemetékkel is teljesíthető (de azért kétszer is szuszogtatós) túra.
Fényképek: Kaszás Béla (1., 4., 6.-8., 10.), KoósG (2., 3., 5., 9.)
Szöveg: KoósG
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.