Átadták az új bölcsődeépületet – közel tíz millió forinttal járult hozzá önkormányzatunk a beruházáshoz
„Jézus tanítványa voltam, gyermekekhez lehajoltam, a szívemhez felemeltem, szeretetre így neveltem”. Ezzel a névadó-idézettel kezdte gondolatait Ottó Péter polgármester a Benedek Elek Napköziotthonos Bölcsőde fejlesztésének projektzáró rendezvényén. Az óvodaépület kerámiáján is olvasható szavakhoz Zirc város polgármestere hozzátette: nem csak az a fontos, hogy az intézményben dolgozó óvodapedagógusok, gondozónők, dajkák a gyerekeket szeretetre neveljék, oktassák és gondozzák, hanem az is, hogy mindezt milyen infrastrukturális feltételek között tudják megvalósítani.
Ottó Péter felidézte a kezdeteket: 2007-ben határozta el az önkormányzat több intézményének, így az óvodának és a bölcsődének a fejlesztését. Először egy nagyobb beruházásra került benyújtásra pályázat, de ez nem nyert támogatást, így a kisebb lépések elvét követve kellett az utat továbbjárni. A közel 90 milliós beruházás (közel 80 milliós pályázati támogatással) azt jelenti, hogy a legkisebbek 21. századi színvonalú épületben tölthetik mindennapjaikat, s talán a szülők is szívesebben hozzák gyermeküket ilyen körülmények közé. Ottó Péter polgármester felhívta a figyelmet arra, hogy az óvodai nevelés terén is előrelépés történt, hiszen a régi óvodaépületből („kisóvoda”) két csoportot tudnak átköltöztetni a felszabaduló bölcsődei csoportok helyére. Hozzátette: a hosszabb távú célok között szerepel az új bölcsődeépület tetőterének a beépítése. Az önkormányzat nem támogatott költségként plusz költségeket fordított arra, hogy a tetőtér beépíthetővé váljon óvodai csoportok számára, ezáltal véglegesen fel lehetne szabadítani a régi óvodaépületet. Zirc város polgármestere köszönetét fejezte ki a beruházás megvalósulásáért Igmándyné Hebling Gabriella intézményvezető asszonynak, a Regionális Fejlesztési Tanács döntéshozóinak, többek között a helyszínen is jelenlévő dr. Kovács Zoltánnak, a közreműködő szervezetnek, az épület tervezőjének, a műszaki ellenőrzést végző és közbeszerzést bonyolító vállalkozásnak, a kivitelező Ambisza Kft-nek, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott: minőségi munkát végeztek, nem csak a szaktudásukat, hanem a szívüket is beletették az épületbe. A szónok nem felejtett el köszönetet mondani az intézmény munkatársainak, szülőknek, hozzátartozóknak és támogatóknak, „akik egy közös szövetséget alkottak annak érdekében, hogy magukénak érezhessék az épületet mindannyiunk, s elsősorban a gyerekek érdekében”. Következtek a főszereplők, akik énekkel és verssel köszöntötték új otthonukat, majd dr. Kovács Zoltán, a Megyei Kormányhivatal elsőszámú vezetője kapott szót.
A kormánymegbízott elmondta: amikor a Közép-Dunántúli Területfejlesztési Tanács a társadalmi változások hatására elhatározta, hogy egy ilyen jellegű pályázati ablakot nyit, akkor a gyerekekre és a gyermekes szülőkre gondolt elsődlegesen, hiszen a társadalmi változások is kikényszerítették, hogy a szülők számára az egyik legfontosabb, a gyermek mellett a munkahely megőrzése. Hozzátette: ha nincs olyan intézmény, ahová jó körülmények között elhelyezhetik gyermekeiket, akkor otthon kell maradniuk, kikerülnek a munkából, ami az élet meghatározója a későbbiek során. Szükség volt Zircen a bölcsődére, a támogatást pedig azért nyerték el, mert jó pályázatot írtak – mondta dr. Kovács Zoltán, aki a beruházás főbb eredményeit is ismertette: ötvenszázalékos kapacitásbővítés, közel
„Nagyon sok szeretettel köszöntök mindenkit, aki megtisztelt minket ezen a számunkra nagyon fontos napon. Nem csak azokat köszöntöm, akik itt vannak, hanem azokat is, akik egy-két csoporttal arrébb, ugyanis a mai nap reggelétől üzembe helyeztük ezt az intézményt” – kezdte ünnepi beszédét Igmándyné Hebling Gabriella, a Benedek Elek Napközitotthonos Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője el-elcsukló hangon. Mindenki tudja, hogy milyen nagy jelentősége van a gyermekek nevelésének, gondozásának, s mennyire meghatározó ez az időszak – nullától hat éves kor – az ember életében – mondta intézményvezető asszony, majd felidézte a bölcsődei nevelés kezdeteit: az önkormányzat 2003-ban a gyereklétszám csökkenése miatt óvodai csoportokat szüntetett meg, s ekkor döntött úgy a városvezetés, hogy a megszűnt csoportok helyén húsz férőhellyel bölcsődét alakíthat ki az intézmény. – Nem csak hat munkahely megmentését, hanem városunkban egy teljesen új szolgáltatás megjelenését jelentette ez a döntés. Ma már teljesen természetes dolog Zircen, hogy működik bölcsőde, ami lehetővé teszi a családok számára, hogy a szülők – a gyermek hároméves kora előtt – teljes- vagy részmunkaidős foglalkoztatásban vegyenek részt. Eddig a csecsemőkorosztálynak nem tudtunk megfelelő körülményeket biztosítani, ezért csak másfél éves gyerekeket vehettünk fel. Az új épület kiszolgáló helyiségeivel és zárt udvarával lehetővé teszi, hogy már húsz hetes kortól fogadjunk gyermekeket. A kapacitásbővüléssel duplájára emelkedett a bölcsődei férőhelyek száma. Igmándyné Hebling Gabriella elmondta: ez az épület teljesen megfelel a kor követelményeinek, esztétikus környezetben végezhetik munkájukat a dolgozók. A nyolc év alatt közel 400 gyermeket láttak el, ez majdnem ugyanannyi családot is jelent, ahol a szülők el tudtak menni dolgozni. A zirci bölcsődében vannak védőnői, gyámügyi javaslatra bekerülő gyerekek is, akik itt jutnak megfelelő fejlődési lehetőséghez. Minden esetben biztosítjuk a törvény által előírt kedvezményeket, az ötvenszázalékos, valamint az ingyenes étkezést a rászorulóknak – mondta az intézmény vezetője, akitől azt is megtudtuk, hogy a három csoportszobás bölcsőde munkahelyteremtést is jelentett, három új dolgozót tudtak felvenni, közöttük pályakezdőt és munkanélkülit. A pályázathoz kapcsolódóan a szülőket segítő szakmai programot hirdetett az intézmény, mely egy négy részből álló előadássorozatot jelent.
Igmándyné Hebling Gabriella név szerint felsorolta a pályázat megvalósításában közreműködő támogatókat, vállalkozásokat, vállalkozókat, magánszemélyeket, kiemelte Zirc város önkormányzatát, hiszen mint elmondta, nagyon ritka az a mai gazdasági helyzetben, hogy egy önkormányzat nem kötelező feladatot vállal. Nem feledkezett meg a dolgozókról sem, akiknek „lelkes, akadályt nem ismerő, kreatív munkájának, anyagi ráfordításának is köszönhető, hogy már az első napon otthon érezhetjük magunkat, s otthon érezhetik magukat a hozzánk járó gyerekek”. A további célokkal kapcsolatban intézményvezető asszony úgy fogalmazott: továbbra is olyan légkört, körülményeket, tárgyi és személyes feltételeket szeretnének teremteni a gyermekeknek, melynek eredményeképpen a bölcsőde második otthonukká válhat.
Az épületet megszentelte Dékány Árpád Sixtus ciszterci főapát és Vecsey Katalin lelkészasszony. Zirc Városi Önkormányzat 79 895 140 forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert, melyhez 8 877 238 forintos önrészt tett hozzá a bölcsődei beruházás megvalósulásának érdekében.
A cikk szerzője és beküldője:
Kapcsolódó cikkek: