Kincseit két kézzel szórva adta át másoknak
101 éves korában, 2012. június 10-én elhunyt Bér Júlia festő- és grafikusművész, városunk díszpolgára. Temetése június 21-én csütörtökön, 15 órakor lesz a zirci Felső temetőben. Ugyanezen a napon 14 órakor a Bazilikában szentmisével tisztelgünk az emléke előtt. (Folytatáshoz kattints a címre)
„Három éves voltam a világháború kezdetén. Hármasban naponta leszaladtunk az Arborétumba, akkor angolkertnek hívták. Amikor a hóvirág, ibolya kezdett nyílni, minden virágból egy kis csokrot vittem édesanyámnak, sőt tízesével rákokat a Cuha füves-part odúiból.”
Bér Júlia 1911. május 8-án született Zircen. Művészi tehetsége korán megnyilvánult, amikor még a budapesti Tersánszky iparművészeti üzem számára festett gobelinterveket. 1929 és 1932 között a párizsi L’Art et Métier iparművészeti iskolát végezte el. Alkotóművészi környezetben, magyar és csehszlovákiai fiatalok körében élte át ifjúsági éveit, s első szárnybontogatásait. Kezdeti művészeti tevékenységét olajjal készített tájképek és prágai motívumokat felhasználó alkotások jellemezték. A hetvenes évek kezdetétől művészete jelentős mértékben gazdagodott virágcsokrokat és virágcsendéleteket ábrázoló pasztellképeivel. Több mint tíz évet töltött cseh bányákban, ahol vájárokat rajzolt a legveszélyesebb helyen. 1971-ben a szülővárosának adományozott több mint ezer grafikai lappal megalapozta a Nemzetközi Barátság Grafikai Gyűjteményt Zircen. Ennek a gyűjteménynek az anyagából válogatták össze azt a kiállítást, amellyel 100. születésnapja alkalmából tisztelgett a város Bér Júlia előtt.
Gopcsa Katalin művészettörténész a tavalyi kiállítás-megnyitón elmondta, a művésznő azok közé az emberek közé tartozik, aki élete kincseit két kézzel szórva adta át másoknak. Hozzátette: „Volt egy indító láng, amelyet Bér Júlia gyújtott meg. A művészetek határokat figyelembe nem vevő, humanitást sugárzó lángja, amelyet úgy gyújtott meg, hogy mindenhol talált fáklyavivőket, akik tovább viszik a lángot”.
Kelemen Gábor sajtóreferens