Az olvasottság nem publikus.

ZIRCINFO

Hírmúzeum 2012. év 9-10. hetére

Hírmúzeum 2012. év 9-10. hetére

2012. március 05. Szerkesztő: muemlekkonyvtar

Két újság, egy eset. Történt pedig, hogy a rátótiakon újra köszörülhette a nyelvét a zirci publikum. Ugyanaz a vidám história, mégis különbség van a Bakonyi Híradó és a Zirc és Vidéke beszámolója között. Gallyazás a telefonpóznák miatt 1932-ben (Atyavilágnak grátisz), moziműsor 1937-ből, a bányászházak helyének kijelölése, mind-mind a régi hétköznapokról tudósítanak. Az illusztrációkat is a korabeli hirdetésekből szemezgettem.

 

 Hirdetés a Bakonyi Híradóban 1911-ből


 Tovább ►

     100 éve


A rátóti történet.
 
Vettek a rátótíak három darab sertés tenyész apaállatot. Hivatalos elnevezést használunk, mert mult számunkon egy olvasónk megbotránkozott, s azt mondta leány kezébe nem lehet adni, mert az volt benne, van hely hol a szerelmet pénzért árulják. Ezeket a sertés tenyész apaállatokat Zirczen keresztül hajtották elfáradtak, mindnyájan betértek a nagyvendéglőbe, velök volt egy fuvaros és a mezőbiró is, persze azok kocsin kisérték a disznókat. Egy kicsit a vendéglős jó borától be is pityizáltak; egyet feltettek magok mellé mert az nagyon elfáradt, és igy lettek hárman. Haza ér a kocsis, de csak egyedül. A sertés tenyész apaállat elveszett még Zirczen, a mezőbiró meg Eplényben. Se biró, se disznó. Rögtön összeült a kupaktanács is azon este, ebből óriási országra szóló skandalum lesz falujokra, ugyis sokat reá fognak, hogy keresztbe vitték az erdőn a létrát, hogy felhuzták a toronyba a borjut, hogy a templomot odább tolták, agyonverték a ketyegő fenét stb. De hát ezért már nem haragusznak, csak akkor gurulnak dühbe, ha valaki megkérdezi tőlük, melyik kutba nézett a róka. Pedig hát már ez a kérdés is megvan oldva.


Egyszer a zirczi festő piktoros ruhával éjszaka véletlenül beleesett ott egy kutba. Reggelre a kut mindenféle szint játszott. Az ugyan kimászott belöle, de a nyoma ott maradt.
Összecsödülnek a falubeliek, hogy mi történt, arra ment egy zirczi gazda Wittman volt, hogy az öreg Lőrinc vagy az ifju Lőrinc, a Nándor vagy a Ferenc, a József vagy a notári nem tudjuk. Meg állt ott a nagy csödületre. Megértette a dolgot s azt mondta, ez az a kut a melyikbe bele nézett a róka. Fel is ugrott nyomban a kocsira. A kupaktanács aztán elhatározta, hogy a dolog ki ne tudódjék, azonnal el kell indulni, s addig vissza ne jöjjenek amig meg nem találják, a birót is meg a disznót is.
A birót megtalálták az uton, de a disznót Zirczen már bezárták egy ólba. Egy rátótról származott zirczi gazdától megtudták hol van, s hogy a dolog ki ne tudódjék, még azon éjjel ellopták a saját disznajukat.
De hát meg lett, nem ugy, mint a napokban a porvai korcsmáros bora, kinek mire haza ért, üres lett a hordója. Az aztán azt már nem találta meg.
 
Bakonyi Híradó 1912. évi március 4-i számából  
 

Eltűnt tenyész sertéskan. Gyulafirátót szomszédos község elöljárósága elhatározta, hogy a sertésfalka állományának emelése céljából három darab tenyész sertéskant vásárol Kisbéren, az állami gazdaságnál. Vettek három darab sertéskant és azonnal el is hajtották. Utjuk Zircz felé hozta őket, az egyik olyannyira kimerült a hosszu út fáradalmai alatt, hogy a sertéseket be kellet terelniük a Masszi-féle vendéglőbe pihentetés végett. Itt a sertéseket megetették, maguk is ettek és borozgattak.
 
 
Azonban a fáradt sertést nemtudták a pihentetés után sem elhajtani, így csak kettőt hajtottak el, míg az út gyötrelmeinek hatása alatt lecsigázott kant itt hagyták, Zirczen. Másnap kocsin jöttek érte. Most is, miként az előtte való nap, az elöljárók elborozgattak és azután, mint akik jól végezték dolgukat, derüs hangulatban elindultak haza felé. Az eplényi, útszéli csárdánál megálltak és akkor veszik észre – indokolt bámulatokra, hogy a sertés nincs a ketrecben. Bizonyára kiugrott a katrocból – mondogatták. Utána kellett menniük. Visszaindultak tehát az elveszettnek hitt sertés keresésére. Az uton semmi nyomra nem akadtak. Míg ismét visszaértek a Masszi-féle vendéglőbe. Itt aztán kipattant a valóság a – sertéskant fel sem tették a kocsira.
 

Zircz és Vidéke 1912. évi március 8-i számának Hírek rovatából

 

80 éve


Telefon vezetékek melletti fák galyazása. Közérdeküségre tekintettel közöljük a zirci járás főszolgabirájának 691/1932. sz. rendeletét, amelyben az összes érdekelt ház- és telektulajdonosokat felhivja, hogy a tulajdonukat vagy bérletüket alkotó házak, földek stb. mellett levő s ugyancsak tulajdonukat képező élőfákat, ültetvényeket, sövényeket stb. – amelyek a távirda és távbeszélő vezetékek közelében vannak, – a 37.721/1878. B. M. sz. rendeletnek megfelelően galyaztassák le. Ha a vonaljavitási munkálatok megkezdéséig ez nem történne meg, ugy a postaigazgatóság épitési osztálya azt saját munkásaival fogja elvégeztetni, de a szakavatatlan munkások okozta kárért, rongálásért, csonkitásért a felelőséget nem vállalja.
 
Zirc és Vidéke 1932. évi március 6-i számából
75 éve

Mozi
 
Március 7-én vasárnap az első vöröskeresztes ápolónő izgalmakban és megható jelenetekben bővelkedő történetét látjuk a Fehér angyal cimü filmben.
Március 14-15-én a legszebb és legnagyobb magyar filmet, Az uj földesurat mutatja be a mozi.
 
Zirc és Vidéke 1937. évi március 7-i számából 
 
 
55 éve

Kijelölték a bányászházak helyét Zircen
 
Csütörtökön folyt le Zircen az a tárgyalás, amelynek során helyszíni szemle alapján a községben építendő 200 egy- és kétszobás bányászlakás helykijelölése megtörtént. A lakások az emeletes bányászházak mögötti területen épülnek fel még ebben az évben. A kijelölt terület alkalmas arra, hogy a későbbi években egész bányászkolónia létesülhet ott. A bányászlakások építése Zirc városrendezési tervével összhangban történik.
 
Középdunántúli Napló 1957. évi március 2-i számából 

 

 

Copyright ©Zircinfo.

A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.

 

Szólj hozzá! múltidéző hírmúzeum Tovább
Hírmúzeum 2012. év 9-10. hetére Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Béla'60 - jubileumi rendezvény a gimnáziumban Béla'60 - jubileumi rendezvény a gimnáziumban
  • Húsvéti mulatság a Patkóban - 2023.04.08., szombat Húsvéti mulatság a Patkóban - 2023.04.08., szombat
  • Karácsonyváró Jótékonysági Off-Road találkozó - Borzavár, 2022.12.03. Karácsonyváró Jótékonysági Off-Road találkozó - Borzavár, 2022.12.03.
  • Egzotikus világok - Thaiföld - fotókiállítás - 2022.11.23., szerda, Zirc Egzotikus világok - Thaiföld - fotókiállítás - 2022.11.23., szerda, Zirc
  • Könyvelőt keres az apátság - jelentkezési határidő: 2022. szeptember 15. Könyvelőt keres az apátság - jelentkezési határidő: 2022. szeptember 15.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresés

Menü

  • Hírek
  •           Közélet
  •           Önkormányzati hírek
  •           Sport 
  •           Érdekesség
  • Vélemény
  • Programok
  •           Zircen
  •           Zirciek városon kívül
  •           Zirc környékén
  •           Beszámolók
  • TÚRA-ZÓNA
  •           Bakonyon innen
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  •           Bakonyon túl
  •                         Útvonalak, programok
  •                         Élmények , tapasztalatok
  •                         Hasznos oldalak
  • Múltidéző
  •           Hírmúzeum
  •           Arcképcsarnok
  • Zirci TV műsora
  • Videók
  • Turizmus
  •           Szállások
  •           Éttermek

Utolsó kommentek

  • Eshadow: Jó, hogy van ez a szolgáltatás, de még lehetne javítani rajta. Veszprémben például ez úgy működik,... (2022.03.02. 16:41) Lomtalanítás - Zirc
  • zsu2003: Kedves KoósG! Nagy szüksegem lenne viszonylag gyotsan sajnos az útvonal navigációs file-ra. Az e... (2022.02.18. 12:59) Jelzetlen utakon - A pénzesgyőri Tilos-erdő
  • geegee: A képek miért ilyen picik? (2021.11.23. 16:57) Magashegységi élmények - az Alacsony-Tátra újrajárva, videóval
  • Eshadow: Üdvözlet! Házhoz menő lomtalanítás sokkal jobb lenne, mint pl.: Veszprémben: www.vhkn.hu/Lomtalan... (2021.05.18. 11:07) Lomtalanítás - 2021. május 10.
  • 30-06: Nagyobb mennyiségű papírdarálék elvihető ( kb konfetti méretre zúzza a gép) zsákolva van és kb egy... (2021.03.22. 15:54) Papírtégla - házilag *Kiegészítés
  • Utolsó 20

Figyelmetekbe ajánljuk

ERRE a CÍMRE ÍRHATSZ NEKÜNK:

zircblog@gmail.com 

zircblog@freemail.hu

.

2018. augusztusában újra megjelent a Zirc és Vidéke közéleti lap

A címre kattintva olvashatjátok az eddig megjelent számokat

 .zivi.JPG

 

. .

Kommenteket a FACEBOOK regisztrációddal is írhatsz már !

- ha be vagy jelentkezve a Facebookodra, akkor a cikk alatt már írhatsz is!

.

facebook_logo_2.pngavatarzircinfokerek.jpg


 

vagy:

a cikkek alatt, a kommenteknél kattints a "Belépés Facebookkal" feliratra, és pár gombnyomással összekapcsolhatod magad a blogkommenteket kezelő indapassal! - ezzel a megoldással megadhatsz egy Nick nevet is magadnak.

Az összekapcsolás egyszeri alkalmat igényel.

Szólj hozzá!

 ---------------------------------------------------------
.

Szállások Zircen

szallasmad.png

 Nagyításhoz kattints a képekre!

..

 

 

.

Kedvcsináló

A TÚRA-ZÓNA oldalain tudatosan teszünk közzé különböző (kis- és nagyobbacska gyermek, kezdő és sportosabb amatőr, kényelmesebb és feszesebb tempót kedvelő) természetkedvelőknek és korosztályoknak szóló beszámolókat.

Néha ijesztőnek tűnik egy-egy túra a távolság, a magasság, az időjárás, egyéb megpróbáltatások miatt.

Ez azonban messze nem a profi teljesítménytúrázó szint.

Az itt leírt legnehezebb túránk is legfeljebb a gyakorlott, formában lévő amatőr szintje. Kezdheti valaki nulláról, és érezheti úgy, hogy Zirctől Vinyéig kiszállt a lábából az erő, de a következő alkalommal már könnyebben megy, és néhány alkalom után meglepve veszi észre, nem csak hogy jó erőben megtett húsz kilométert, egyszuszra felment a Zörög-tetőre, hanem még érzi is a teljesítmény örömét.

Arra bátorítunk tehát mindenkit, hogy

induljon neki!
 .

 

 
----------------------------------------------------------
.

 

TÚRA-ZÓNA rovatunk szerkesztője

a Lomnici-csúcson járt (2634m)

DSC04171.JPG

.

 

... és a Medve-szurdokon is, az Alpokban:

Nyolc fős csapatukból ketten tíz év alattiak, ketten hatvan környékiek - a társaság fele (mindhárom korosztályt képviselve) a csúcsra is feljutott. 

Medve-szurdok-túra_13-10-04 (15).JPG

-----------------------------------------------------------------------

.

 TÚRA-ZÓNÁHOZ kattints IDE. 

.

  .

Az önkormányzat és az Időkép által létrejött megállapodás alapján telepített, szerkesztőnk- Atyavilág - által üzemeltetett mérőállomás adatait láthatjátok.
A helyszín koordinátái:

N47,254972
E17,870057

terepszint 414 m

 

   

 

 
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.

. 

Tartalom címkék szerint

1% (13) 1 % (1) adomány (4) albérlet (1) álláshirdetés (71) állat (1) állatkínzás (2) általános iskola (2) apátság (3) arborétum (2) archív (258) autó (1) Bakonyalja Barátai Egyesület (1) bakonyi betyárnapok (1) Bakonyi Finnbarátok (1) bakonyon innen (198) bakonyon túl (126) bakonyvasút (6) bál (6) baleset (47) bányász (1) beszámoló (999) betegség (1) betyárképek (1) bezár (1) bio (1) bolt (1) büfé (1) bulvár (7) Címkék (17) civil (11) cukrászda (2) diák (2) diákmunka (1) drog (2) egészség (8) egészségügy (74) egyesület (3) egyházak (111) eladó (2) elektronikus hulladék (1) élelmiszer (1) életmentés (1) élmények tapasztalatok/bi (58) élmények tapasztalatok/bt (61) elveszett (1) emlékmű (1) Eplény (6) érdekesség (595) étkeztetés (2) étterem (6) Európai Mobilitási Hét (1) falfestés (2) fejlesztés (2) felhívás (1027) fenyő (1) fenyőfa (1) Fidesz Zirc (1) film (1) fotó (3) fotó kiállítás (1) garázsvásár (1) gazdaság (11) geotúra (2) gólya (1) gomba (1) gyász (1) gyereknevelés (6) gyógynövény (1) gyógytorna (1) gyűjtés (1) hagyomány (7) hasznos oldalak/bi (11) hasznos oldalak/bt (9) hátraarc (20) hírmúzeum (30) hó (1) honvédség (1) horgászat (5) hulladék gyűjtés (14) húsvét (2) időjárás (1) ifjúság (3) III. Béla Gimnázium (3) invitel (2) irodalom (1) iskola (23) járási hírek (5) játék (7) játszótér (1) jóga (1) jótékonyság (14) judo (3) karácsony (28) Karácsony 2018 (5) károk (1) kerékpár (6) kert (1) kézilabda (1) kézműves (2) kiállítás (5) kitüntetés (7) ki mit tud (1) kőbánya (19) kölyökidő (10) koncert (1) könyv (4) könyvbemutató (1) könyvtár (1) kórház (11) környezetvédelem (4) köszönet (4) közélet (1314) középiskola (2) közérdekű (1) közintézmények (125) közlekedés (66) kultúra (20) lakás (1) Let’s Colour (1) ló (1) lomtalanítás (11) március 15 (1) Mária Út egyesület (1) MÁV (3) megemlékezés (5) mezőgazdaság (1) Minority SafePack (1) mobilitás (2) motor (1) MTM Bakonyi Természettudományi Múzeum (11) múltidéző (78) munka (2) művészet (1) múzeum (7) Múzeumok Éjszakája 2018 (2) Múzeumok Éjszakája 2019 (1) Múzeumok Őszi Fesztiválja 2018 (1) Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés (3) néptánc (1) nonprofit (7) Nyári tábor 2019 (1) nyelvoktatás (1) nyeremény (1) nyitvatartás múzeum (1) öko (2) oktatás (36) önkéntesség (1) Önkéntes Területvédelmi Tartalékos (1) önkormányzati hírek (468) ösztöndíj (2) óvoda (6) pályázat (25) piac (6) politika (155) Porva (2) posta (1) program (2254) program zircen (1674) program zirciek máshol (169) program zirc környékén (593) reformáció (1) Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház (17) rendőrségi hírek (36) ruhaosztás (5) Segítő Kezek Háza (1) Segítő Kezek Zirc Alapítvány (1) sí (3) sör (3) sport (550) sportlövészet (1) sváb (1) szállás (1) szavazás (1) Széchenyi (1) szemét (3) szerpentin (1) szolgáltatás (1) szomszédviszály (1) szórakozás (9) tábor (9) táborok (40) táborok 2012 (12) tájékoztatás (982) tánc (3) tanfolyam (7) tavasz (1) technika (1) településfejlesztés (1) természettudomány (33) természetvédelem (1) testvérváros (5) tudtad-e (17) túra bükk (1) túra zóna (381) turizmus (142) tűz (2) ünnep (10) utcabál (1) útvonalak programok/bi (202) útvonalak programok/bt (99) választás (54) választás2014Zirc (2) választás2018 (40) választás2019 (4) választás2022 (1) vállalkozás (1) városkép (3) vásár (1) vasút (4) vélemény (297) véradás (9) verseny (2) videók (291) virág (1) vírus (3) víz (1) Vöröskereszt (7) Zirci Apátsági Manufaktúra (1) zirci arcképcsarnok (30) Zirci Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Karitász (2) Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ (6) Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központ (5) Zirci Országzászló Alapítvány (7) zirci tv műsora (298) Zirci Városi Vegyeskórus (1) zirc és vidéke (1) Zirc Városi Nyugdíjasklub (2) Zirc Városi Nyugdíjas Klub (1) zöldhulladék (7) Címkefelhő

Megosztások

Archívum

  • 2024 június (2)
  • 2023 április (4)
  • 2023 március (3)
  • 2022 november (5)
  • 2022 október (3)
  • 2022 szeptember (4)
  • 2022 augusztus (4)
  • 2022 július (9)
  • 2022 június (15)
  • 2022 május (11)
  • 2022 április (9)
  • Tovább...

Belépés

Lapozz bele!

Zirc Városi Önkormányzat Civil KoncepciójaZirc Város Közlekedésfejlesztési Koncepciója 2014.Zirc Város energetikai koncepciója Zirc Város Közművelődési Koncepciója 2012.

Olvasóink küldték

 

Játszótéri hógombócok Fotó: KOvacseszTER
 
 Szórólap az ablaktörlő alatt Fotó: Szalontay Szilvia
 Készül a tér (I.23.) 

Leesett az első hó (I.18)fotó: KOvacseszTER


Kiállítás a PEPE cukrászdábanfotó: KOvacseszTER

Naplementefotó: Koós Gábor

Őszfotó: KOvacseszTER


A fák is figyelnekFotó: Ákos


Net mindenkinek!- Ambrus Lívia vezetésévelFotó: Városi Könyvtár

Arborétumi kacsák
.
 
XIII. Bakonyi BetyárnapokIsten-Isten Fotó: Tourinform Zirc
.
 
Alapinfó a betérőknek
.
. 
Betyárnapi átváltozás Fotó: Apuci
.
. .
 Rákóczi tér - volt színpad, nincs színpad.
.
Zirc felett az ég...Szivárványfotó: Wittmann Csaba
.
.
Estefotó: Wittmann Csaba
.
.
A Gyöngyösbokréta és a zirci Égigérő Fa tagjai Bakonyi Betyárok és Csárdabéli szépasszonyok lettek fotó: malik.
.
Vasútállomás fotó: pm
.
.
Arattak a bakterháználfotó: vacsesz
.
.
AkliPiac
.
 
Zirc kelet felől fotó: Vacsesz

 

Zirci információk és vélemények - A cikkeket, programokat a zircblog@freemail.hu címre fogadjuk
süti beállítások módosítása
Dashboard