(Címkép: "Ivett bakancsa" - a RAE-Zirc35 hivatalos jelképe)
Az egész évben zajló Reguly200 programsorozat részeként 2019. július 11-14. között lezajlott Reguly Fesztivál utolsó napján adta át az Erdélyi Baráti Kör Egyesület a saját hozzájárulását a kettős jubileumhoz: a Zircről kiinduló és ide visszatérő, 35,9 km hosszú Reguly Antal Emlékút-Zirc35 turistautat. Ahogy az elnevezése is mutatja, ezzel egyrészt Reguly Antalnak, másrészt Zirc várossá avatása 35. évfordulójának akart a kezdeményezés maradandó emléket állítani.
A RAE-Zirc35 története, festése, és az avatás/átadás pillanatai részletesebben megtalálhatók az egyesület honlapján. A Reguly Fesztivál eseményeinek összefoglalója Zirc város honlapján itt olvasható, az utolsó nap programjáról szóló beszámoló az Erdélyi Baráti Kör honlapján itt.
A teljes útvonal korábban már meglévő és turistajelzéssel újonnan ellátott szakaszok összefűzésével alakult ki. Az Egyesület által felmért és dokumentált útvonaljavaslat turisztikai és térképészeti szakemberekkel konzultálva, a területkezelők és tulajdonosok észrevételei és jóváhagyása, több hónapos folyamat után vált véglegessé, hogy aztán egy nagyon intenzív, fárasztó három hetes jelzésfestési program eredményeként a hivatalos ünnepségek keretében átadható legyen.
Az útvonal Zircen érinti a Reguly Antal nevét viselő intézményeket, alkotásokat, közterületeket, majd a János-tanyai utcán keresztül halad tovább Lókútra (Lókút mindeddig nem volt bekötve a jelzett országos turistaút-hálózatba!), innen fel a papodi kilátóhoz, tovább Hárskútra, onnan Pénzesgyőrbe, érinti a Zoltay-forrást (amelynek Pénzesgyőr felől eddig nem volt jelzett turistaút-bekötése), elhalad Akli felett, letér a tündérmajor alatti óriás hárshoz, és Zircet a tündérmajori köves úton a Kukoricaföldeken érjük el ismét.
Útvonaladatok
A RAE-Zirc35 a Google Föld műholdképén:
A kép az avatáskor a városnak átadott emléklap szabadkézi felvételéből van kivágva, ezért nem "szabályos". A táblázatban kék színnel jelölt jelzéseket (szakaszokat) festette az Erdélyi Baráti Kör Egyesület annak érdekében, hogy folyamatosan követhető legyen az útvonal.
A túrázók birtokba vehetik
Digitális térképek
A RAE-Zirc35 már szerepel az OpenStreetMap (OSM) világtérkép adatbázisában, így az OSM adatbázist használó internetes térképi alkalmazásokban már megtalálhatók az adatok.
Így néz ki a turistautak.openstreetmap.hu térképén:
A Lókút-Hárskút környéki szakasz a Waymarked Trails oldalain, itt magassági profillal:
Nyomtatott kiadványok
"Az útvonalat az idén, a tervek szerint a III. negyedévben megjelenő Bakony (északi rész) turistatérkép ill. Bakony turistakalauz kiadványaink már ábrázolni fogják.
A Bakonybél ill. Vinye,Csesznek, Cuha-völgy zseb turistatérképhez hasonló Zirc és környéke kis turistatérkép szervezésére, szerkesztésére az ősz folyamán fog sor kerülni.
Így az útvonal hamarosan három, területileg érintett, fontos kiadványban is szerepelni fog."
- írta a Cartographia-térképek szerkesztője.
Még nincs teljesen készen
A munka nem fejeződött be azzal, hogy a teljes útvonal jelzett ösvényeken bejárható. Készül a kezdeményezés és az útvonal megismertetésének és népszerűsítésének programja és készülnek az ehhez szükséges eszközök. A Zirc30 turistautakhoz hasonlóan a RAE-Zirc35 távra is szerveznek a jövőben teljesítménytúrákat (ez már komolyabb táv, bár a Zirc30-nál is volt már, aki egyazon napon végigjárta mind a három távot és teljesítette a 30 kilométert).
Az újdonság azonban az lesz. hogy a RAE-Zirc35 túramozgalomként is megjelenik majd a természetjárók számára nyújtott útvonalkínálatban. Ez azt jelenti, hogy tetszőleges időpontban, tetszőleges szakaszokban, tetszőleges irányban, gyalogosan vagy kerékpárral, egyénileg vagy csoportosan is teljesíthető lesz. A bejárás során a kijelölt ellenőrzőpontokon be kell szerezni az igazolást, hogy a túrázó tényleg ott járt. Ha az összes ellenőrzőpontot érintette, és ennek igazolását beküldi, akkor megkapja a teljesítést igazoló oklevelet és kitűzőt. Zircet és környékét több túramozgalom érinti, gondoljunk csak az ország első számú túramozgalmára, az Országos Kéktúrára (OKT), a régió legnagyobb túramozgalmára, a Közép-Dunántúli Pirosra (KDP), vagy a Bakony nyugati és középső részén áthaladó Rómer Flóris Emlékútra (RFE).
*Egy fontos kiegészítés: a Pénzesgyőrből a Zoltay-forrás (Zirc) felé kivezető zöld sáv jelzés az egykori tsz-major sarkától kb. egy kilométer hosszan gyakorlatilag követhetetlen, de nagyobb baj, hogy járhatatlan is. Nagy figyelemmel ugyan fel lehet fedezni egy-két turistajelzést, azonban a túrázónak erre nem sok ideje marad, mert birkóznia kell a derékmagasságú gazzal. Itt valamikor mezőgazdasági út volt, ma már nyilván használaton kívül. Egymást keresztező csapások mutatják az itt áthaladók hősies küzdelmét. Talán a turistaút gazdája, vagy a turizmusban érdekelt önkormányzat, vállalkozó tudna tenni valamit, hogy évente egyszer-kétszer végig menjen egy fűkaszás traktor.
Reméljük, hogy ezt jubileumi útvonalat is annyira megkedvelik a túrázók, mint a Zirc30-at az elmúlt öt évben, és sikerült gazdagítani Zirc és környéke turisztikai kínálatát, növelni a vonzerejét. A gyalogtúrázók ugyan nem tartoznak a legtöbbet költő látogatók közé, de a vidék jó hírét terjeszthetik, és egyszer majd több napos vendégként, családostul, csoportosan is visszatérnek.
Koós Gábor