2013.02.22. 15:19 | Turizmus Panoráma Bulletin |
A Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft. 62.519.453 forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert el a Bakony és Balaton Térségi TDM szervezet létrehozása című projekt megvalósítására. A projekt összköltsége 77,1 millió forint, az elnyert támogatás összege 62,5 millió forint. A Bakony és Balaton térségi turisztikai desztináció menedzsment (TDM) szervezet kialakította egységes arculatát és tudatos márkaépítési folyamaton indult el, a desztinációfejlesztési stratégiára alapozva elkészült a térség arculata, megfogalmazták a térség vízióját, közös értékrendjét, mely alapján a szervezet elkészíttette imázs fotótárát és kiadványcsaládját is.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
A mai trendeknek megfelelő honlapot fejlesztenek, melyen online szállásfoglalási funkció és számos hasznos információ is várja a látogatókat. A szervezet jövőbeni céljai között elsősorban a térségi kártyarendszer bevezetése és egy deszitnációt átívelő kerékpárkölcsönző hálózat megszervezése szerepel.
A pályázat kedvezményezettje, a Bakony és Balaton Térségi TDM szervezet 2011 áprilisában 12 alapító taggal jött létre a terület idegenforgalmának fellendítésére és a turizmus térségi irányításának összefogására. A térség által lefedett földrajzi terület Várpalotától Sümegig húzódik, magában foglalva a Balaton keleti és déli részét. Tapolca 2012. középen vált a szervezet tagjává, így már 13 taggal működik a térségi TDM.
Az elmúlt időszakban a térség jelentős háttérmunkával elkészítette desztinációfejlesztési stratégiáját, melyben a megfogalmazott cél, hogy a Bakony és Balaton térség 2019-re a magyar lakosság ismert és kedvelt turisztikai célterületévé, a külföldi piacokon a Balaton térséghez szorosan illeszkedő, azonban egyedi kínálattal rendelkező, önálló desztinációvá váljon. Határon átnyúló kapcsolatai erősítésével és minőségi termékkínálatával hozzájáruljon a magyar turizmus elismertségének javításához.
A stratégiai cél eléréséhez megkezdődött a két jól ismert, de ebben a formában új turisztikai egység következetes márkázása. Elsődlegesen megfogalmazásra került a térség közös értékrendje, a térség küldetése, ehhez illeszkedően pedig az arculat kialakítása. A rendszerbe épített megjelenés megkülönbözteti és emlékezetessé teszi az új brandet, a gondolati tartalom kifejezi a desztináció hosszú távú törekvéseit, a közös értékrend a tulajdonosok, térségi partnerek együttműködésének alapja és katalizátora. A márkafejlesztés a Bakony és Balaton térség mint új önálló turisztikai célterület azonosítását, megismerését és megítélését segítő, erősítő, hosszú távú stratégia és megvalósítási program.
A Bakony és Balaton térséget általában a lassú turizmus élménykínálata jellemzi, amely a klasszikus turisztikai termékkategóriák fölötti utazási mód és (élet)szemlélet. A térség versenyelőnye, hogy Magyarország legváltozatosabb megőrzött örökségével rendelkező vidéke. Egyaránt megtalálhatók az épített és szellemi örökségek, a természeti értékek, ezek változatossága pedig egyedülálló.
A fenti sokszínűség eredményezte a térségben kialakított 5 fő termékkategóriát, melyek: aktív- és sportturizmus, kulturális, vidéki élmények, vízparti üdülés, bor és gasztronómia. Az élményajánlatokat önálló elnevezéssel, színkóddal, hívószavakkal és a célcsoportjukra jellemző képi kódolással különböztetjük meg egymástól.
A desztinációs márkaépítés során hosszú távon kamatozó befektetés az élményajánlatot vonzóan bemutató képanyag. Ez alapján a márkaépítés fontos eleme a térségben zajlott imázsfotózás, amely alapjában véve meghatározza a térség kommunkációját. Célunk az érzelmekre ható, kellemes hangulatú képeken keresztül vonzóbbá tenni a deszitnációt. Egy konzisztens stílusú, színvonalas fotósorozat elkészítésére Nánási Pál fotográfus vállalkozott, ez a válogatott képanyag alkotja a galéria gerincét. Épülő márkánk személyiségének megfelelően elsődleges szempont a képek friss szemlélete, a közhelyes ábrázolások elkerülése, a termékajánlatból adódó témák természetes, emberközeli kontextusba helyezése. A fotózáson készült werkfilm kiválóan bemutatja azt a sokrétű és összetett munkát, amely eredményeként a kiválasztott képek hangulata közvetíti azt az élményajánlatot, melyet a turista a desiztáncióban megélhet.
A térségi TDM szervezet a kialakított képgaléria és a térség adottságaiból adódó termékstruktúra alapján tematikus kiadványcsaládot jelentet meg, amelyben a fentiekben részletezett képek meghatározó szerepet kapnak. A kiadványok magyar, angol és német nyelven jelennek meg, melyeket különböző turisztikai vásárokon, szolgáltatókon és testvérvárosi kapcsolatokon keresztül terjeszt a szervezet. A kiadványok további nyelven is elérhetők lesznek, úgymint szlovák, cseh, lengyel, olasz, francia és orosz.
A térség első nagyszabású megjelenése a Budapesti Utazás Kiállításon lesz (2013. Február 28 március 3.), ahol 60 m2-en egyedi installációval, egységes megjelenéssel népszerűsíti a térség kínálatát. A kiállítás idejére elkészül a szálláshelyeket magába foglaló szolgáltatói kiadvány is, valamint a térség 2013. évi rendezvénynaptára, amely a korábbi évek hiányát kívánja pótolni. A kiállítás megnyitására elindul a térség honlapja is, felépítésében illeszkedve a fent bemutatott termékstruktúrához és jellemzően a képi megjelenésre helyezve a hangsúlyt. Cél egy olyan oldal üzemeltetése, mely megadja mindazt az információt, mely az utazási döntéshez szükséges és az itt tartózkodás ideje alatt is szükséges lehet.
Jövőbeni terveik között szerepel a Bakony és Balaton térségi turisztikai kártya bevezetése, valamint egy 10 pontból álló (300 db kerékpárt magába foglaló) térségi kerékpárkölcsöző hálózat megszervezése. Ehhez kapcsolódóan turisztikai térképek kiadását tervezik, amelyek gyalogos, kerékpározható és lovagolható utakat egyaránt tartalmaznak majd.
Emellett tervezik, hogy a Közép-dunántúli RMI-vel együttműködve több hazai és belföldi marketingkampányt bonyolítanak le, melyek fókuszpontja az online marketingterülete, ahol direkt módon, célzottan el tudják érni az általuk megjelölt célközönséget.
turisztikai referens
Magas-Bakony TDM Nonprofit Kft.