Az olvasottság nem publikus.

ZIRCINFO

Magashegységi élmények - az Ördög-tó a Hargitában

Magashegységi élmények - az Ördög-tó a Hargitában

2019. május 06. Szerkesztő: Atyavilág

"Az Ördög-tó 1180 m tengerszint fölötti magasságban alakult ki, ez az egyetlen magashegyi tőzegláp az északi Hargitában. A láp több ritka, védett jégkorszaki maradvány növény élőhelye, megtalálhatjuk itt a szibériai hamuvirágot, a babérlevelű fűzet, a hüvelyes gyapjúsást. 2000-ben kolozsvári biológusok egy ritka, jégkorszaki maradvány pókfajt azonosítottak a területen. Az Ördög-tó több legendában is megjelenik mint egy feneketlen tó. A környéken élők Medveferedőként vagy Medve fürdőjeként is emlegetik. A láp a Madarasi Hargita Élőhelyvédelmi Natura 2000 területnek a részét képezi." (Wikipédia)

Eddig két alkalommal, 2003-ban és 2007-ben jártunk az Ördög-tónál, mindkétszer a Hargita-gerinctúra végigjárásakor. A most húsvéti erdélyi utunk három túranapjának egyikén azt tűztük magunk elé, hogy végre megismerjük az Ördög-tó nyugati megközelítési útvonalát, (amelyet a Hargita-gerinctúra útvonalán kiszállási lehetőségként adtunk meg).

A Székelyudvarhelyt Gyergyószentmiklóssal (Fenyéd-Zetelaka-Zeteváralja-Gyergyóújfalu-Tekerőpatak érintésével) összekötő 138. számú út választja el a Hargitát a Görgényi-havasoktól. Az útvonal magaspontján, a Libán-tetőn (Libán-hágón) van a Hargita-gerinctúra útvonalát jelző függőleges kék sáv északi végpontja. Ha itt nekiindulunk a gerinctúrának, kb. 7,2 km után az első komolyabb pihenőhelyünk az Ördög-tó lesz.

19-05-05_ordog-to_9.jpg

Ez itt a 2003-as túrához használt, első kiadású (1999) Hargita-turistatérkép részlete. Északról, az Osztoros csapása (Libán-tető) felől érkezik a függőleges kék sáv (a Hargita-gerincútvonal) az Ördög-tóhoz, amelytől egy kék kereszt jelzés fut ki a 138. számú országútra a Libán csárdához. Ennek a kék keresztnek a bejárása volt az idei célunk. (A kézzel rajzolt felkiáltójelek a pásztorkutyákkal vívott küzdelmek helyszíneit jelölik).

Lápok a Hargitában

Továbbhaladva a Hargita-gerinctúra útvonalán, még két lápot érintünk: a Madarasi Hargita oldalában, ahol a függőleges kék sávból kiválik a csúcsra vezető kék háromszög, ott a Csíkrákosi Szökő Láp, a Rákosi Sáté, és a déli Hargitában, Büdösfürdő alatt a Lucs, Erdély legnagyobb tőzeglápja.

19-05-05_ordog-to_3.JPG

Ez a kép a mostani utunkon készült. Voltunk már néhányszor a Madarasi Hargitán, de ez a tábla (és főként, hogy itt ilyen természeti érték bújik meg) nekünk is új volt. 

19-05-05_ordog-to_15.JPG

Egy tíz évvel ezelőtti felvétel a Lucsból. Túratársaink éppen azt próbálgatják, hogyan ring a lábuk alatt a talaj.

Ezeknél a lápoknál az a látványos, hogy tulajdonképpen semmit nem látunk. Persze, ez nem igaz, de ne számítsunk olyan nyílt víztükörre, mint például Mohos-lápnál a Szent Anna-tó felett még látható.

Azt, hogy hol van a part, és hol kezdődik a láp, igazából nem is tudjuk, csak abból, hogy a lábunk alatt ruganyosabbá kezd válni a talaj. A fák ugyanúgy nőnek, az aljnövényzet ugyanúgy burjánzik, csak hát kisebb foltokban itt-ott sötét víz bukkan ki, és mintha az egész úszna a víz tetején (mint ahogy úszik is). Egyre óvatosabban lépdelünk, mert érezzük a bizonytalan felszínt, és nem nagyon akarunk belesüllyedni, mert ki tudja. Ha még van hóborítás, furcsán nagy tappancsnyomok figyelmeztetnek arra, hogy ez bizony nem feltétlenül csak az ember birodalma. Szóval, kicsit félelmetes (a Lucsból például kellett már túrázókat menteni.)

19-05-05_ordog-to_8.jpg

Az Ördög-tó kezdetét (határát?) ma egy ilyen tábla jelzi

A bejárt útvonalról

Az 1999-es (1:50000 léptékű) Dimap Hargita turistatérkép, majd a 2011-es (1:60000 léptékű) Dimap-Zsigmond Hargita turistatérkép egyaránt kék kereszttel jelzi a Libán csárda-Ördög-tó útvonalat. A kék kereszt turistajelzések állapotáról csak két aktuális kép:

19-05-05_ordog-to_16.jpg

19-05-05_ordog-to_17.jpg

Sokkal többet nem is tudnánk mutatni, mert nem is nagyon láttunk.

Ez azt jelenti, hogy hasonlóan a Nagy-Küküllő forrásához vezető kék kereszt turistajelzéshez, itt is felejtsük el a festett turistajelzést, és kellő tapasztalattal kövessük a kocsiutat a térkép alapján, vagy töltsük le a nyomvonalat valamelyik digitális térképről a GPS-képes eszközbe (az OSM adatbázisba kék kereszt jelzéssel töltöttük fel a felmért útvonalat, megjegyezve, hogy a festett jelzések használhatatlanok).

19-05-05_ordog-to_1.png

Egy fontos szó a térképekről.

2002-2003-ban, a Hargita első végigjárásakor az 1:50000-es térképre bíztam magam, mondván, csak nem történhet semmi, itthon is mentem már ismeretlen terepen a megszokott 1:40000-es turistatérképek után. Akkor a térképbe és a használható turistajelzésekbe vetett bizalom nagyon sok plusz kilométerbe és sok száz méter plusz emelkedőbe került - volt, hogy 6 óra tévelygés után sikerült visszatalálni a gerinctúra útvonalára. A mostani Hargita-térkép ráadásul 1:60000-es, tehát még kisebb felbontású és a turistajelzések állapota inkább romlott, mert a "történelmileg létezett" - és a térképen meglévőként feltüntetett - jelzéseket nagyon lassan, újítják fel, ha egyáltalán, és nagyon lassan kerülnek fel a digitális világtérképekre (kivéve néhány megszállott társaság kezdeményezéseit). Székelyföld (és Erdély) turisztikai vonzerejét egyre többen ismerik fel, ez már látszik a turisztikai szolgáltatások ugrásszerű növekedésében, és az várható, hogy az elmúlt harminc év "történelmi-nemzeti" érzelmű kirándulócsoportjaival szemben a természeti értékek iránt vonzalmat érző látogatók kerülnek többségbe.

Ez azt jelenti, hogy részletesebb, megbízhatóbb térképekre lesz szükség, amit - látva a digitális világ térhódítását - a hagyományos nyomtatott térképek aligha fognak tudni követni, mert egyszerűen üzletileg nem éri meg. Ugyancsak ne számítsunk arra, hogy természetjáró egyesületek (az állami szervekről nem is beszélve) most rohamléptekben festenek újra egykor létezett jelzett turistautakat, vagy festenek fel arra érdemes új útvonalakat ezerkilométerszámra (mert bizony annyi lenne), ugyanis a festés élőmunka-, idő- és költségigényes.

Tehát ne várjunk arra, hogy majd megjelennek az 1:40000-es (mint itthon megszokott) turistatérképek Erdély számtalan hegységéről. Szerezzünk be egy GPS-eszközt, vagy GPS-képes okostelefont, arra töltsük le a hozzáférhető útvonalakat, és a nyomtatott térképeket legfeljebb áttekintésre használjuk, mert arra kiválóan megfelelnek.

A Libán csárdai elágazótól az Ördög-tó információs tábláig vezető út 6,3 km hosszú. 876 méterről indulunk, 1186 méterre érkezünk, vagyis az emelkedő 310 méter, de egy kicsit több, mert az utolsó néhány száz méteren már lefelé megyünk, tehát van közben egy magaspont.

Az út szinte végig kényelmes (köves) kocsiút, aki autóval vág neki, az út nagy részét megteheti. A tóhoz ereszkedő szakasz azonban már csak terepjáróknak, illetve erdészeti járműveknek ajánlott.

Az út hosszán két jelentősebb útelágazás van, az elsőnél, a Fertő-nyereghez vezető elágazásnál a bal oldali utat kell választani (ez a térkép alapján is eldönthető), a másodiknál már kézzel festett "Borvíz"-tábla mutatja az irányt - utalva ezzel az Ördög-tó melletti borvízforrásra.

Igen meglepődtünk, amikor a tóhoz érve kelet felől odavezető, viszonylag finom zúzalékkal borított, széles utat láttunk, amelyen egy városi autó jött, nem éppen hosszú túrára alkalmas öltözetben lévő utasokkal. Nagyon valószínű, hogy a 16 kilométerre, a Hargita keleti oldalán fekvő Csíkkarcfalvától (amelynek területén az Ördög-tó található) javították fel az utat. Így tűnik el a vadregényes tájak romantikája, és válnak kinyújtott kézzel elérhető látványossággá egykor komolyabb felkészültséget és erőbefektetést igénylő vállalkozások...

Történelmi és jelenkori képek

19-05-05_ordog-to_10.JPG

2003-ban ilyen tájékoztató tábla fogadta a turistát

19-05-05_ordog-to_11.JPG

Még nem volt reggel kilenc, de már túl az első két komolyabb eltévedésen a Libán-tetőtől idáig tartó nem egészen nyolc kilométeren, és túl az első pásztorkutya-csatán, a harmattól nedves lábbeli és zokni szárad a következő tizenkét óra megpróbáltatásaira

19-05-05_ordog-to_4.jpg

2019-ben a "történelmi" Libán csárdánál hagyjuk az autót, és innen indulunk az Ördög-tavi túrára. Az egykori útmenti fogadók, az átutazók valamikori pihenőhelyei ma már nem élnek meg, mint ahogy a legtöbb hagyományos kocsma ("bár") sem. A településeken a kiülővel kombinált élelmiszerbolt a közösségi színtér, ahol bolti áron kapjuk az italt.

A Libán csárdánál semmi nem jelzi a letérőt az Ördög-tó felé, de nem lehet eltéveszteni, egyetlen köves út ágazik ki az országútból kelet felé, kb. ötven méterrel az egykori fogadótól lejjebb.

19-05-05_ordog-to_1.JPG

19-05-05_ordog-to_5.jpg

Az Ördög-tónál már új, igényes tájékoztató táblák,

19-05-05_ordog-to_6.jpg

új áteresz a befolyó patakon.

A borvíz

A székely ember esküszik a borvízre. Ahol az évszázadok során a vulkanikus hegyből, kőzetből feltört, azt megtisztította, kifolyót, kis medencét épített rá, bögréjét ott hagyta, hogy mások is ihassanak. A faluban tetőt épített fölé. Évszázadokon keresztül erre esküdtek, hagyományos édesvizet ivásra nem is használtak, mert meg voltak győződve a borvíz gyógyító hatásáról. Magunk is többször találkoztunk nagyon távolról jöttekkel, akik az autó csomagtartóját telepakolták pillepalackokkal, és órákon keresztül töltötték a kifolyón csordogáló borvizet a következő néhány hétre. Ivóból a vagy tizenegy kilométerre lévő borvízforráshoz mennek fel a Fertő-nyeregbe kemény, autópróbáló köves úton.

19-05-05_ordog-to_12.JPG

Az Ördög-tó borvízforrása (kb. 100 méterre az Ördög-tó információs táblától) így nézett ki 2003-ban. Egy kivájt fatörzs foglalta a forrást, és gondos kezek egy kis csövet illesztettek bele, hogy könnyebb legyen felfogni a feltörő tiszta vizet.

19-05-05_ordog-to_13.JPG

19-05-05_ordog-to_14.JPG

2007-es ottjártunkkor már szakszerűen felújított foglalásból meríthettünk.

19-05-05_ordog-to_7.jpg

2019-re felnőtt körülötte az erdő, kicsit zegzugos lett az odavezető ösvény, de a borvízforrás ugyanolyan megbízhatóan teszi a dolgát, mint évszázadok óta. 

Képek: Kaszás Béla, KoósG, Lamszider József, W-K Raul

Koós Gábor

Linkek a korábbi magashegységi élménybeszámolókhoz és ajánlásokhoz:

A Nagy-Küküllő forrásának felfedezése:
https://zirc.blog.hu/2019/05/03/magashegysegi_elmenyek_a_nagy-kukullo_forrasanak_felfedezese 

Lombkorona sétány a Szepesi-Magurában:
https://zirc.blog.hu/2018/07/16/magashegysegi_elmenyek_a_lombkorona_setaut_zarban

A Magistrála a Tátrában:
http://zirc.blog.hu/2017/10/15/magashegysegi_elmenyek_a_magistrala_a_tatraban

Az Ötschergräben Alsó-Ausztriában:
http://zirc.blog.hu/2017/04/15/magashegysegi_elmenyek_az_otschergr_ben_also-auzstriaban

A Myrafälle és a Steinwandklamm Alsó-Ausztriában:
http://zirc.blog.hu/2016/10/17/magashegysegi_elmenyek_a_myraf_lle_es_a_steinwandklamm_also-ausztriaban

Gerinctúra az Alacsony-Tátrában:
http://zirc.blog.hu/2016/09/19/magashegysegi_elmenyek_gerinctura_az_alacsony-tatraban

A Hargita-gerinctúra:
http://zirc.blog.hu/2016/08/10/magashegysegi_elmenyek_a_hargita-gerinctura

Tátra – a megunhatatlan (Lengyelország, Zakopane, Magas-(Lengyel-)Tátra):
http://zirc.blog.hu/2016/07/14/tatra_a_megunhatatlan_lengyelorszag_zakopane_magas-_lengyel-_tatra

A Gesäuse Nemzeti Park Stájerországban:
http://zirc.blog.hu/2015/05/22/magashegysegi_elmenyek_a_ges_use_nemzeti_park_stajerorszagban

Medvék és pásztorkutyák Erdélyben:
http://zirc.blog.hu/2014/11/23/magashegysegi_elmenyek_medvek_es_pasztorkutyak_erdelyben

A Maros és az Olt forrása Erdélyben:
http://zirc.blog.hu/2014/11/20/magashegysegi_elmenyek_a_maros-forras_es_az_olt-forras

A Hohe Wand Alsó- Ausztriában:
http://zirc.blog.hu/2014/11/04/magashegysegi_elmenyek_a_hohe_wand_also-ausztriaban

A Medve-szurdok és a Hochlantsch:
http://zirc.blog.hu/2013/10/14/magashegysegi_elmenyek_a_medve-szurdok_es_a_hochlantsch

A Magas-Tátra Szlovákiában:
http://zirc.blog.hu/2013/05/28/magashegysegi_elmenyek_tavaszveg_a_magas-tatraban

Szlovénia, a Triglav-csúcs:
http://zirc.blog.hu/2012/10/12/magashegysegi_kihivasok_szlovenia_teteje_a_triglav-csucs

A Lengyel-Tátra, Zakopane:
http://zirc.blog.hu/2011/11/17/holtszezon_a_siparadicsomban_zakopane

A Rax-Schneeberg Ausztriában:
http://zirc.blog.hu/2011/10/31/magashegysegi_elmenyek

Ezek a helyek a térképen:

19-05-02_nagy-kukullo_33.png

19-05-02_nagy-kukullo_32.png

19-05-02_nagy-kukullo_34.png

Szólj hozzá! érdekesség túra zóna bakonyon túl élmények tapasztalatok/bt Tovább
Magashegységi élmények - az Ördög-tó a Hargitában Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Az elsietett túra: Treskac (1969 m) – Treskavica, Dinári-hegység, Bosznia-Hercegovina Az elsietett túra: Treskac (1969 m) – Treskavica, Dinári-hegység, Bosznia-Hercegovina
  • Amíg a halál el nem választ... Amíg a halál el nem választ...
  • Magashegységi élmények - a Nagy-Küküllő forrásának felfedezése Magashegységi élmények - a Nagy-Küküllő forrásának felfedezése
  • Heti cukiság: Misi mókus a Kékesen, Heti cukiság: Misi mókus a Kékesen,
  • Magashegységi élmények - az Alacsony-Tátra újrajárva, videóval Magashegységi élmények - az Alacsony-Tátra újrajárva, videóval

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Menü

  • Hírek
  •           Közélet
  •           Önkormányzati hírek
  •           Sport 
  •           Érdekesség
  • Vélemény
  • Programok
  •           Zircen
  •           Zirciek városon kívül
  •           Zirc környékén
  •           Beszámolók
  • TÚRA-ZÓNA
  •           Bakonyon innen
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  •           Bakonyon túl
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  • Múltidéző
  •           Hírmúzeum
  •           Arcképcsarnok
  • Zirci TV műsora
  • Videók
  • Turizmus
  •           Szállások
  •           Éttermek

Utolsó kommentek

  • Dr. Gúz Bende: A lanyomnak mondom, hogy a menyem is ertse. Allegoria cimu rovatunk kovetkezik. hvg.hu/itthon/2019... (2019.10.26. 17:27) Megkezdhetik munkájukat a 2019–2024-es ciklusban az újonnan megválasztott városvezetők
  • lilaköd: Ha valami úgy néz ki, mint egy kacsa, úgy úszik mint egy kacsa és úgy hápog mint, egy kacsa, akkor... (2019.10.12. 13:35) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • sörösló: Természetesen 2006 akart lenni. (2019.10.10. 17:23) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • sörösló: Pont ugyanott tartunk megint, csak most már vagdalkozunk is. A két említett dolognak semmi köze ah... (2019.10.10. 17:04) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • lilaköd: @sörösló: Ha egy ellenzéki választási gyűlést szétordibál a helyi narancsos pittbullsereg - ez tör... (2019.10.10. 11:05) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • Utolsó 20

Figyelmetekbe ajánljuk

ERRE a CÍMRE ÍRHATSZ NEKÜNK:

zircblog@gmail.com 

zircblog@freemail.hu

.

2018. augusztusában újra megjelent a Zirc és Vidéke közéleti lap

A címre kattintva olvashatjátok az eddig megjelent számokat

 .zivi.JPG

 

. .

Kommenteket a FACEBOOK regisztrációddal is írhatsz már !

- ha be vagy jelentkezve a Facebookodra, akkor a cikk alatt már írhatsz is!

.

facebook_logo_2.pngavatarzircinfokerek.jpg


 

vagy:

a cikkek alatt, a kommenteknél kattints a "Belépés Facebookkal" feliratra, és pár gombnyomással összekapcsolhatod magad a blogkommenteket kezelő indapassal! - ezzel a megoldással megadhatsz egy Nick nevet is magadnak.

Az összekapcsolás egyszeri alkalmat igényel.

Szólj hozzá!

 ---------------------------------------------------------
.

Szállások Zircen

szallasmad.png

 Nagyításhoz kattints a képekre!

..

 

 

.

Kedvcsináló

A TÚRA-ZÓNA oldalain tudatosan teszünk közzé különböző (kis- és nagyobbacska gyermek, kezdő és sportosabb amatőr, kényelmesebb és feszesebb tempót kedvelő) természetkedvelőknek és korosztályoknak szóló beszámolókat.

Néha ijesztőnek tűnik egy-egy túra a távolság, a magasság, az időjárás, egyéb megpróbáltatások miatt.

Ez azonban messze nem a profi teljesítménytúrázó szint.

Az itt leírt legnehezebb túránk is legfeljebb a gyakorlott, formában lévő amatőr szintje. Kezdheti valaki nulláról, és érezheti úgy, hogy Zirctől Vinyéig kiszállt a lábából az erő, de a következő alkalommal már könnyebben megy, és néhány alkalom után meglepve veszi észre, nem csak hogy jó erőben megtett húsz kilométert, egyszuszra felment a Zörög-tetőre, hanem még érzi is a teljesítmény örömét.

Arra bátorítunk tehát mindenkit, hogy

induljon neki!
 .

 

 
----------------------------------------------------------
.

 

TÚRA-ZÓNA rovatunk szerkesztője

a Lomnici-csúcson járt (2634m)

DSC04171.JPG

.

 

... és a Medve-szurdokon is, az Alpokban:

Nyolc fős csapatukból ketten tíz év alattiak, ketten hatvan környékiek - a társaság fele (mindhárom korosztályt képviselve) a csúcsra is feljutott. 

Medve-szurdok-túra_13-10-04 (15).JPG

-----------------------------------------------------------------------

.

 TÚRA-ZÓNÁHOZ kattints IDE. 

.

  .

Az önkormányzat és az Időkép által létrejött megállapodás alapján telepített, szerkesztőnk- Atyavilág - által üzemeltetett mérőállomás adatait láthatjátok.
A helyszín koordinátái:

N47,254972
E17,870057

terepszint 414 m

 

   

 

 
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.

. 

Tartalom címkék szerint

1% (13) 1 % (1) adomány (2) albérlet (1) álláshirdetés (66) állat (1) állatkínzás (2) általános iskola (2) apátság (2) arborétum (2) archív (258) autó (1) Bakonyalja Barátai Egyesület (1) Bakonyi Finnbarátok (1) bakonyon innen (198) bakonyon túl (126) bakonyvasút (6) bál (4) baleset (46) beszámoló (995) betyárképek (1) büfé (1) bulvár (7) Címkék (17) civil (11) cukrászda (2) diák (2) diákmunka (1) drog (2) egészség (7) egészségügy (69) egyesület (3) egyházak (107) eladó (2) elektronikus hulladék (1) életmentés (1) élmények tapasztalatok/bi (58) élmények tapasztalatok/bt (61) elveszett (1) emlékmű (1) Eplény (6) érdekesség (577) étkeztetés (2) étterem (4) Európai Mobilitási Hét (1) falfestés (2) fejlesztés (2) felhívás (999) fenyő (1) fenyőfa (1) Fidesz Zirc (1) film (1) fotó (3) fotó kiállítás (1) garázsvásár (1) gazdaság (11) geotúra (2) gólya (1) gomba (1) gyász (1) gyereknevelés (5) gyűjtés (1) hagyomány (7) hasznos oldalak/bi (11) hasznos oldalak/bt (9) hátraarc (18) hírmúzeum (30) hó (1) honvédség (1) horgászat (4) hulladék gyűjtés (13) húsvét (2) időjárás (1) ifjúság (3) III. Béla Gimnázium (3) invitel (2) irodalom (1) iskola (23) járási hírek (5) játék (7) jóga (1) jótékonyság (12) judo (3) karácsony (28) Karácsony 2018 (5) károk (1) kerékpár (6) kert (1) kézműves (2) kiállítás (5) kitüntetés (6) ki mit tud (1) kőbánya (19) kölyökidő (10) koncert (1) könyv (3) könyvbemutató (1) kórház (11) környezetvédelem (3) köszönet (4) közélet (1306) középiskola (2) közérdekű (1) közintézmények (120) közlekedés (66) kultúra (20) lakás (1) Let’s Colour (1) ló (1) lomtalanítás (9) március 15 (1) Mária Út egyesület (1) MÁV (3) megemlékezés (5) mezőgazdaság (1) Minority SafePack (1) mobilitás (2) MTM Bakonyi Természettudományi Múzeum (11) múltidéző (78) munka (2) múzeum (6) Múzeumok Éjszakája 2018 (2) Múzeumok Éjszakája 2019 (1) Múzeumok Őszi Fesztiválja 2018 (1) Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés (3) néptánc (1) nonprofit (7) Nyári tábor 2019 (1) nyelvoktatás (1) nyeremény (1) nyitvatartás múzeum (1) öko (1) oktatás (35) Önkéntes Területvédelmi Tartalékos (1) önkormányzati hírek (451) ösztöndíj (2) óvoda (5) pályázat (23) piac (4) politika (154) Porva (2) posta (1) program (2145) program zircen (1608) program zirciek máshol (168) program zirc környékén (551) reformáció (1) Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház (17) rendőrségi hírek (36) ruhaosztás (2) Segítő Kezek Háza (1) Segítő Kezek Zirc Alapítvány (1) sí (2) sör (3) sport (540) sportlövészet (1) szállás (1) Széchenyi (1) szemét (2) szolgáltatás (1) szomszédviszály (1) szórakozás (9) tábor (7) táborok (39) táborok 2012 (12) tájékoztatás (972) tánc (3) tanfolyam (7) tavasz (1) technika (1) településfejlesztés (1) természettudomány (33) természetvédelem (1) testvérváros (5) tudtad-e (17) túra bükk (1) túra zóna (378) turizmus (141) tűz (1) ünnep (10) útvonalak programok/bi (200) útvonalak programok/bt (99) választás (52) választás2014Zirc (3) választás2018 (40) választás2019 (4) vállalkozás (1) városkép (3) vásár (1) vasút (4) vélemény (297) véradás (9) verseny (2) videók (291) virág (1) vírus (3) víz (1) Vöröskereszt (7) Zirci Apátsági Manufaktúra (1) zirci arcképcsarnok (30) Zirci Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Karitász (2) Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ (6) Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központ (5) Zirci Országzászló Alapítvány (7) zirci tv műsora (298) Zirci Városi Vegyeskórus (1) zirc és vidéke (1) Zirc Városi Nyugdíjasklub (2) Zirc Városi Nyugdíjas Klub (1) zöldhulladék (7) Címkefelhő

Megosztások

Archívum

  • 2021 február (3)
  • 2021 január (6)
  • 2020 december (11)
  • 2020 november (11)
  • 2020 október (11)
  • 2020 szeptember (18)
  • 2020 augusztus (28)
  • 2020 július (15)
  • 2020 június (24)
  • 2020 május (16)
  • 2020 április (8)
  • Tovább...

Belépés

Lapozz bele!

Zirc Városi Önkormányzat Civil KoncepciójaZirc Város Közlekedésfejlesztési Koncepciója 2014.Zirc Város energetikai koncepciója Zirc Város Közművelődési Koncepciója 2012.

Olvasóink küldték

 

Játszótéri hógombócok Fotó: KOvacseszTER
 
 Szórólap az ablaktörlő alatt Fotó: Szalontay Szilvia
 Készül a tér (I.23.) 

Leesett az első hó (I.18)fotó: KOvacseszTER


Kiállítás a PEPE cukrászdábanfotó: KOvacseszTER

Naplementefotó: Koós Gábor

Őszfotó: KOvacseszTER


A fák is figyelnekFotó: Ákos


Net mindenkinek!- Ambrus Lívia vezetésévelFotó: Városi Könyvtár

Arborétumi kacsák
.
 
XIII. Bakonyi BetyárnapokIsten-Isten Fotó: Tourinform Zirc
.
 
Alapinfó a betérőknek
.
. 
Betyárnapi átváltozás Fotó: Apuci
.
. .
 Rákóczi tér - volt színpad, nincs színpad.
.
Zirc felett az ég...Szivárványfotó: Wittmann Csaba
.
.
Estefotó: Wittmann Csaba
.
.
A Gyöngyösbokréta és a zirci Égigérő Fa tagjai Bakonyi Betyárok és Csárdabéli szépasszonyok lettek fotó: malik.
.
Vasútállomás fotó: pm
.
.
Arattak a bakterháználfotó: vacsesz
.
.
AkliPiac
.
 
Zirc kelet felől fotó: Vacsesz

 

Zirci információk és vélemények - A cikkeket, programokat a zircblog@freemail.hu címre fogadjuk
süti beállítások módosítása
Dashboard