Új teret avatott fel Zirc városa
– A környéken élők szeretik, gondozzák ezt a teret. Nyugalmat ad az itt élőknek, a városunkba látogatóknak. A Kari-kút vize felfrissíti őket, hűsölhetnek a fák árnyékában. Jól érzik magukat, úgy érzik, hogy ez a béke emberek által odafigyelt szigete. Úgy gondolom, Szent István királynak is az volt a célja, hogy olyan országa legyen, mint ez a kis sziget itt – mondta Ottó Péter polgármester Zirc város új terének avatóünnepségén.
Nagyboldogasszonyra is emlékező szentmisével vette kezdetét az ünnepség, majd a résztvevők – akár egy búcsújáró zarándoklat – lassú léptekben, halk énekszóval az apátsági udvarból az arborétum elé vonultak. A szép számú közösség gyűrűként ölelte körbe a kis teret, mely egy zirci lakos ötletére, az ünnepséget szervező Zirci Országzászló Alapítvány kezdeményezésére, képviselő-testületi döntés értelmében Szent Istvánról kapta a nevét. Az avatóünnepségre azon a napon került sor, amelyen államalapító királyunk 1038-ban megpihent.
– Amikor az ivókút a tavalyi évben képzőművészeti alkotásokkal együtt kialakításra került, nem gondoltuk volna, hogy ennyire megváltoztatja a Damjanich utca végének kiszélesedő, kocsifordulónak inkább megfelelő részét, és esztétikailag térré tudja varázsolni – mondta az alapítvány képviseletében Egervölgyi Dezső, miután köszöntötte az egybegyűlteket. Hozzátette: a munka jelentőségét akkor érezték igazán, amikor a helybélieken kívül a kirándulók is örömmel vették birtokba, pihenőül az arborétumból jövet. Emlékeztetett arra, hogy Detre Miklós vetette fel a kútavató ünnepségen a tér Szent István királyról történő elkeresztelését. Ottó Péter polgármester kiemelte, hogy a névadó nomád törzsekből hozott létre keresztény országot, s örökül hagyott nekünk olyan eszmeiséget, ami a mai napig meghatározza világunkat. A városvezető méltatta a tízéves jubileumát ünneplő Zirci Országzászló Alapítvány tevékenységét is. Elmondta, nagyon sok munkával járt számukra az elmúlt évtized, nemcsak létrehoznak új értékeket, hanem kijárnak azokhoz, gondozzák, „örökbe fogadják”. A polgármester emléklapot nyújtott át az ünnepélyes névfelvétel alkalmából Máj János elnöknek, Bittmann Károly titkárnak és Egervölgyi Dezső kulturális felelősnek.
Dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott – utalva az egy évvel ezelőtti ünnepségre – elmondta: Zirc városa nemcsak újabb köztéri látványossággal lett gazdagabb, hanem kialakult egy közösségi tér, ahol az emberek összejöhetnek, s megbeszélhetik egymással gondjaikat, problémáikat, örömeiket. Az életet adó víznek pedig az idei forróságban különösen nagy jelentősége van – hangzott el a kormánymegbízottól. Azt kívánta, hogy a tér legyen találkozási pont, váljon a város szerves részévé, és hassa át mindenkoron államalapító királyunk szellemisége.
„Népünk fiai közül egy szent nevét kapja ez a hely és emlékeztet arra a hitre és bizalomra, amely megnyilvánult a részéről a Nagyasszony felé” – fogalmazott Dékány Á. Sixtus főapát. Huszár G. Lőrinc plébános atya felajánló imája meghitté, a Nagyesztergári katolikus énekkar fellépése és Detre Csongor verse emelkedetté tette az ünnepet. A keresztény egyházak képviselői áldást mondtak az új térre, ahol egy hársnak is életet adott a közösség ezen a későnyári estén…
A szentmisét követően körmenettel vonultak az ünneplők a Rákóczi térről a Szent István térre
Ottó Péter polgármester arról is beszélt, hogy a térkialakítás és az elkeresztelés nem képezte vita tárgyát a képviselő-testület ülésén, szinte örömmel tettek eleget az alapítvány indítványának
Dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott, Dékány Á. Sixtus főapát és Ottó Péter polgármester leleplezték a Szent István tér emlékkövét, majd faültetésbe kezdtek
Kelemen Gábor sajtóreferens