Időközi polgármester-választás 2001. február 4.
Zircen ez történt
A 2000. november 23-ra meghirdetett közmeghallgatáson és testületi ülésen a polgármester nem jelent meg. Dr. Hevesi Gusztáv korelnök bejelentette, hogy a polgármester ezen a napon lemondott tisztségéről. Ugyancsak lemondott Beke Gyuláné az alpolgármesteri megbízatásáról, ő azonban a képviselői mandátumát megtartotta.
A képviselő-testület tagjai – Pék László kivételével – aláírtak egy nyilatkozatot, mely szerint a választási ciklus végéig együttesen nem mondanak le.
A városi választási bizottság 2001. február 4-re tűzte ki az időközi polgármester-választás időpontját.
Az 5893 választásra jogosult szavazó 2821 érvényes szavazatot adott le a jelöltekre (48%).
A választás eredménye a következő volt:
Bakonyi Imre | polgármester | Független |
Horváth László | polgármester | Sziget Környezetvédelmi Egyesület-Vállalkozók a Bakonyért Egyesület-Szabad Demokraták Szövetsége |
Ladányi József | polgármester | Független |
Dr. Varga Tibor | polgármester | Független |
Az elnyert mandátumot kövér betűkkel, színezett háttérrel jelezzük.
A képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvéből megtudhatjuk, hogy a polgármester és az alpolgármester lemondásához hozzájárulhattak a zirci képviselő-testület „titkos és zárt üléseiről” országos főhatóságokhoz ismeretlenek által eljuttatott, lejáratú szándékú feljelentések.
A választást a közvélemény meglepetésére magát ismét jelöltető, lemondott előző polgármester a szavazatok közel 50%-ával, jelentős fölénnyel nyerte meg. A szavazókörönkénti adatokat a Zirc és Vidéke 2001. februári száma közli. Alpolgármester választására a 2002. évi választásokig már nem került sor.
A kampány
Bár ez már a februári időközi választás után volt, 2001 első felében a Zirc és Vidéke szerkesztői ismét megkérdezték a zirci középiskolásokat, mit tennének, ha ők lennének a város polgármestere. A dolgozatokat a lap áprilisi, májusi és júniusi száma közli.
A választási kampányt, az alkalmazott eszközök számát és fajtáját tekintve, – mint 1994 óta mindkét választáskor – az SZDSZ-jelölt dominanciája jellemezte, aki mögé ezúttal két civil szervezet is felsorakozott. Az újság szerint „A választást megelőzően egyesek minősíthetetlen eszközök használatától sem riadtak vissza: névtelen telefonok és szórólapok jellemezték a kampány eldurvulását”. A kampány egyértelművé tette, hogy a polgármesteri tisztségért vívott harc ténylegesen a volt polgármester és az 1994 óta legfőbb kihívójának számító SZDSZ-jelölt között zajlik:
(Forrás: Zirci választási hírlap, 2001. február 1. - az SZKE-VBE-SZDSZ-jelölt választási kiadványa)
Napilap-formátumú választási kiadvány jelent meg, amelyben meghatározó helyet foglaltak el a jelölt alkalmasságát alátámasztani szándékozó nyilatkozatok, levelek ismert helyi és megyei közéleti személyiségektől. Az SZDSZ-jelölt és támogatói választási kiadványainak súlypontja a lemondott polgármester kritikája és a jelölt múltbeli érdemeinek felsorolása volt, kisebb teret kaptak a jövőre vonatkozó vállalások. Az egyik támogató szervezet szórólapját idézzük ide, amely szervezet éppen most látta elérkezettnek az időt, hogy egy fél évtizeddel azelőtti eseménnyel kapcsolatos kritikáit a lemondott és magát újra jelöltető polgármester ellenében a fő vetélytársa támogatására használjon fel:
(Az említett ügyre vonatkozó újságcikkek a Zirc és Vidéke 1995.2., 9., 10. számában olvashatók.)
A kihívó, kampányának részeként, a választási hajlandóságot növelő szolgáltatást is kínált: „a lakosság előzetes igényének figyelembevételével” autóbusz járatot biztosított a városrészekből a szavazóhelyiségbe, „szükség esetén … több fordulóban”.
Az SZDSZ-jelölt korábbiakhoz mérten erőteljesebb – és nyilván költségesebb – kampánya sem volt azonban elég a választási győzelméhez, aki ezúttal immár harmadszor maradt alul fő vetélytársával szemben.
Vélemények
A negyedszázad 42 megválasztott zirci önkormányzati polgármestere/képviselője – a kampányidőszakokat kivéve – saját kezdeményezésből szinte soha nem használta a helyben rendelkezésre álló médiát álláspontja kifejtésére, önkormányzati tudósításra, vagy csak egyszerűen közéleti beszámolók, cikkek írására a mandátuma idején, vagy azon kívül (egy kézen meg lehet számolni a kivételeket: Kasper Ágota, Müller Anikó, Turi Tibor, dr. Varga Tibor és e sorozat szerzője; rajtuk kívül legfeljebb szórványosan írt egyik-másik képviselő vagy polgármester). Az interjúkra vonatkozó szerkesztőségi felkéréseknek általában eleget tettek, de például már akkor sem élt mindenki a lehetőséggel, ha ingyenes megszólalási lehetőséget kínáltak. A mostani időközi polgármester-választáshoz kötődő képviselői írást idézünk ide (amely képviselő az újság fennállása alatt a legszorgalmasabb tudósítója volt a testületi üléseknek).
56 óra múlva következik:
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 7. rész
Önkormányzati választások 2002. október 20.
A sorozat előzményei:
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 5. rész – 1998
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 4. rész – 1994
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 3. rész – 1990
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 2. rész – Előrehozott áttekintés
Hátraarc - az önkormányzati választások negyedszázada Zircen. 1. rész
Koós Gábor
A forráskutatás természetéből adódóan az adatokban pontatlanságok, hibák előfordulhatnak. Köszönettel vesszük, ha ezekre felhívják a figyelmünket, a hibákat javítani fogjuk. Ugyancsak köszönettel fogadunk névvel aláírt személyes megnyilatkozásokat, visszaemlékezéseket, véleményeket, elemzéseket akár a korábbi, akár a most előttünk álló választással kapcsolatban. Névtelen (felhasználónéven írt) megjegyzések (kommentek) írására a megszokott módon természetesen továbbra is lehetőség van.