– Tovább kell adni a múltunkat idéző tárgyi és szellemi örökséget. Mi, magyarok szerencsések vagyunk, hiszen ránk különösen gazdag és színes örökség maradt – mondta Horváth Ivett, Zirc Városi Önkormányzat Képviselő-testülete Emberi Erőforrás Bizottságának elnöke a Magyar Kultúra Napjának zirci ünnepségén, a művelődési házban.
Hozzátette: nemzetünk az évezredek során felépített maga alá egy olyan lelki, szellemi és erkölcsi alapzatot, amit – véleménye szerint – minden magyar büszkén vallhat a sajátjának. A város képviselője szerint nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy mindezt örökségbe kaptuk, és a múlt kincsei mellett kultúránkhoz hozzátartozik magyarságtudatunk, egyéni értékrendünk, és emberségünk is. Ezeknek az összessége adja ki azt a magyar nemzetet, aminek joggal kell szerepet vállalnia utánozhatatlan remekműként az emberi együttes összhangjában – mondta a szónok, aki arról is beszélt: az alap már régóta sziklaszilárdan áll, és a történelem számos vihara sem moshatta ki nemzetünk lába alól. Elődeink átmentették nekünk, hogy helyünk és rangunk legyen a világban. Jól tudták, hogy csak ezen az alapon állva maradhatunk egy nemzet. A mi feladatunk, hogy becsülettel őrködjünk felette, és építsünk rá – hallhattuk Horváth Ivettől, aki később Vörösmarty Mihály, Kölcsey Ferenc, Babits Mihály és Tóth Árpád sorait is tolmácsolta a közönség felé.
Benczikné Tóth Magdolna, a művelődési ház igazgatója nyitógondolataiban elmondta: a kultúra egyenlő a magyar identitással, válasz arra, honnan jöttünk, kik vagyunk, mit érünk. Napjainkban már hungarikum néven is őrizzük kincseinket, de közös nevezőre találni manapság a kultúra egyetlen szegmensében sem könnyű, nemhogy az egészben – mondta a szervező intézmény házigazdája. „A kultúra önbizalom, öntudat, stílus, rejtett működtető erő, példaértékű életválasz, dinamizáló akarat, és elrendező szellem összessége – mindnyájunk ügye” – idézte Bibó Istvánt. „Mindnyájunké” – hangsúlyozta Benczikné Tóth Magdolna, majd hozzátette: legfőképpen összehangolt cselekvéseinké, nem utolsósorban az értékmegőrző és értékfejlesztő szervezőké. A kultúra egyrészről meghatározza viselkedésünket, kapcsolatainkat, lelkiségünket, másrészről intézményrendszerek létrehozása és fenntartása is. Az igazgató arról is beszélt, hogy heteken belül elkészül Zirc város kulturális koncepciója, amely kijelöli további feladataikat.
Az ünnepi gondolatokat követően zenés-irodalmi összeállítás következett. A 2003-ban alakuló Bakonycsernyei Örömhír Kórus egyházi indíttatású, az evangélikus óvoda óvónőiből és lelkes szülőkből álló közösség. Céljuk az örömhír eljuttatása minden emberhez, tehát az evangélium megszólaltatása a zenén keresztül – mutatta be a vendégeket a házigazda. Az egységesen bordó nyakkendőt viselő kórustagok Szarka Éva evangélikus lelkészasszony vezetésével, szintetizátoros kísérettel a Bakony fővárosában is bemutatták széles repertoárjukat. A Horváth Ivett, Slajchó Lujza (az irodalmi műsor szerkesztője), Stenger Katalin, Szakács Ildikó összetételű zirci szavaló-kvartett klasszikus művek hosszú sorát adta elő. Többek között elhangzott a Koszorú, az Előszó, a Hazám, és a Testamentum.
A kultúrát ünneplő közönség és szereplők zárásként együtt énekelték el a Himnuszt.
Színvonalas műsort adtak szavalóink és a vendégénekesek, nagy sikert aratva a közönség soraiban
Kelemen Gábor sajtóreferens