Egy különleges túraajánlat, kérdő- és felkiáltójelekkel
Igazán formabontó programot kínál a szervező: Csesznekről indulva tetszőleges útvonalon Bakonyújvárig eljutni úgy, hogy délután kettőkor zár a cél. Útközben semmi ellenőrzőpont, semmi ellátás, egyedüli feltétel, hogy Csesznekről hozz egy bélyegzőt, hogy tényleg jártál ott.
A vállalkozó kedvűek alaposan és figyelmesen olvassák át a túrakiírást. Nem mintha önmagában nem lenne nagyszerű program a választott útvonal bejárása, de azért csak sikerélmény, ha ezt a célban el is ismerik egy kitűzővel és egy darab csokival (mert ennyi jár a részvételi díjért).
Miért a kérdőjelek?
- Ha a javasolt indulási helyet választjuk (Csesznek, várpénztár, tízkor nyit), akkor hogyan érjünk oda a 14 órai célzárásra, ha csak nem futjuk végig a távot?
- Egy ilyen, a várható körülményeket tekintve kihívást jelentő túra miért nem kerülhet szombatra, hogy másnap még kipihenhesse magát a gyalogló?
Miért a felkiáltójelek?
- Jövő hét közepére három napra is havazást jelez a meteorológia. Igaz, hogy vasárnapra már csak mínusz egy várható napközben, de arra kell számítani, hogy a bármelyik választott útvonalon utat kell majd törni a friss hóban. Ez igen lelassítja a tempót.
- Megfelelő útvonalkijelöléssel érinthető Porva és Bakonybél, ahol találhatunk melegedő- és utánpótláshelyet, egyébként az útra minden ellátmány cipelnünk kell.
- Ne válassz olyan útvonalat, amelyen még nem jártál. Amúgy is meg kell küzdeni a környezeti körülményekkel, ne kelljen még a jelzéseket is figyelni.
- Gondosan tervezd meg, merre akarsz menni. A kiírás 22-25 km-t és 500 m szintemelkedést jelez, de nem árulja el, milyen útvonalon. Mérlegelned kell, hogy inkább vállalod a rövidebb utat, és esetleg nagyobb szintemelkedéseket, vagy a hosszabb, de kisebb szintemelkedéssel járót, mert itt gyorsabb vagy.
- Szereld fel magad jól feltöltött mobiltelefonnal és egyéb túlélőkellékekkel! Útközben semmilyen segítség nincs (legfeljebb a túratársakra számíthatsz).
Egyelőre alaposabb szintemelkedés számítás és mérlegelés nélkül, csak a térkép alapján, a következő útvonal tűnik rövidnek:
Csesznek - Aranyos-völgy/Károlyháza/Rókalyuk domb (Sárga jelzés) - Porva-Csesznek vasútállomás - (Zöld jelzés) - Porva - Ménesjáráspuszta/Kisszépalmapuszta/Barátok útja (Zöld jelzés) - Bakonybél - Gerence-völgy (a műúton az egykori Gerencemalomig) - Várvölgy (Kék rom jelzés) - Bakonyújvár.
Erősen ajánlott a lehető legkorábban indulni Csesznekről, mert számos váratlan körülmény merülhet fel, amelyek lassítják a tempót. A Rákóczi térről 6:07-kor és 6:34-kor indulhatunk busszal, a 82-esen lévő buszmegállóig (Csesznek Suttony), más busz nincs. Bakonybél központból vissza 12:31, 14:22, 16:32 az indulási időpontok, de Odvaskőtől (Gerencepuszta) 14:13-kor és 15:38-kor is megy be Bakonybélbe (azért kifelé menet érdemes megnézni a megállókban a menetrendet pl. az üdülőnél is).
A reggeli indulásnál a Suttonyban leszállók közül elég, ha egy begyalogol a szövetkezeti vendéglőig és bélyegeztet az összes csoporttagnak, ugyanis nincs meghatározva, hogy hol bélyegeztessünk, tehát akár a buszmegállóból is indulhatnánk, ha lenne bélyegzőhely. Az útvonal a faluból ugyanis erre vezet ki az Aranyos-völgy felé, és aki csak teheti, takarékoskodjon az erejével. Bakonybélben azonban mindenkinek fel kell mászni a célba...
(Fényképek: KoósG (1.), Kaszás Béla (2., 3.))