Az olvasottság nem publikus.

ZIRCINFO

Horganyzott zöldhatár - 1. rész: A "Kerítés"

Horganyzott zöldhatár - 1. rész: A "Kerítés"

2015. szeptember 09. Szerkesztő: Atyavilág

E sorok szerzője több mint 50 kilométert gyalogtúrázott a magyar-szerb határ környékén az elmúlt napokban Kübekháza és Mórahalom között, mert egyrészt érdekes turisztikai látnivalók akadnak ott, másrészt úgy gondolta, hogy talán történelmi eseményeknek lehet tanúja. A meglátogatott turisztikai látnivalók időtállóak, a határon és a közelében most zajló történelmi súlyú események viszont hasonlóak egy nagy tiszai árvízhez: mire a sajtó közzé teszi, hogy valahol sikerült megfogni egy buzgárt, addigra néhány kilométerrel lejjebb már átszakadt a gát.

A most következő, néhány napon keresztül megjelenő sorozat csak pillanatfelvételeket rögzít, nem oknyomozó, tényfeltáró újságírás. A téma súlya és aktualitása miatt a szerző - szokásától és az újságírói gyakorlattól eltérően - egyes szám első személyben szól, amiért az olvasók szíves elnézését kéri.

Előzmény: 0. rész: Bevezető

A túra során – mind minden túrán – csak mobiltelefont használtam fényképezésre. A felkeresett helyszínek sorrendjében készült képekből először az általam történelminek tartott eseményekhez és helyszínekhez kapcsolódó tapasztalatokat és képeket osztom meg, és a sorozat végére maradnak a tisztán turisztikai témák.

A határhelyzet

A könnyebb azonosíthatóság kedvéért a bejárt határszakaszt három részre osztom (lásd a térképet az előző részben):

  • A keleti szakasz: a Hármashatártól a Tiszáig tartó szakasz (Kübekháza, Szeged (Szőreg), Újszentiván és Tiszasziget közigazgatási területe). Ezt a szakaszt a tiszaszigeti határátkelő szakítja meg.

  • A röszkei szakasz: a Gyálai-Holt-Tiszától az M5/5-ös út határátkelőig tartó szakasz Röszke közigazgatási területe). Ezt a Szeged-Szabadka vasútvonal szakítja meg.

  • A mórahalmi szakasz: Az M5 autópálya/5-ös út határátkelőtől a Vereskereszt-Madarásztói főcsatornáig terjedő szakasz (Röszke és Mórahalom közigazgatási területe; itt fordultam le a határról).

A műszaki megoldás

A sajtóban egyszerűen „kerítés”-nek nevezett műszaki határzárról (ideiglenes biztonsági határzárról) már a kormányzati döntést megelőzően több változat látott napvilágot. A döntés maga is csak arról szól, hogy lesz egy négy méteres kerítés. Arról is több adatot hallhattunk, hogy milyen távolságban húzódik majd a határral párhuzamosan. Amikor azután kiderült, mekkora feladatot jelent, és egyáltalán mikorra lehet készen, a politikusok rájöhettek, hogy gyorsabb megoldásra van szükség. Ekkor jött az ötlet egy ideiglenes, ám gyorsan telepíthető kerítés építéséről. Ennek határidejéül a miniszterelnök augusztus végét jelölte meg. A jelenlegi tudomásunk szerint erről a gyorskerítésről hivatalos kormányzati döntési dokumentum nem került nyilvánosságra.

Így tehát most két kerítésünk is van. Az egyértelmű azonosításhoz az ideiglenes kerítésre, amely az információk szerint a magyar-szerb határ teljes hosszán elkészült augusztus végéig, a hivatalos megnevezést használom: „gyorstelepítésű drótakadály”, vagyis gyoda; az épülőfélben lévő, az eredeti kormánydöntés szerinti végleges kerítésre a „magaskerítés” kifejezést. A kettő együtt alkotja a „Kerítés”-t.

A Kerítéssel kapcsolatban gyakorlatilag minden információ napvilágot látott már a hazai és a nemzetközi sajtóban; de a határ szerb oldaláról közvetlenül (akár a határkövön ülve) megszemlélhető, a magyar oldalról meg is tapogatható, vagy ha valaki nem akarja kitenni magát a rendőri ellenőrzésnek, egy határközeli házból, fóliasátorból, vagy a kukoricásból közelről szemügyre vehető. (Ez azonban csak a ma érvényes jogi helyzet. A „Magyarország államhatárának hatékonyabb védelmével és a tömeges bevándorlás kezelésével” összefüggő jövő heti parlamenti döntések után a határ 60 m-es sávja tranzitzóna lehet, Magyarország felől kerítéssel zárva, Szerbia felől nyitva, vagyis lehet, hogy „civilek” a kerítéshez már nem, vagy nem mindenütt juthatnak oda.)

Ennek ellenére csak annyi információt osztok meg az olvasóval, amennyi a helyzet jobb megértéséhez szükséges. A fényképek magyar területről készültek, a határt nem kellett átlépnem.

horganyzott_harmashatar_feliratos_800.jpg

A Kerítés keleti végpontja a magyar-román-szerb hármashatár Kübekházánál.

horganyzott_1resz_2.jpg

A magyar-román határ mellett állok és nyugat felé nézek, tőlem balra egy határkő. A kép közepén a hármashatár oszlopát látjuk. Közvetlenül jobbra mellette kezdődik a Kerítés, és folytatódik tovább nyugat felé. Kissé távolabb jobbra egy fedett pihenőhely a magyar oldalon. Balra a háttérben egy őrtorony szerb területen (ilyet a határ más szakaszai mentén is láthatunk). A műholdfelvételen bejelölt fehér sátor balra beljebb áll, erről a képről lemaradt.

horganyzott_1resz_1.jpg

Ez a kép a Kerítés keresztmetszetét mutatja, amely kisebb eltérésekkel (lásd később) jellemző a teljes bejárt határszakaszra. 

A gyoda a tényleges (határkövekkel jelzett) határvonaltól kb. 3 m-rel beljebb húzódik. Ez földbe vert, tetején Y alakú betonvas szálakra felfűzött négy (egyes szakaszokon csak három) NATO horganyzott pengés huzaltekercs. A gyoda vonalától kb. 1 m-rel beljebb húzódik a magaskerítés. Ez földbe vert horganyzott kerítésoszlopokra feszített kerítés drótfonat, három vezérdróthoz (felül-középen-alul) rögzítve. A magaskerítés külső lábánál egy újabb pengés huzaltekercs, majd a kerítésoszlopok tetején kifelé hajló tartókon egy újabb pengés huzaltekercs. A teljes magasság kb. 3,5-4 m lehet.

A gyoda és a magaskerítés között hosszirányban gyalogosan nem lehet elmenni sérülés nélkül.

horganyzott_1resz_3.jpg

A magaskerítésre meghatározott távolságonként kétfajta három nyelvű, kintről olvasható tájékoztató és figyelmeztető tábla van rögzítve. Az egyik tábla arra figyelmeztet, hogy a Kerítés megrongálása bűncselekmény, a másik a legközelebbi határátkelőhely, ez esetben tiszaszigeti határátkelőhely felé mutat.

horganyzott_1resz_4.jpg

horganyzott_1resz_5.jpg

A Kerítésen meghatározott távolságonként gyalogoskapuk nyílnak. Ezeken lehet kijutni a határvonal és a gyoda közötti, természetesen még magyar felségterületre. Nem szabad elfelejteni, hogy a határ vonalát és környékét karban kell tartani, de azt sem, hogy a határ illegális átlépése esetén a Szerbia felől érkező személy már magyar területen van, még akkor is, ha egyelőre a Kerítés külső oldalán. Hogy egy ilyen helyzettel mit kezd majd a Kerítés belső oldalán őrjáratozó rendőr, egyelőre kérdés, de a kapuk létesítése logikus.

horganyzott_1resz_6.jpg

horganyzott_1resz_7.jpg

Már az építésről hozott kormánydöntés után kiderült, hogy a Kerítés megvalósítása természetvédelmi érdekeket sért (mint ahogy egy sor más, az ilyen típusú létesítmények engedélyezéséről szóló jogszabályt is). A természet azonban nem hagyja magát: megjelentek az első alagutak és átbújók a magaskerítés alatt.

horganyzott_1resz_8.jpg

A magaskerítés egyes szakaszain hiányzik a kerítésláb pengés huzalja. Itt a magaskerítés közelebb van a gyodához, tehát itt sem lehet a kettő között sérülés nélkül átmenni. Az egyik ellenőrzésnél rákérdeztem, mi ennek az indoka. A válasz lényege az volt, hogy egyszer ilyen parancsot kapnak, máskor olyat. Műszaki vagy terepi körülmények nem látszottak indokolni.

horganyzott_1resz_10.jpg

Egy-két helyen a magaskerítésbe szélesebb, autóval is járható kaput építettek, a gyodában maradt a kisajtó.

horganyzott_1resz_11.jpg

Az ember azt gondolná, hogy az országhatárok valami szép, egyenes, hosszú vonalak. Itt egy példa rá a sok közül, hogy ez koránt sincs így: néha csak néhány, vagy néhány tíz méteres ki-be ugrások vannak benne. Hogy ennek itt mi lehetett az indoka, fogalmam sincs. Illetve, van: a trianoni határmegállapító bizottság ceruzája itt megbicsaklott.

horganyzott_1resz_12.jpg

A keleti határszakasz döntő részén már kész a magaskerítés, egyes szakaszain zajlanak még befejező munkák (főként felső pengés huzal felszerelése). A munkát döntően katonák végezték (vasárnap is dolgozva), néhány közmunkást lehetett még látni. A keleti szakasz rövidebb részén még csak a gyoda áll (ez a kép ott készült), amely azonban kiegészül egy kinézete alapján optikai (elektronikus?) védelemmel.

Az volt a benyomásom, hogy a keleti szakasz (Hármashatár-Tisza) végzett kerítéstelepítés összességében gondosabb munka, mint a látott másik két szakasz. Mintha egy megtervezett programot hirtelen felgyorsítottak volna, amikor a szorító határidők miatt minőségi kompromisszumokat kell kötni.

 horganyzott_1resz_33.jpg

A gyoda a határátkelőknél az átkelőhelyeket körbe vevő kerítésekbe köt be. Ez a tiszaszigeti határátkelő.

horganyzott_1resz_14.jpg

horganyzott_1resz_20.jpg

A röszkei szakaszon több csapatban folyik a magaskerítés építése. A gyoda itt jellemzően csak három tekercs magasságú (erre is rákérdeztem, de nem tudták megmondani, miért nem négy, mint a keleti szakasz nagy részén; talán a sorozatos áttörési kísérletek miatt nem fejezték be a gyodát, inkább a magaskerítésre összpontosítanak). A cölöpverő gépeket büntetésvégrehajtási őrök felügyelete mellett rabok kezelik.

A Szeged-Szabadka vasútvonalnál megszakad a gyoda, itt egyelőre semmilyen fizikai zár nincs. Jelenleg folynak az egyeztetések egy állítólagos vasúti kapu építéséről.

horganyzott_1resz_34.jpg

Az M5-ös autópálya röszkei határátkelőhelye.

Az általam bejárt mórahalmi szakaszon (az M5/5-ös határátkelő és a Vereskereszt-Madarásztói főcsatorna között, továbbá, amíg nyugat felé el tudtam látni) a magaskerítés végig áll, itt ugyancsak katonák végzik a befejező munkákat. Mind a röszkei, mind a mórahalmi szakaszon fel lehet fedezni a felületesebb kivitelezés tipikus jeleit a keleti szakaszhoz képest.

Mitől véd meg a Kerítés?

Amikor ismertté váltak a tervezett kerítés műszaki adatai, számos szakember figyelmeztetett, hogy ez késleltetheti, de meg nem fogja akadályozni az országba ezen az úton bejutni kívánókat.

A túra során drámai különbséget találtam a keleti szakasz és a másik két szakasz között. A Hármashatár-Tisza között egyetlen helyet sem láttam, amely akár a gyoda, akár a magaskerítés fizikai leküzdésének nyomát viselte volna (vagy ha volt ilyen, akkor ügyesen helyreállították).

Amit azonban a röszkei és a mórahalmi szakaszon láttam, az a korábbi sajtófotók ismeretében is sokkoló volt.

horganyzott_1resz_13.jpg

Itt indul a gyoda a Gyálai-Holt-Tiszától Röszke alatt. Rögtön a part menti bokroknál legyűrt pengés huzal, fennakadt vagy ráfektetett, szétszórt ruhadarabok. És innentől kezdve gyakorlatilag az egész szakaszon szinte száz méterenként újabb és újabb áttörési helyek.

horganyzott_1resz_16.jpg

horganyzott_1resz_18.jpg

Ezen a szakaszon a határ egy széles, bokrokkal, fákkal, náddal sűrűn benőtt vizesárokban halad. A gyoda ennek a magyarországi partján húzódik. A túlsó part már Szerbia, látjuk ott sétálni, gyalogolni az alkalmas áttörési helyet keresőket. A képen szereplő áttörési hely egy, az árkon keresztül vezető egykori kocsiút nyomvonalában van, itt nem kellett az árok – most egyébként száraz – fenekére leereszkedni, majd felkapaszkodni a magyar oldalon. A pengés huzalon hálózsák, hátizsák, ruhadarabok.

horganyzott_1resz_17.jpg

Az áttörés sikeres volt, a nyomokból ítélve a menekültek a felesleges holmit eldobálva az áttörési hellyel szemben rögtön bevették magukat a kukoricásba.

horganyzott_1resz_19.jpg

horganyzott_1resz_24.jpg

horganyzott_1resz_25.jpg

Ezt az áttörési helyet a gyodán még nem volt idő újra lezárni.

horganyzott_1resz_22.jpg

A szabadkai vasútvonalon augusztus eleje óta nincs határforgalom. A gyoda az egyik oldalon megszakad, a mások oldalon újra kezdődik. A síneken ülők és a háttérben (nehezen kivehető) közeledő csoport Szerbia felől jön a határ felé. Itt nincs kockázata az átjutásnak, mivel éppen nincs itt senki, aki megállítaná őket.

horganyzott_1resz_21.jpg

Ők (a távolban) már átjöttek és gyalogolnak tovább a sínek mentén Röszke felé.

horganyzott_1resz_26.jpg

A mórahalmi szakaszon (ahol a magaskerítés is áll már) kevesebb az áttörési hely, hiszen itt nem elég csak átmászni vagy átbújni a gyodán, a magaskerítést is le kell küzdeni. Úgy tűnik, hogy ahol átvágják a magaskerítést, ott a gyodát egyelőre nem is állítják helyre, csak a drótfonatot zárják el ideiglenesen pengés huzallal.

horganyzott_1resz_27.jpg

horganyzott_1resz_28.jpg

horganyzott_1resz_30.jpg

horganyzott_1resz_31.jpg

horganyzott_1resz_29.jpg

Ez egy próbálkozás a magaskerítés átmászására. Itt még hiányzik a felső pengés huzalsor. A ruhadarab a sérüléstől óvhatta gazdáját.

horganyzott_1resz_32.jpg

Hogy éreztessük az ilyen helyzetek tragédiáját: egy melltartó és egy óra fennakadva az áttörés helyszínén. Nincs persze kizárva, hogy ezeket az áttörést ideiglenesen kijavítók aggatták fel a kerítésre, de az áttöréseknél a pengéken fennakadt, és az áttörések környékén elszórt ruhaneműkből és más használati tárgyakból nem az a következtetés vonható le, hogy mindenki sérülések nélkül jut át és örömükben dobálnák szét a dolgaikat (ezekről még külön lesz szó). Ennél az áttörésnél egy rendőr őrzött két férfit és egy földön összegömbölyödve fekvő idősebb nőt, nyilván a menekülttáborba szállításra vártak.

 Ezt gondolom róla

Amikor először hallottam a sajtóból a Kerítés ötletéről, egészen elborzadtam. Volt szerencsém Nyugat-Németországban tartózkodni 1989. szeptember 11-én, amikor Magyarország megnyitotta a határát az NDK-menekültek előtt; kézzelfoghatóan éltem meg a nyugatnémetek eufóriáját és a tévén keresztül az endékások ujjongását és könnyeit. Pontosan tudtam, mit éreznek, miután nem egészen húsz évvel azelőtt éveken keresztül éltem közöttük, tudtam, mekkora a szabadságvágyuk. És olyan szerencsém is volt, hogy nem egészen két hónappal később, 1989. november 9-én is ott éltem meg a Berlini Fal leomlását, jóllehet két héttel azelőtt Nyugat-Berlinben, a Fal alatt állva azt gondoltam, hogy ez még ezer évig így marad.

Pályám elején idegenvezetőként dolgoztam az egykori Expressz Ifjúsági és Diák Utazási Irodánál. Többször vittem csoportot a Weimar melletti egykori buchenwaldi koncentrációs táborba. Az ott látottak, a második világháborúról és a náci időkről szóló olvasmányaim beleégtek a szemembe. Amikor most a napsütésben szépen csillogó, vadonatúj magaskerítés mellett tapostam az alföldi homokot az alföldi magányban, úgy éreztem magam, mint egy egykori náci táborőr, aki a KZ kerítése mentén járkálva szemléli a kerítés túloldalán raboskodó szerencsétlenek szenvedését.

Ugyanakkor azt is látom, hogy a kerítésépítésből a kormány már nem tud kifarolni. A bevándorlók elleni hangulatkeltést szolgáló plakátkampánnyal, a taktikázgatásokkal eljátszották azt az időt, ami még a menekültek számának ilyen megugrása előtt rendelkezésre állt volna az ide érkezők fogadásának, regisztrálásának, ellátásának, utaztatásának megszervezésére, a hatóságok megerősítésére, a menekültútvonalba eső országokkal közös eljárásrend kidolgozására. Most úgy járt a kormány, mint a fiú, amelyik farkast kiáltott. Cselekvési szabadsága szinte nulla, az eseményeket csak követni tudja, sorra adja ki az ellenmondó utasításokat és nyilatkozatokat, miközben szinte az egész világot maga ellen fordította. A kerítés tehát lehet egy még valamennyire hasznos eszköz a „népvándorlás” átmeneti lefékezésére, jobb esetben az érkezők becsatornázására a hivatalos fogadóhelyekre. Arról azonban a látottak alapján nincs illúzióm: ha egyszer egy felbőszült tömeg megindul, akkor sem a kerítés, sem az innenső oldalon felsorakozott rendőrség vagy katonaság nem állítja meg.

Következik: 2. rész: A "migráncsok"

Szöveg és képek: KoósG

1 komment politika beszámoló program zirciek máshol túra zóna bakonyon túl élmények tapasztalatok/bt Tovább
Horganyzott zöldhatár - 1. rész: A "Kerítés" Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Magashegységi élmények - az Alacsony-Tátra újrajárva, videóval Magashegységi élmények - az Alacsony-Tátra újrajárva, videóval
  • Az elsietett túra: Treskac (1969 m) – Treskavica, Dinári-hegység, Bosznia-Hercegovina Az elsietett túra: Treskac (1969 m) – Treskavica, Dinári-hegység, Bosznia-Hercegovina
  • Amíg a halál el nem választ... Amíg a halál el nem választ...
  • Magashegységi élmények - az Ördög-tó a Hargitában Magashegységi élmények - az Ördög-tó a Hargitában
  • Magashegységi élmények - a Nagy-Küküllő forrásának felfedezése Magashegységi élmények - a Nagy-Küküllő forrásának felfedezése

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Atyavilág 2015.10.20. 18:54:09

18+: Erős idegzetű olvasóinknak megmutatjuk a kerítés legvéresebb áldozatait

www.facebook.com/janos.horvath.5249349
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:

Keresés

Menü

  • Hírek
  •           Közélet
  •           Önkormányzati hírek
  •           Sport 
  •           Érdekesség
  • Vélemény
  • Programok
  •           Zircen
  •           Zirciek városon kívül
  •           Zirc környékén
  •           Beszámolók
  • TÚRA-ZÓNA
  •           Bakonyon innen
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  •           Bakonyon túl
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  • Múltidéző
  •           Hírmúzeum
  •           Arcképcsarnok
  • Zirci TV műsora
  • Videók
  • Turizmus
  •           Szállások
  •           Éttermek

Utolsó kommentek

  • Dr. Gúz Bende: A lanyomnak mondom, hogy a menyem is ertse. Allegoria cimu rovatunk kovetkezik. hvg.hu/itthon/2019... (2019.10.26. 17:27) Megkezdhetik munkájukat a 2019–2024-es ciklusban az újonnan megválasztott városvezetők
  • lilaköd: Ha valami úgy néz ki, mint egy kacsa, úgy úszik mint egy kacsa és úgy hápog mint, egy kacsa, akkor... (2019.10.12. 13:35) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • sörösló: Természetesen 2006 akart lenni. (2019.10.10. 17:23) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • sörösló: Pont ugyanott tartunk megint, csak most már vagdalkozunk is. A két említett dolognak semmi köze ah... (2019.10.10. 17:04) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • lilaköd: @sörösló: Ha egy ellenzéki választási gyűlést szétordibál a helyi narancsos pittbullsereg - ez tör... (2019.10.10. 11:05) Nyílt fórumot tartott Virth Csaba polgármester-jelölt
  • Utolsó 20

Figyelmetekbe ajánljuk

ERRE a CÍMRE ÍRHATSZ NEKÜNK:

zircblog@gmail.com 

zircblog@freemail.hu

.

2018. augusztusában újra megjelent a Zirc és Vidéke közéleti lap

A címre kattintva olvashatjátok az eddig megjelent számokat

 .zivi.JPG

 

. .

Kommenteket a FACEBOOK regisztrációddal is írhatsz már !

- ha be vagy jelentkezve a Facebookodra, akkor a cikk alatt már írhatsz is!

.

facebook_logo_2.pngavatarzircinfokerek.jpg


 

vagy:

a cikkek alatt, a kommenteknél kattints a "Belépés Facebookkal" feliratra, és pár gombnyomással összekapcsolhatod magad a blogkommenteket kezelő indapassal! - ezzel a megoldással megadhatsz egy Nick nevet is magadnak.

Az összekapcsolás egyszeri alkalmat igényel.

Szólj hozzá!

 ---------------------------------------------------------
.

Szállások Zircen

szallasmad.png

 Nagyításhoz kattints a képekre!

..

 

 

.

Kedvcsináló

A TÚRA-ZÓNA oldalain tudatosan teszünk közzé különböző (kis- és nagyobbacska gyermek, kezdő és sportosabb amatőr, kényelmesebb és feszesebb tempót kedvelő) természetkedvelőknek és korosztályoknak szóló beszámolókat.

Néha ijesztőnek tűnik egy-egy túra a távolság, a magasság, az időjárás, egyéb megpróbáltatások miatt.

Ez azonban messze nem a profi teljesítménytúrázó szint.

Az itt leírt legnehezebb túránk is legfeljebb a gyakorlott, formában lévő amatőr szintje. Kezdheti valaki nulláról, és érezheti úgy, hogy Zirctől Vinyéig kiszállt a lábából az erő, de a következő alkalommal már könnyebben megy, és néhány alkalom után meglepve veszi észre, nem csak hogy jó erőben megtett húsz kilométert, egyszuszra felment a Zörög-tetőre, hanem még érzi is a teljesítmény örömét.

Arra bátorítunk tehát mindenkit, hogy

induljon neki!
 .

 

 
----------------------------------------------------------
.

 

TÚRA-ZÓNA rovatunk szerkesztője

a Lomnici-csúcson járt (2634m)

DSC04171.JPG

.

 

... és a Medve-szurdokon is, az Alpokban:

Nyolc fős csapatukból ketten tíz év alattiak, ketten hatvan környékiek - a társaság fele (mindhárom korosztályt képviselve) a csúcsra is feljutott. 

Medve-szurdok-túra_13-10-04 (15).JPG

-----------------------------------------------------------------------

.

 TÚRA-ZÓNÁHOZ kattints IDE. 

.

  .

Az önkormányzat és az Időkép által létrejött megállapodás alapján telepített, szerkesztőnk- Atyavilág - által üzemeltetett mérőállomás adatait láthatjátok.
A helyszín koordinátái:

N47,254972
E17,870057

terepszint 414 m

 

   

 

 
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.

. 

Tartalom címkék szerint

1% (13) 1 % (1) adomány (2) albérlet (1) álláshirdetés (66) állat (1) állatkínzás (2) általános iskola (2) apátság (2) arborétum (2) archív (258) autó (1) Bakonyalja Barátai Egyesület (1) Bakonyi Finnbarátok (1) bakonyon innen (198) bakonyon túl (126) bakonyvasút (6) bál (4) baleset (46) beszámoló (995) betyárképek (1) büfé (1) bulvár (7) Címkék (17) civil (11) cukrászda (2) diák (2) diákmunka (1) drog (2) egészség (7) egészségügy (69) egyesület (3) egyházak (107) eladó (2) elektronikus hulladék (1) életmentés (1) élmények tapasztalatok/bi (58) élmények tapasztalatok/bt (61) elveszett (1) emlékmű (1) Eplény (6) érdekesség (577) étkeztetés (2) étterem (4) Európai Mobilitási Hét (1) falfestés (2) fejlesztés (2) felhívás (999) fenyő (1) fenyőfa (1) Fidesz Zirc (1) film (1) fotó (3) fotó kiállítás (1) garázsvásár (1) gazdaság (11) geotúra (2) gólya (1) gomba (1) gyász (1) gyereknevelés (5) gyűjtés (1) hagyomány (7) hasznos oldalak/bi (11) hasznos oldalak/bt (9) hátraarc (18) hírmúzeum (30) hó (1) honvédség (1) horgászat (4) hulladék gyűjtés (13) húsvét (2) időjárás (1) ifjúság (3) III. Béla Gimnázium (3) invitel (2) irodalom (1) iskola (23) járási hírek (5) játék (7) jóga (1) jótékonyság (12) judo (3) karácsony (28) Karácsony 2018 (5) károk (1) kerékpár (6) kert (1) kézműves (2) kiállítás (5) kitüntetés (6) ki mit tud (1) kőbánya (19) kölyökidő (10) koncert (1) könyv (3) könyvbemutató (1) kórház (11) környezetvédelem (3) köszönet (4) közélet (1306) középiskola (2) közérdekű (1) közintézmények (120) közlekedés (66) kultúra (20) lakás (1) Let’s Colour (1) ló (1) lomtalanítás (9) március 15 (1) Mária Út egyesület (1) MÁV (3) megemlékezés (5) mezőgazdaság (1) Minority SafePack (1) mobilitás (2) MTM Bakonyi Természettudományi Múzeum (11) múltidéző (78) munka (2) múzeum (6) Múzeumok Éjszakája 2018 (2) Múzeumok Éjszakája 2019 (1) Múzeumok Őszi Fesztiválja 2018 (1) Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés (3) néptánc (1) nonprofit (7) Nyári tábor 2019 (1) nyelvoktatás (1) nyeremény (1) nyitvatartás múzeum (1) öko (1) oktatás (35) Önkéntes Területvédelmi Tartalékos (1) önkormányzati hírek (451) ösztöndíj (2) óvoda (5) pályázat (23) piac (4) politika (154) Porva (2) posta (1) program (2145) program zircen (1608) program zirciek máshol (168) program zirc környékén (551) reformáció (1) Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház (17) rendőrségi hírek (36) ruhaosztás (2) Segítő Kezek Háza (1) Segítő Kezek Zirc Alapítvány (1) sí (2) sör (3) sport (540) sportlövészet (1) szállás (1) Széchenyi (1) szemét (2) szolgáltatás (1) szomszédviszály (1) szórakozás (9) tábor (7) táborok (39) táborok 2012 (12) tájékoztatás (972) tánc (3) tanfolyam (7) tavasz (1) technika (1) településfejlesztés (1) természettudomány (33) természetvédelem (1) testvérváros (5) tudtad-e (17) túra bükk (1) túra zóna (378) turizmus (141) tűz (1) ünnep (10) útvonalak programok/bi (200) útvonalak programok/bt (99) választás (52) választás2014Zirc (3) választás2018 (40) választás2019 (4) vállalkozás (1) városkép (3) vásár (1) vasút (4) vélemény (297) véradás (9) verseny (2) videók (291) virág (1) vírus (3) víz (1) Vöröskereszt (7) Zirci Apátsági Manufaktúra (1) zirci arcképcsarnok (30) Zirci Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Karitász (2) Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ (6) Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központ (5) Zirci Országzászló Alapítvány (7) zirci tv műsora (298) Zirci Városi Vegyeskórus (1) zirc és vidéke (1) Zirc Városi Nyugdíjasklub (2) Zirc Városi Nyugdíjas Klub (1) zöldhulladék (7) Címkefelhő

Megosztások

Archívum

  • 2021 február (3)
  • 2021 január (6)
  • 2020 december (11)
  • 2020 november (11)
  • 2020 október (11)
  • 2020 szeptember (18)
  • 2020 augusztus (28)
  • 2020 július (15)
  • 2020 június (24)
  • 2020 május (16)
  • 2020 április (8)
  • Tovább...

Belépés

Lapozz bele!

Zirc Városi Önkormányzat Civil KoncepciójaZirc Város Közlekedésfejlesztési Koncepciója 2014.Zirc Város energetikai koncepciója Zirc Város Közművelődési Koncepciója 2012.

Olvasóink küldték

 

Játszótéri hógombócok Fotó: KOvacseszTER
 
 Szórólap az ablaktörlő alatt Fotó: Szalontay Szilvia
 Készül a tér (I.23.) 

Leesett az első hó (I.18)fotó: KOvacseszTER


Kiállítás a PEPE cukrászdábanfotó: KOvacseszTER

Naplementefotó: Koós Gábor

Őszfotó: KOvacseszTER


A fák is figyelnekFotó: Ákos


Net mindenkinek!- Ambrus Lívia vezetésévelFotó: Városi Könyvtár

Arborétumi kacsák
.
 
XIII. Bakonyi BetyárnapokIsten-Isten Fotó: Tourinform Zirc
.
 
Alapinfó a betérőknek
.
. 
Betyárnapi átváltozás Fotó: Apuci
.
. .
 Rákóczi tér - volt színpad, nincs színpad.
.
Zirc felett az ég...Szivárványfotó: Wittmann Csaba
.
.
Estefotó: Wittmann Csaba
.
.
A Gyöngyösbokréta és a zirci Égigérő Fa tagjai Bakonyi Betyárok és Csárdabéli szépasszonyok lettek fotó: malik.
.
Vasútállomás fotó: pm
.
.
Arattak a bakterháználfotó: vacsesz
.
.
AkliPiac
.
 
Zirc kelet felől fotó: Vacsesz

 

Zirci információk és vélemények - A cikkeket, programokat a zircblog@freemail.hu címre fogadjuk
süti beállítások módosítása
Dashboard