Országosan is elismerik a Vincze Judo Clubot – RIPORT
A nyitás után alig pár perccel megkezdődik a forgalom a népszerű cukrászdában. Az olimpia évében vagyunk. Hogyan érintett az ötkarikás játékokon egy bakonyi kisváros cselgáncsegyesülete? Lehet-e zirci versenyző a jövő évi ifjúsági kontinensviadalon? – erről is beszélgettünk a Vincze testvérekkel, akik közül Lajos nemrégiben Hollandiát is megjárta néhány tanítvánnyal.
Szép évet zárt a Vincze Judo Club. Előrelépésnek tekinthető, hogy tavaly a serdülő, ifjúsági, junior versenyeken is tudtak indítani csapatot. Akkor is nagy szó ez, ha egy-két veszprémi vendégsportolóval sikerült elérni mindezt. A szakosztályi táblázaton elfoglalt 32. helyezés is előkelőnek mondható, több okból is: egyrészt száz fölött van az országban a cselgáncs-szakosztályok száma. Másrészt, az elmúlt években az 50. hely körül szokott végezni a klub. Végül, de nem utolsósorban, az első tízben igen nagynevű egyesületek találhatók.
– A főbb versenyeken és a nemzetközi megmérettetéseken mindig voltak érmeink – mondja Vincze Ferenc klubelnök, akivel egy számítógéppel ellátott asztalhoz ülünk le, hogy szükség esetén pontos eredményekkel tudjon szolgálni. A csapatindításokat kiemeli a vezető, hiszen elmondása szerint erre sokkal több pont jár, mint az egyéni versenyekre. Ahogy az lenni szokott, a legjobb eredményeket a Vincze-fiúk produkálták. Az egyik legkiemelkedőbb Vincze Balázsé, aki juniorként indult a felnőtt első osztályú bajnokságban, s ötödik helyezést ért el, egy bécsi versenyen pedig felállhatott a dobogó legmagasabb fokára. Unokatestvére, Vincze Martin a Testnevelési Főiskolán tanul, de a zirci csapattal készül, a versenyeken feleződnek a pontjai. Két 3. helye (felnőtt másodosztályú bajnokság és ausztriai versengés) mellett az egyetemisták és főiskolások közötti MEFOT Kupán elért ötödik helyezése sem alábecsülendő, hiszen az apa elmondása szerint ez majdnem keményebb volt, mint a magyar bajnokság, ami azzal magyarázható, hogy sok a felnőtt az egyetemeken.
A fiatalabb testvér, a magyar válogatott Vincze Botond az országos rangsorban első lett, az ifjúsági bajnokságban második helyezést ért el, csakúgy, mint Grazban. Dicsőséglistáját növeli, hogy részt vehetett a Kijevben megrendezett világbajnokságon. Az ettől az évtől már Magyar Kupa néven futó Köztársaság Kupán is születtek eredmények, az imént méltatott fiatal mellett itt Bicski Ádám szerepelt ügyesen. Szili Martin és Piedl Márk teljesítményét emeli ki még Vincze Ferenc, s hozzáteszi: a kisebb korosztályokban is dicséret illeti a gyerekeket.
Az asztaltársasághoz csatlakozó Vincze Lajos is tud eredményekről beszélni anélkül, hogy bármit elismételne bátyja évértékelőjéből. Büszke arra, hogy az egyesület taglétszáma nem esik hatvan fő alá, s ugyanolyan intenzitással tudnak részt venni a versenyeken, mint eddig. Az országos szövetség elismeri a Vincze Judo Clubot, ugyanúgy kezelik őket, akár az első osztályú szakosztályokat. Cselgáncsegyesületünk életképességéhez elengedhetetlen a két testvér szponzorálása, különösen az utazási költségek azok, amelyek igen magasra rúgnak. Nos, úgy látszik, Hollandiába kell menni, hogy egy utat olcsón megússzunk… Szinte hihetetlen, de tizenötezer forintból megfordultak repülőgéppel Eindhovenből. Ehhez hozzátartozik, hogy sikerült 75 százalékos szálláskedvezményt is kifogniuk. Pedig nem akármilyen szállodában voltak: az olasz, horvát, román vízilabda-válogatottnak „adták át helyüket”, ekkor volt ugyanis a póló Eb.
A klub másodszor vett részt ezen az igen nívós nemzetközi versenyen. – Tizenkét tatamin folyt a versengés, 1600 résztvevővel és 100 bíróval – kezdi élménybeszámolóját Vincze Lajos. Hozzáteszi: világbajnoksághoz, olimpiához hasonlítható rendezése volt a tornának. A zirci judo klub öt versenyzővel képviseltette magát, s bár nem számítottak rá, érmes helyezéssel tértek haza: Szili Martin ezüstje önmagában is szép teljesítmény, hátha még figyelembe veszünk egyéb szempontokat: a tornán egyenes kieséses rendszer volt, s egy súlycsoportban hetvenen-nyolcvanan indultak. Istenes Bence hetedik helyét is eredményként könyveli el a vezető, de a helyezetlenül záró judósainknak sincs szégyellnivalójuk: később érmes helyekért tatamira lépő versenyzők ellen estek ki. Magyarországot egyébként a veszprémiekkel együtt a zirciek képviselték, s a helytállás, tapasztalat mellett egy lengyel barátság körvonalazódását is eredményezte a hollandiai torna.
Maradva a nemzetközi porondon: jövőre Magyarország ad otthont az ifjúsági Európa-bajnokságnak, s nem lehetetlen a zirci részvétel a kontinensviadalon. Nehezíti a kvalifikációt, hogy a házigazda egy súlycsoportban csak két versenyzőt indíthat.
A két testvér arról is beszélt, hogy az idei versenynaptárat felborítja a londoni olimpia, így a Zirc Városi Judo Kupa időpontja is kérdéses, tavasz helyett nagy valószínűséggel ősszel kerülhet megrendezésre településünk legnagyobb sportrendezvénye. Nagyon kell az érem az olimpián, ez meghatározhatja a hazai judo sport támogatását. A magyar cselgáncs utolsó nagy éve 1992 volt. Versenybírót adtunk az ötkarikás játékoknak, olimpiai bajnoki címmel, három éremmel tértünk haza Barcelonából. A Vincze-testvérek azt mondják, van esély éremre, de bizonyos súlycsoportokban 15-20 egyforma képességű versenyző indul. Ezzel kell szembenéznünk, amikor éremről áhítozunk. Alig több mint háromszázezer forint támogatást kapnak az államtól a zirciek. Annyira nincs pénz, hogy az egész országban nem tudják edzőtáboroztatni a gyerekeket. A Vincze Judo Clubnak pedig főleg az utánpótlása népszerű. A tavalyi tokodaltárói Mikulás Kupán – ahol a haladók mellett a kezdők először vehetnek részt – 25 sportolót vonultatott fel a zirci egyesület, ennek kétharmada először lépett versenyszinten tatamira. A két testvér kevés lenne ennyi gyerekre, ezért szigorúan kiadják a feladatot a nagyobb tanítványoknak, hogy a kicsiket rendezni kell. – Szívet melengető, ahogy öltöztetik, kötik őket – mondja Vincze Lajos, aki kiemeli a csapat összetartását, bármilyen versenyre menjenek is el. Őrá egyébként igazán nem mondható el, hogy a tatami széléről okít, hiszen a szeniorok között hamarosan megméretteti magát, példát mutatva a növendékeknek. Nem engedik „elkanászodni” a gyerekeket, a maguk pedagógiai módszerével eligazítják a szőnyegcipelés alól kibújni akarókat, és számon kérik az edzésről távolmaradókat. Azt sem tartják helyesnek, ha valaki úgy határoz, hogy egy adott évben nem versenyez, csak tréningezik. Ez ugyanis elindíthat egy folyamatot.
– A judo versenysport, ezzel tisztába kell lennie annak, aki hozzánk beiratkozott – mondják testvériesen megosztozva a szavakon.
A nemesvámosi diákolimpián kerültek átadásra a Veszprém Megyei Judo Szövetség Jó Tanuló – Jó Sportoló díjai. A zirci cselgáncsozók közül Vincze Botond arany-, Bicski Ádám, Fisli Attila, Piedl Erik és Piedl Márk bronzminősítést kapott.
A Vincze Judo Club sokszor hazánkat is képviseli a különböző nemzetközi versenyeken. A hollandiai tornán a veszprémiekkel közösen. A képen jobb szélről a második helyet elérő Szili Martin, balról egyik felkészítője, Vincze Lajos
Érmekkel tértek haza sportolóink Ausztriából. Középen balról Istenes Bence és Vincze Botond
Vincze Balázs bécsi győzelme. Szép évet hagyott maga mögött a junior korosztályú judós
Kelemen Gábor sajtóreferens